Προς το περιεχόμενο

Είναι οι σύγχρονες κιθάρες καλύτερες από τις vintage ?


ex-mauromouris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Xaxaxa, generality, good wines

 

Η λέξη "generality" δεν υπάρχει.

Άντε, μπιφτέκο.

 

Προς τους υπόλοιπους : αυτό που έγραψα είναι αυτό που ισχύει. Μιλάμε για προϊόντα τεχνολογίας, δεν μιλάμε για κρασιά ούτε για αποστάγματα. Μία έγκυρη ερώτηση θα ήταν αν η ίδια αρχή επεκτείνεται (π.χ.) στα μη-ηλεκτρικά όργανα. Και σε αυτό υπάρχει απάντηση, αλλά γνωρίζοντας τους προσωπικούς μου περιορισμούς, δεν θα την γράψω εγώ, ας το κάνει κάποιος άλλος.

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 113
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Χωρις να υποστηριζω τις συγχρονες απο τις παλιες (εχω και μια lp του '91 εχω και μια του '06, ειχα και μια του '72) δες το παρακατω video που ενδεχομενως να το εχεις δει:

εμενα πχ αυτα τα κολπα με αφηνουν παγερα αδιαφορο. Καποιος αλλος μπορει να πει επιτελους τεχνολογια.....

 

Rock'n Roll doesn't create psychos. It helps psychos to be more creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Βασικά και εμένα η Gibson μου ήρθε στο μυαλό, στο επιχείρημα της τεχνολογίας.

 

Κυρίως τα νέα προϊόντα, αν και λογικά εξελίσσονται όσο εξελίσσεται και η τεχνολογία, ενδέχεται για λόγους περιβαντολογικούς ( π.χ. κατάργηση του brazilian rosewood ) ή για λόγους ασφαλείας (π.χ. σε κάποια αυτοκίνητα) να μην  χρησιμοποιούν υλικά ή χαρακτηριστικά παλαιότερων υλοποιήσεων.

 

Εδώ μπορεί να εντοπιστεί ένα ντισαβαντάζ, των νέων.

 

Μπορεί μια νέα Gibson λοιπόν με chambered body να είναι πιο eco friendly από μία μασίφ, ή (για να ξαναχρησιμοποιήσω το παράδειγμα της countach  ;D ;D- η οποία έχει απαγορευτεί πλέον σαν σχέδιο- θεωρείται μη εργονομική- εν προκειμένω χάθηκε το design προς όφελος της ασφάλειας) ένα αυτοκίνητο να μην παράγεται με τις προδιαγραφές που είχε στο παρελθόν…..αλλά αυτό δεν σημαίνει αυτόματα ότι ένα νέο προϊόν είναι καλλίτερο από ένα παλαιό.

 

Έχω κρατήσει και παλαιώνω μια corolla από το 1983. ;D ;D ;D

Μη έχοντας καμία περιπλοκή κατασκευή....τσουλάει περήφανα 33 χρόνια. ;D

Και βλέπω καινούργια αυτοκίνητα της ίδιας κατηγορίας, πίττα στα ηλεκτρονικά, να είναι κάθε τρεις και λίγο....συνεργείο.

 

Η φράση "παλιά τα κάνανε καλλίτερα" έχει χρησιμοποιηθεί καταχρηστικά πολλές φορές, αλλά έχει και μια δόση αλήθειας.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να υποστηριζω τις συγχρονες απο τις παλιες (εχω και μια lp του '91 εχω και μια του '06, ειχα και μια του '72) δες το παρακατω video που ενδεχομενως να το εχεις δει:

εμενα πχ αυτα τα κολπα με αφηνουν παγερα αδιαφορο. Καποιος αλλος μπορει να πει επιτελους τεχνολογια.....

 

ΣΗΜΕΡΑ η Gibson κατασκευαζει τουλαχιστον 10 Les Paul με εντελως παραδοσιακη συνταγη (VOS) κατι που ειχε να κανει απο το.......1969  ;D

 

Αν ΘΕΛΕΙΣ φυσικα και μπορεις να παρεις και πιο μοντερνες Les Paul σαν και αυτες του βιντεο.

 

Το ιδιο κανει και η Fender.

 

Aρα το "τεχνολογια" δεν παει στα μοντελλα αλλα στις ΜΕΘΟΔΟΥΣ κατασκευης και ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ η τεχνολογια (CNC routers κτλ ) μαζι με τη ΓΝΩΣΗ ΤΟΥ ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΟΣ και του τι ΑΚΡΙΒΩΣ κανει ΚΑΠΟΙΕΣ vintage κιθαρες να ακουγονται ΟΝΕΙΡΕΜΕΝΑ μας επιτρεπει με ΜΕΓΑΛΗ ευκολια να φτιαχνουμε ΣΥΓΧΡΟΝΑ αντιγραφα των vintage κιθαρων με ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ πιο σταθερη ποιοτητα ,play-ability και ηχο.

 

Οπως ειπα και παραπανω δεν ειναι και rocket science ουτε χρειαζεται voodoo practicing & ταμα στην Παναγια της Τηνου για να εχεις μια ΥΠΕΡΟΧΗ κιθαρα ισαξια και καλυτερη οποιαδηποτε vintage εν ετη 2016..... 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λέξη "generality" δεν υπάρχει.

Άντε, μπιφτέκο.

Aν και δεν σε γνωριζω δεν σε παρεξηγω γιατι εχω ξαναδιαβασει μερικα σου ποστ.

You better have your eye out than your name.

generality Meaning in the Cambridge English Dictionary

Προς τους υπόλοιπους : αυτό που έγραψα είναι αυτό που ισχύει.

I cut vein with your humility.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν και δεν σε γνωριζω δεν σε παρεξηγω γιατι εχω ξαναδιαβασει μερικα σου ποστ.

You better have your eye out than your name.

generality Meaning in the Cambridge English Dictionary I cut vein

 

το σωστο θα ηταν να εχεις γραψει

 

generalities   ,το generality θελει και την προθεση of μετα για να σημαινει κατι,μπιφτεκο ε μπιφτεκο  ;D ;D ;D

 

επειδη εισαι ομως παιχτουρα και μαμω τα παιδια οποτε θες σε φτιαχνω partscaster strat που θα τη βλεπει η 63αρα σου με το κυαλι  ;D ;D  (ενα ωραιο baked roundlam neck & ενα ελαφρυ baked σωμα απο alder απο Musikraft,ενα set SD Antiquities & ενα Calaham trem & δεν θα πιστευεις στα αυτια σου... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπύρο Δέλτα, τι να με παρεξηγήσεις;

 

Θα μπορούσες απλά να γράψεις "δεν ισχύουν αυτά που γράφεις trolley, αναλογίσου π.χ. την τάδε κιθάρα), αλλά φυσικά δεν υπάρχουν επιχειρήματα, διότι ο κανόνας που έγραψα είναι μη-διαπραγματεύσιμος (θυμήσου το "στα ίδια χρήματα").

 

Πέραν αυτού, δεν δικαιούσαι να με εγκαλείς για υποτιθέμενη έλλειψη ταπεινότητας όταν έχω (στην ίδια παράγραφο) γράψει :

 

Και σε αυτό υπάρχει απάντηση, αλλά γνωρίζοντας τους προσωπικούς μου περιορισμούς, δεν θα την γράψω εγώ, ας το κάνει κάποιος άλλος.

 

Οπότε (παρ' ότι - σε διαβεβαιώνω - ότι ξέρω την απάντηση), ομολογώ περιορισμούς στις γνώσεις μου, και κυρίως ομολογώ το ότι δεν μπορώ να έχω το ίδιο κύρος με εκείνο που έχουν οι όντως μουσικοί του φόρουμ (όπως εσύ). Σου προτείνω λοιπόν να έχεις και εσύ συναίσθηση των δικών σου περιορισμών, οι οποίοι προφανώς υπάρχουν εφ' όσον προτίμησες τον αφορισμό και τη συκοφαντία αντί για επιχειρήματα.

 

Τέλος (και επειδή ίσως διαβάζεις απρόσεκτα) έγραψα ότι σε αυτούς που παρουσιάζουν σύνδρομο "Ατλακόλ" περιλαμβάνομαι και εγώ. Η αλήθεια όμως πρέπει να γραφτεί.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας διαβάσει τις απόψεις σας, προσωπικά δεν έχω την εμπειρία να κρίνω αν κάποια vintage les paul / strat είναι καλύτερη από μία σύγχρονη καθώς δεν έχω παίξω με vintage. Για να το λέει (και ν'αγοράζει) διαρκώς ο bonamassas, κάτι θα ξέρει παραπάνω απ'όλους μας.

 

Θα έχει γέλιο όμως (πολύ) το κλασσικό blindfolded test που κάνουν οι andertons. Να πάρει κάποιος υπέρμαχος των vintage μία true vintage και μία reissue (με το ελαφρύ relicing που χρειάζεται), να παίξει και να μας πει ποια είναι καλύτερη και γιατί.

 

Έχω την αίσθηση πως θα μας προσφέρει αρκετό γέλιο όπως έγινε και με τους andertons με τις strat and more recently, with the kemper vs real tube amp video.

 

Θα μου πείτε 'στημένα videos', 'άσχετοι οι παίκτες' κλπ. Να το δεχτώ. Ένα όμως δεν χωράει αμφισβήτηση. Το πόσο επηρεάζονται οι απόψεις μας από την εικόνα που έχουμε ήδη σχηματίσει για κάτι. Όταν λοιπόν το οπτικό (ή έστω η πεποίθηση, στη συγκεκριμένη περίπτωση 'ουαο! Παίζω με μία vintage les paul 59 άρα είναι καλύτερη από τη modern strat που έπαιζα πριν') βγει από την εξίσωση, τότε ξεκινούν τα γέλια...  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς τους υπόλοιπους : αυτό που έγραψα είναι αυτό που ισχύει. Μιλάμε για προϊόντα τεχνολογίας, δεν μιλάμε για κρασιά ούτε για αποστάγματα.

´τεχνολογίας´ που θέτει όμως ως 'κιθαρες αναφορας'  ηχητικά (για αρκετούς απο εμάς) προϊόντα που υλοποιήθηκαν πριν απο 60 χρόνια .

Το ´αν ισχύεί´ αυτό που έγραψες, κρίνεται απο τις εμπειρίες και την αντίληψη καθένα μας και όχι φυσικά απο τη δήλωση σου.

Έχουν περάσει απο τα χέρια μου αρκετές reissue κιθαρες, οι περισσότερες Custom Shop,  και δυο μόνο παλιές (70s- η μια μου άρεσε η αλλά ήταν αδιάφορη). Ψηφίζω και γω reissue και τελευταία ψηφίζω partcaster. Η ποιότητα κατασκευής των νέων οργανων, η τεράστια ποικιλία vintage ήχοχρώματος μαγνητων, σε συνάρτηση με την απαγορευτική τιμη των vintage οργάνων καθόρισαν τη ψήφο μου. Βέβαια εαν ήμουν ιδιοκτήτης vintage κιθαρας, ισως να χα διαφορετική άποψη. Παράλληλα θα ζούσα και μια εμπειρία που δεν έχουμε τη δυνατότητα να ζήσουμε όλοι μας. ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ´αν ισχύεί´ αυτό που έγραψες, κρίνεται απο τις εμπειρίες και την αντίληψη καθένα μας και όχι φυσικά απο τη δήλωση σου.

 

Η πραγματικότητα δεν είναι ελαστικό μέγεθος. Αν το καλύτερο φαγητό που έχεις δοκιμάσει είναι μπαγιάτικο σπληνάντερο, δεν σημαίνει ότι ένα μήλο δεν είναι απείρως θρεπτικότερο και κατάλληλο για τον ανθρώπινο οργανισμό.

 

Αυτό που έγραψα είναι κοινός τόπος για ΟΛΑ τα τεχνολογικά προϊόντα.

Οι μόνοι που το αρνούνται είναι οι εξής :

 

α) Όσοι έχουν ξοδέψει χρήματα αγοράζοντας βινταζ προϊόντα και θέλουν να διατηρήσουν την αίγλη της δαπάνης στο μυαλό τους.

 

β) Όσοι δεν καταλαβαίνουν καν τι είναι τεχνολογικό προϊόν.

 

γ) Οι στόκοι.

 

Με δύο λόγια (και για να χρησιμοποιήσω την ορολογία σου) η "αντίληψή σου", θα μπορούσε να είναι εξαιρετικά χαμηλή. Ή το αντίθετο. Η αλήθεια του ζητήματος δεν εξαρτάται καθόλου από αυτό, παρά το "φυσικά" που έγραψες.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου