Προς το περιεχόμενο

Είναι οι σύγχρονες κιθάρες καλύτερες από τις vintage ?


ex-mauromouris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

δεν βάζω το κείμενο για να μην ξεχειλώσω τη σελίδα...

 

Ενώ συμφωνώ με αυτά που γράφεις για τις 2 μεγάλες εταιρείες, δεν καταλαβαίνω γιατί αναφερόμαστε μόνο σε αυτές. Προφανώς επειδή το θρεντ αναφέρεται σε σύγχρονες vs vintage, σωστά ;;;

 

Γιατί εγώ σου απάντησα με γνώμονα ότι π.χ. αν επιλέξεις μια ESP LTD , Schecter, PRS SE series ( όλες περίπου στα 1000 ευρώ) έχεις επαγγελματικά όργανα που σε άλλες εποχές δε θα μπορούσες να αποκτήσεις με τόσα λίγα χρήματα

 

Δεν διαφωνουμε καπου σε αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 113
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Οντως και η δικια μου std ειναι Ε4 αλλα του 87 μιας και τα ειχε κανει λιγο μανταρα η φενδερ τοτες με τα σηριαλ. Λογικα και η plus 87-88 θα ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήταν να απαντήσω με μια πρόταση θα έλεγα, περί ορέξεως.

 

Νομίζω σε θέμα ήχου δεν μπορεί να τεθεί θέμα "καλύτερο". Πάντα η προσωπική άποψη και αυτό που θέλουμε να πετύχουμε ηχητικά καθορίζει την άποψη μας για το τι μας αρέσει και τι όχι. Τα διλήμματα αμέτρητα, λάμπα/τρανζίστορ, single coil/humbucker, active/passive, και όλες οι μεριές έχουν φανατικούς υπέρμαχους. Στην ίδια κατηγορία θεωρώ πως είναι και αυτό με τις vintage/καινούριες κιθάρες. Ανάλογα του τι θες, μπορεί να λατρέψεις μια vintage κιθάρα ή και να την θεωρήσεις λίγη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είστε ικανοί να κάνετε πενήντα σελίδες γι' αυτό το ερώτημα, πάρτε την απάντηση να μην ανοίγω καινούργια νήματα :

 

ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΣΥΓΧΡΟΝΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠ' ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΒΙΝΤΑΖ ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΧΡΗΜΑΤΑ

 

και επειδή ορισμένοι είμαστε ολίγον ΑΤΛΑΚΟΛ, να εξηξήσω ότι μετά την απαλοιφή παρανομαστών, η παραπάνω φράση σημαινει:

 

ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΣΥΓΧΡΟΝΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠ' ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΒΙΝΤΑΖ.

 

Άντε λέμε...

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Είναι οι σύγχρονες κιθάρες καλύτερες από τις vintage ?

 

Ναι και όχι...

 

Κατασκευαστικά- όπως σωστά ειπώθηκε- είναι η μέρα με τη νύχτα. Δεν υπάρχει σύγκριση, οι σύγχρονες κιθάρες είναι απείρως καλύτερες ως κατασκευές.

 

Εκεί που πάσχουν- τα φτηνά μοντέλα- είναι σε κλειδιά/ γέφυρες, που τα μέταλλα τους σε σχέση με τα παλιά κούτσουρα Fender/ Gibson, είναι τσίτια.

 

Ηχητικά, υπάρχουν νέα κούτσουρα που παίζουν και άλλα που δεν παίζουν. Το αυτό και με τα αρχαία κούτσουρα.

 

Απλά, IMHO και όπως το έχω εκφράσει και στο παρελθόν, το παλαιόκουτσουρο αν παίζει, παίζει φανταστικά.

 

Που και αυτό βέβαια σηκώνει πολύ κουβέντα, αναφορικά με το τι ακούς ή νομίζεις ότι ακούς  ;)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγω την lamborghini countach, δεν τη συγκρίνω με καμία νεα :P  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω την lamborghini countach, δεν τη συγκρίνω με καμία νεα :P  ;D ;D

 

Αυτή έχω να τη δω από τότε που μαζεύαμε χαλκομανίες στο Δημοτικό, πριν δύο-τρία χρόνια δηλαδή.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή είναι φανταστικό όργανο*.

*Δηλ δεν υπάρχει.  :P

Χεχε, ξερεις πολλα εσυ.

Ναι το 87 λενε βγηκε η πρωτη.

Το serial μονο δειχνει σαν 84 (E4ΧΧΧΧΧ)

 

Το guitardaterproject λεει για το serial της:

Your guitar was made at the

Fullerton or Corona Plant (Fender), USA

in 1984 - 1988

Production Number: 82096

strat_plus2.jpg.b1b3b5527503e97d444add1ce19f9ada.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και επειδή ορισμένοι είμαστε ολίγον ΑΤΛΑΚΟΛ, να εξηξήσω ότι μετά την απαλοιφή παρανομαστών, η παραπάνω φράση σημαινει:

 

ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΣΥΓΧΡΟΝΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠ' ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΒΙΝΤΑΖ.

 

Άντε λέμε...

Xaxaxa, generality, good wines

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου