Προς το περιεχόμενο

Είναι οι σύγχρονες κιθάρες καλύτερες από τις vintage ?


ex-mauromouris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι καινουριες κιθαρες (τουλαχιστον η συντριπτικη πλειοψηφια τους) προσπαθει να πετυχει τον ηχο απ τις παλιες.

 

Λογικο ειναι,δεν μιλαμε αλλωστε για...διαστημοπλοια  ;D....για κιθαρες μιλαμε δηλ. ΜΗΔΕΝΙΚΗ τεχνολογια (οι 4 μεγαλες εταιρειες κιθαρωνε (Gibson,Fender,Rickenbacker & Gretsch)  δεν εχουν αλλαξει σχεδον ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ  τη σχεδιαση των οργανων τους απο το 1950) και κλασσικο ηχο.

 

Ακομα πιο λογικο αν σκεφτει κανεις οτι και η ΜΟΥΣΙΚΗ που...παιζουν αυτες οι κιθαρες δεν ειναι τιποτα παραπανω απο μια ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ των 50s,60s & 70s  ;) 

 

Για αυτο και αν θες ΜΟΝΤΕΡΝΟ ηχο για ΜΟΝΤΕΡΝΕΣ μουσικες πας σε...ΜΟΝΤΕΡΝΕΣ κιθαρες και δοξα το γιαραμπι απο αυτες βγαινουν παρα πολλες.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 113
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Συνεπως,αν θελεις τον ηχο απ τις παλιες,παρε μια παλια  ;D

 

Παντως απ τις καινουριες η μονη που με ενθουσιασε ηταν μια Am.DLX.Strat που ανετα θα γινοταν η βασικη μου κιθαρα αφηνοντας στο ραφι τις δυο παλιες μου.

Με προυποθεση φυσικα να πετουσα τα ηλεκτρικα της στον καδο ανακυκλωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεπως,αν θελεις τον ηχο απ τις παλιες,παρε μια παλια  ;D

 

 

αν εχεις 10-40 χιλιαρικα για .... πεταμα (ή "επενδυση") για να παρεις pre-1970 Fender Strat, και αν βρεις φυσικα μια που να "παιζει" ,why not?

 

αν δεν εχεις παιρνεις ενα reissue & καθαρισες (και θα εχει και καλυτερη ποιοτητα κατασκευης και ηχο χωρις "εκπληξεις" λογω πεθαμενων μαγνητων)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχεις 10-40 χιλιαρικα για .... πεταμα (ή "επενδυση") για να παρεις pre-1970 Fender Strat, και αν βρεις φυσικα μια που να "παιζει" ,why not?

 

αν δεν εχεις παιρνεις ενα reissue & καθαρισες (και θα εχει και καλυτερη ποιοτητα κατασκευης και ηχο χωρις "εκπληξεις" λογω πεθαμενων μαγνητων)

 

Για παλια μιλησα,οχι για vintage.

Μια 70s strat (εχει παρα πολλες στην Ελλαδα για να βρεις μια που να σου κατσει) πουλιεται κατω απο 2k. Ουτε επενδυσεις ουτε τιποτα,απλα ενα οργανο που οτι ηταν να παθει το επαθε στα 40 χρονια της ζωης του και δεν προκειται να κανει εκπληξεις.

Προσωπικα μια ΄87 που εχω (την πηρα απο τυχη πιτσιρικας,δεν ειχα ιδεα το τι να δω περα απ το χρωμα) και μια '79 που πηρα αργοτερα νομιζω ηταν οικονομικες αγορες και χρησιμα-χρηστικα οργανα (οπως το ιδιο πιστευω και για την dlx του φιλου που εγραψα παραπανω).

Δηλαδη δεν βρισκω λογο καποιος που θελει μια 70s strat να παρει μια reissue με τα ιδια λεφτα που παιρνει μια κανονικη εκεινης της εποχης (που καλυπτει και το ψυχολογικο μερος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη δεν βρισκω λογο καποιος που θελει μια 70s strat να παρει μια reissue με τα ιδια λεφτα που παιρνει μια κανονικη εκεινης της εποχης

 

αν θελει 70s και βρει καποια της προκοπης (αρκετα δυσκολο ειδικα για μετα το 1975) γιατι οχι?

 

ετσι κι αλλοιως 1 reissue 70s φτιαχνει η Fender πλεον και αυτο μεξικανικο (νομιζω το αμερικανικο εχει καταργηθει).

 

 

Προσωπικα μια ΄87 που εχω

 

του 1987 θα ειναι american std οποτε ελαχιστες διαφορες εχει απο μια καινουργια am std ,αν εισαι τυχερος και σου εκατσε καλο κομματι (πολλες early am std εχουν βαρια σωματα απο πολλα κομματια κΣυλου και μετριους μαγνητες) again.....γιατι οχι?

 

τα ΣΗΜΕΡΙΝΑ reissue (50s & 60s ) παντως ειναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΕΣ κιθαρες (αν θες να ειναι original Fender γιατι αν δεν θες φτιαχνεις με parts .... παππαδες) και τρωνε για πρωινο τις περισσοτερες 70αρες Fender που εχω ακουσει και παιξει (ειχα μια ΠΟΛΥ καλη strat του 1972 αλλα και παλι.....φευ)...αν δε πας σε Fender Custom Shop....

 

Η μονη ΕΞΑΙΡΕΤΙΚH  (ηχητικα)  70αρα Fender που ειχα ηταν αυτη του 1972 (αλλα ειχε τραγικα στραβοκομμενο neck pocket & ηθελες...master στο shimming για να τη σεταρεις σωστα  ;D)

 

full?d=0

 

και παλι βεβαια τα μωρα που ...φτιανω μονος μου ειναι καλυτερα

 

wp_20160507_17_03_22_pro1.jpg?w=1228

 

wp_20160910_10_19_39_pro1.jpg?w=1228

 

δεν ειναι αλλωστε και rocket science να φτιαξεις μια καλη strat: ενα ΕΛΑΦΡΥ σωμα απο alder ή ash ,ενα ωραιο και ΠΑΧΙΟ  ;D μπρατσο,ελαφρυ vintage hardware & steel block στο τρεμολο  και ενα απο τα 1355  ;D vintage style pickup sets που κυκλοφορουν

και ετοιμη η κιθαρουκλα... ;)

 

εχω βεβαια και μια original tele του 1966 για συλλεκτικους λογους (και για να παει και ο μπεμπης κανα πανεπιστημιο αργοτερα γιατι απο συνταξη δεν μας βλεπω καλα  ;D) αλλα trust me πιο πολυ ΜΟΥΡΗ ειναι παρα.....κιθαρα... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν έχω καταλάβει γιατί όταν λέμε τον όρο "κιθάρα" περιοριζόμαστε σε κουβέντα για Fender και δη Stratocaster.

 

 

 

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλλίτερες ή χειρότερες, δεν ξέρω.

Αλλά αυτό που συμβαίνει με τις κιθάρες, όπως και σε όλα τα σύγχρονα πράγματα, είναι ότι με λίγα λεφτά παίρνεις καλή ποιότητα (ποιότητα που στο παρελθόν πλήρωνες πιο ακριβά)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να ειμαι ειδικός...και από ότι έχω διαβάσει...μερικές vintage (ή παλιές όπως θέλετε πείτε το) κιθάρες θεωρούνται καλύτερες γιατι το ξύλο είναι ένας ζωντανός οργανισμός και όσο περνάει ο καιρος ο ήχος βελτιώνεται.....Ξαναλέω αυτό έχω διαβάσει δεν είχα την τύχη να παιξω με παλαιότερη κιθάρα από το 2006 και δεν μπορώ να εκφέρω άποψη. Για αυτό νομίζω αλλωστε πχ η gibson σου λέει στο τάδε custom shop μοντέλο έχω ξυλο από αμαζόνιο 40 χρόνων....

 

Φυσικα μπορεί να υπάρξει η ερώτηση: και δεν υπάρχει σημερινό ή πρόσφατο ξύλο που να βγάζει ίδιο ήχο; φαντάζομαι ναι...αυτό είναι το δύσκολο να βρεις σήμερα....

 

Τέλος συμφωνω με το φίλο που είπε οτι οι μαγνήτες παλια ήταν και θέμα τύχης....δηλαδή πιστεύω για παράδειγμα οτι σήμερα βρίσκεις πολυ καλύτερους μαγνήτες...

 

Συμπέρασμα: Για μένα στο vintage όργανο πληρώνεις την παλαίωση των ξύλων και φυσικα το "Vibe"...γιατί αυτό το vibe στην ουσία σημαίνει οτι το ξύλο έχει μάθει να διαχειρίζεται τις νότες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα στο vintage όργανο πληρώνεις την παλαίωση των ξύλων

 

ελα ντε που...τα κΣυλα ΔΕΝ παλαιωνουν ,ειδικα των solid body ηλεκτρικων κιθαρωνε... ;D ;D...που ετσι κι αλλοιως ΜΙΚΡΟ ρολο παιζουν στον ηχο ,απλα στηριζουν τους μαγνητες και το hardware αν θελουμε να ειμαστε αντικειμενικοι και μονο το ΒΑΡΟΣ τους επηρεαζει καπως τον ηχο.

 

τωρα σε καμμια παλαια ακουστικη ΟΚ παω πασσο μια και εκει ΟΝΤΩΣ το κΣυλο παιζει τεραστιο ρολο στον ηχο.

 

ουτε φυσικα....αναπνεουν....μια και και αυτο εχει παψει να συμβαινει απο την ημερα που....κοπηκε το δεντρο... ;D 

 

ασε που πλεον βγαινουν τοσο....ΣΤΕΓΝΑ κΣΥλα μεσα απο τη διαδικασια του baking που πολυ κατασκευαστες πλέον εφαρμοζουνε που μια κανουργια SUHR με baked σωμα και μπρατσο εχει πιο στεγνα κΣυλα απο μια Tele του 1951  ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου