Προς το περιεχόμενο

Είναι οι σύγχρονες κιθάρες καλύτερες από τις vintage ?


ex-mauromouris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

είναι ότι με λίγα λεφτά παίρνεις καλή ποιότητα (ποιότητα που στο παρελθόν πλήρωνες πιο ακριβά)

 

τουλαχιστον στις Fender-Gibson αν βαλεις τις τιμες σε ενα inflation calculator θα δεις οτι πανω κατω τα ιδια κανουν  (για αμερικανικα οργανα μιλαμε παντα)

 

The Inflation Calculator

 

μια strat το 1954 πουλιοντουστασανε $250 δηλ. γυρω στα $2200 σημερινα οσο ειναι και το MSRP μιας Vintage RI του 54.

 

μια LP  εκανε $480 δηλ σημερινα $4200 δηλ. $600 παραπανω ειναι σημερα το MSRP μιας LP VOS  .

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 113
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

τουλαχιστον στις Fender αν βαλεις τις τιμες σε ενα inflation calculator θα δεις οτι πανω κατω τα ιδια κανουν  (για αμερικανικα οργανα μιλαμε παντα)

 

The Inflation Calculator

 

μια strat το 1954 πουλιοντουστασανε $250 δηλ. γυρω στα $2200 σημερινα οσο ειναι και το MSRP μιας Vintage RI του 54.

 

Όχι γενικά μιλάω.

Έχω πάρει Squier Affinity Tele με 150 euro, η οποία λαλάει  ;D ;D ;D ;D.

Με 50.000 δρχ.  έπαιρνες το 1988....kumika (βάζω αυτή την ημερομηνιά , γιατί τότε αγόρασα την πρώτη μου ηλεκτρική)........go figure. ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι γενικά μιλάω.

Έχω πάρει Squier Affinity Tele με 150 euro, η οποία λαλάει  ;D ;D ;D ;D.

Με 50.000 δρχ.  έπαιρνες το 1988....kumika (βάζω αυτή την ημερομηνιά , γιατί τότε αγόρασα την πρώτη μου ηλεκτρική)........go figure. ;D ;D

 

Καλά δεν το συζηταμε καν ποτε πριν στην ιστορια δεν υπηρχαν τοσο  ΠΟΛΛΑ καλα και φτηνα οργανα και ενισχυτες.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλά δεν το συζηταμε καν ποτε πριν στην ιστορια δεν υπηρχαν τοσο  ΠΟΛΛΑ καλα και φτηνα οργανα και ενισχυτες.

 

Εννοείται,

Και τι αγοραστική αξία είχαν οι 50.000  δρχ. το 1988 και τί τα 150,00 € το 2009 (όταν αγόρασα την squier).  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως στην πολυ φτηνη κατηγορια σημερα παιρνεις μια χαρα οργανα τζαμπα,στην υψηλη κατηγορια τιμων παντως πανω κατω τα ιδια ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως στην πολυ φτηνη κατηγορια σημερα παιρνεις μια χαρα οργανα τζαμπα,στην υψηλη κατηγορια τιμων παντως πανω κατω τα ιδια ειναι.

 

Αναλόγως την εταιρεία .....άκρως επαγγελματικά όργανα κοστίζουν 1000 έως 2500 ευρώ στο περίπου σε κάποιες εταιρείες. Πρέπει να καθοριστεί ποια θεωρείται "υψηλή κατηγορία" , αν και μάλλον είναι υποκειμενικό αυτό

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα άρθρο στο Music aficionado με 7 λόγους στο γιατί οι σύγχρονες κιθάρες είναι καλύτερες από τις παλιές

Θα μιλησω μονο για τις εμπειριες μου με strat.

Η καλυτερη κιθαρα που εχω παιξει και απο playability και απο ηχο, ειναι και η πιο παλια. Μια strat του 63.

Απλη συμπτωση ισως.

Μια 79 (που μου κλεψανε, κλαψ) μου αρεσε πιο πολυ απο μια 77 και μια 72.  Αν και η 72 μου αρεσει πιο πολυ απο την 77.

Ενω μια plus 84 (αλλο πραμα βεβαια) μου αρεσει σχεδον οσο μου αρεσε και η 79.

Μπερδεμα  ;D

Γενικοτερα οι παρατηρησεις, σε δικες μου αλλα κι ενος φιλου (που εχει μια συλλογη καμια 25αρια strat μεσα απο ολες τις δεκαετιες και vintage usa και japan και mexico), βλεπω οτι καθε μια κιθαρα ειναι διαφορετικη, με δικη της ηχητικη και παιχτικη "προσωπικοτητα". Καποιες παλιες ειχαν ελλατωματακια, ενω οι καινουριες οχι τοσο, αλλα οι περισσοτερες που μου αρεσαν ανηκαν στην κατηγορια των παλιων (προ 79). Οι καινουριες ουδετερες και πιο απροσωπες. Οσο πιο καινουριες τοσο πιο ουδετερες και ομοιες μεταξυ τους.

 

 

ΥΓ1 "αρεσουν" προφανως δεν εννοω, εμφανισιακα.

ΥΓ2 φυσικα παλια για να παρεις εστω και μια φτηνοκιθαρα για καυσοξυλα ηθελες 1 μισθο. Τωρα παιρνεις παπαδες (κινεζους βεβαια) με τα ιδια λεφτα. Αλλα για πολυ καλο οργανο, θα ξηλωθεις το ιδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλόγως την εταιρεία .....άκρως επαγγελματικά όργανα κοστίζουν 1000 έως 2500 ευρώ στο περίπου σε κάποιες εταιρείες. Πρέπει να καθοριστεί ποια θεωρείται "υψηλή κατηγορία" , αν και μάλλον είναι υποκειμενικό αυτό

 

Ας το κανω πιο απλο (μαλλον) λεγοντας αντι για υψηλη κατηγορια "καλες σειρες" της καθε εταιριας.

Πχ στη fender απο am.std και πανω,στη gibson απο traditional-classic και πανω κοκ

Αυτες οι κιθαρες σε γενικες γραμμες ειναι οσο ακριβες ηταν οι αντιστοιχες τους και παλια,και ειναι και (συνηθως) και παρα παρα πολυ καλες.

 

Οποτε αντιστοιχα αντι για χαμηλη κατηγορια θα πω "βασικες σειρες" της καθε εταιριας. Εκει βρισκουμε στο πολυ φτηνο φασμα οργανα που παλια δεν τα ονειρευοσουν με τοσα λεφτα και στο λιγο παραπανω επιπεδο τιμης (και κατω απ τις καλες σειρες) βλεπω να μην υπαρχει κανονας,δηλαδη να πετυχαινεις οντως καποια καλα οργανα αλλα και πολλα υπερτιμημενα για αυτο που ειναι.

Για παραδειγμα εγω προσωπικα δεν θα εδινα ποτε χιλιαρικο για μεξικανα fender ή για gibson studio.Με τιποτα. Επιασα πολλες,δεν με επεισε καμια οτι αξιζει αυτα τα λεφτα.

Αντιθετως θα εδινα ανετα τα διπλασια και παραπανω για am.dlx ή gibson standard,οπως θα εδινα επισης ανετα και το ενα τριτο για μια classic vibe ή μια vintage afd ή διαφορες αλλες φτηνες κιθαρες που αξιζουν παραπανω απ οσα κοστιζουν,οργανα που παλια δεν υπηρχαν μιας και σε αυτα τα λεφτα επαιζες με...kumika.

Αλλα (εδω ξαναμπαινω στο θεμα) στα 2+k της am.dlx ή της  les paul std του σημερα,θα προτιμουσα να παρω μια παλιοτερη αντιστοιχη. Και ας εχει neck gap,και ας μην εχει plek και αυτολιπαινομενο nut κια κλειδια που κλειδωνουν με συνδιασμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ας εχει neck gap,και ας μην εχει plek και αυτολιπαινομενο nut κια κλειδια που κλειδωνουν με συνδιασμο.

 

δεν ειναι αυτα τα προβληματα...

 

τα προβληματα των 70s Fender strat ειναι oτι και αυτες....αντιγραφανε παλιες  κιθαρες (50s) αλλα οχι και τοσο...πετυχημενα....

 

καταρχην ηταν ΛΑΘΟΣ κομμενο το σωμα  & συνηθως 100 κιλα (ειδικα στα late 70s) ;D ,μετα οι μαγνητες ειδικα μετα το 75 ηταν πολυ μετριοι,μεχρι και το 74 ηταν οκ ,οι γεφυρες και τα σελλακια απο αθλιο ZINC που μπουκωναν τον ηχο (βαλε στην 79αρα σου μια γεφυρα με bent steel saddles και θα δεις τεραστια διαφορα ακομα μεγαλυτερη αν αλλαξεις το τρεμολο με ενα με steel block) ,επισης τα παχια πλαστικα φινιρισματα τους δεν ηταν και οτι πιο....sexy  ;D

 

ειχαν βεβαια ΩΡΑΙΑ παχια U μπρατσα εμενα μου αρεσουν πολυ.

 

στις tele αν μπορεις να...αντεξεις το λαθος κομμενο σωμα με το notch στον θεο  ;D

 

4notch4.jpg

 

μεχρι και το 75 εισαι οκ....μετα οι μαγνητες και το....βαρος κανουν τις περισσοτερες τελε τραγικες....

 

τα reissue-relic  μοντελλα της εποχης μας που βασιζονται στις κιθαρες των 50s & 60s ειναι τραγικα καλυτερες ΚΙΘΑΡΕΣ απο οποιαδηποτε εβδομηνταρα Fender .

 

τα ΜΟΝΤΕΡΝΑ μοντελλα οπως η std/dlx απευθυνονται σε αλλο κοινο και δεν ειναι καν σωστο να τα συγκρινουμε με παλιες και vintage κιθαρες μια και εχουν και σημαντικα διαφορετικο ηχο και προσανατολισμο ειδικα αν δεν φορανε vintage style μαγνητες.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

δεν βάζω το κείμενο για να μην ξεχειλώσω τη σελίδα...

 

Ενώ συμφωνώ με αυτά που γράφεις για τις 2 μεγάλες εταιρείες, δεν καταλαβαίνω γιατί αναφερόμαστε μόνο σε αυτές. Προφανώς επειδή το θρεντ αναφέρεται σε σύγχρονες vs vintage, σωστά ;;;

 

Γιατί εγώ σου απάντησα με γνώμονα ότι π.χ. αν επιλέξεις μια ESP LTD , Schecter, PRS SE series ( όλες περίπου στα 1000 ευρώ) έχεις επαγγελματικά όργανα που σε άλλες εποχές δε θα μπορούσες να αποκτήσεις με τόσα λίγα χρήματα

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου