Προς το περιεχόμενο

Είναι οι σύγχρονες κιθάρες καλύτερες από τις vintage ?


ex-mauromouris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχομεν μπερδεψει τη λουτσα με την βουρτσα..... ;D ;D

Αυτη ειναι μια original strat του 1965

αν την θελει καποιος θα πρεπει να δωσει περιπου 13.000-25.000 ευρω (αναλογα με την κατασταση και το ΧΡΩΜΑ,αν ειναι custom color η τιμη παει προς το 25αρι).

Kι εδω κολλαει αυτο που ειπα πριν.

ΥΓ2 και μη ξεχναμε κατι πολυ σημαντικο. Στα vintage δεν υπαρχει στανταρ τιμη. Μπορει να βρεθουν τρελλα οργανα σε τρελλες τιμες, Οποτε η συγκριση με καινουρια ιδιας τιμης παει περιπατο.

Αυτο δεν ειναι στανταρ.

Εκ πειρας

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 113
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δεν ξερουν τι (πραγματικες λειτουργικα) διαφορες εχει το ενα οργανο απο το αλλο?

 

τι (πραγματικες λειτουργικα) διαφορες μπορει να εχει μια vintage strat του 1965 με μια reissue οταν η δευτερη ειναι ΑΚΡΙΒΗΣ κοπια της πρωτης και μαλιστα καλυτερα κατασκευασμενη?  ???

 

προσωπικα η μονη λειτουργικη διαφορα που εχω δει ,τουλαχιστον σε συγκριση Fender vintage με Fender reissue,ειναι οτι οι δευτερες δεν χρειαζονται shimming για να εχουν action της προκοπης και οι  δευτερες  δεν εχουν  κενα στο neck pocket αρκετα φαρδια  ωστε να παρκαρει αμαξι.... ;D ;D ;D...επισης στις δευτερες τα ΚΛΕΙΔΙΑ εχουν τη...συνηθεια να...κουρδιζουν και οχι να...ξεκουρδιζουν (ειδικα αν ειναι 70s η κιθαρα με τα πλαστικα F Tuners  ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εξαλου κάποιοι κάποτε ήθελαν την γυναίκα παρθένα ,κάποιοι πεπειραμένη και κάποιοι άλλοι επέλεξαν και τα δύο.

 

πως γκεγκεν αυτο!!! :o :o :o

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαλου κάποιοι κάποτε ήθελαν την γυναίκα παρθένα ,κάποιοι πεπειραμένη και κάποιοι άλλοι επέλεξαν και τα δύο.

 

πως γκεγκεν αυτο!!! :o :o :o

 

noe13 Εχεις δίκιο αλλα εννοούσα να έχεις και τα δυο,παντρεύεσαι παρθένα και παράλληλα διατηρείς σχέση με πεπειραμένη.

 

πως γκεγκεν αυτο!!! :o :o :o

Από μπροστά παρθένα κι από πίσω μπαίνουν τραίνα. ;D ;D ;D

 

fusiongtr

 

Τα ρέστα μου.Να σαι καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχομεν μπερδεψει τη λουτσα με την βουρτσα..... ;D ;D

 

Αυτη ειναι μια original strat του 1965

1965 Fender Stratocaster - 3t-Sunburst only 3,28 Kg !!!-Vi65FeStr3tSB_L54150

 

αν την θελει καποιος θα πρεπει να δωσει περιπου 13.000-25.000 ευρω (αναλογα με την κατασταση και το ΧΡΩΜΑ,αν ειναι custom color η τιμη παει προς το 25αρι).

 

Αυτη ειναι μια ΕΠΑΝΕΚΔΟΣΗ της strat του 1965

 

American Vintage '65 Stratocaster® | American Vintage Series | Fender®

 

μπορεις να την αγορασεις σε οποιοδηποτε καταστημα γυρω στα 2000 ευρω και μεταχειρισμενη γυρω στα 1200-1400 ευρω,τα ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ τους ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ τα ιδια και δεν εχουν ΚΑΜΜΙΑ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗ βελτιωση ,η ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗ βελτιωση  αφορα μονο τον ΤΡΟΠΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ τους ο οποιος ειναι πολυ πιο ΣΤΑΘΕΡΟΣ,"ελεγξιμος" και "συνεπης" στις reissue. 

 

ΣΥΓΚΡΙΝΟΥΜΕ λοιπον ΟΛΟΪΔΙΕΣ κιθαρες του ΙΔΙΟΥ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ  και οχι "μοντερνες" με vintage κιθαρες.

 

Η ερωτηση ειναι αν η ΤΙΜΗ που θα πληρωσουμε για την original (7 με 12 φορες ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ απο την Reissue) δικαιολογειται ΗΧΗΤΙΚΑ αν δηλ η original εχει....7 με 12 φορες ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΗΧΟ (κατασκευαστικα το εχουμε κλεισει το θεμα ηδη μια και η reissue ειναι ΚΛΑΣΕΙΣ καλυτερη).

 

ΙΜΗΟ ΔΕΝ εχει 7 με ....12 φορες καλυτερο ηχο η vintage και μονο απο ΤΥΧΑΙΟ γεγονος μπορει να εχει καλυτερο ηχο απο την reissue.....αν παρουμε δε 40-50 original 65αρες και τις συγκρινουμε με 40-50 reissue θα δουμε οτι λογω του εντονου κατασκευαστικου inconsistency των original αλλα και του inconsistency των ΜΑΓΝΗΤΩΝ τους οι reissue ΚΑΤΑ ΜΕΣΟΝ ορο θα ειναι μαλλον...."καλυτερες"  ηχητικα ......και ειδικα στον τομεα value for money θα ειναι σιγουρα καλυτερες.

 

over and out.

+10000000000000000000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σίγουρα ισχύει αυτό που λεει ο Νίκος για την 65άρα.

(και όπου αλλού ταιριάζει).

Όμως η vintage όπως πολλά πράγματα έχουν και μια τέτοια αξία, σχεδόν επένδυσης, και από την άλλη έχουν και μια αύρα.... ;D

 

θα αναφέρω το παράδειγμά μου (ναι το έχω ξαναπεί).

μιά πάνβαρεια κιθάρα του 73 (3.8 κιλά  :-[) που βρέθηκε μπροστά μου όταν ήμουν στα 20 κάτι, με κάποια λεφτά στην τσέπη, με το λογότυπο με το φου απάνω, με τη βαλίτσα της με τα κόκκινα βελούδα, τη μυρωδιά της, την τσιγαρίλα της (βλέπε πιό πάνω αύρα....πού ξέρεις ΠΟΙΟΣ την άγγιξε), μέσα στην πλήρη ασχετίλα ενός νέου που τρέχει ακούρευτος στα γκρουπάκια.

 

Τότε, στην επαρχία, δεν είχε ιντερνε, δεν είχε περιοδικά, (είχε μάλλον αλλά...γράφανε για τους σουήτ και τους σλειντ) και για να αγοράσεις κιθάρα με f ή g έπρεπε να βάλεις μέσο, να κάνεις παραγγελία στο τυφλά χωρίς να ξέρεις τι θα έρθει, και να έχεις και κάποιον να στείλει έμβασμα έξω κλπ κλπ.

 

Είπαμε και ευχαριστώ.

Για πολλούς και διάφορους λόγους το εργαλείο με συντρόφεψε, χρόνια, έκανα το κέφι μου και πολύ αργότερα όταν βγήκε το διαδίκτυο έμαθα ότι φτιάχτηκαν λίγες και κοστίζουν πολύ (εννοείται ότι και 1000 να ήταν το πολύ δεν θα την έδινα) και ακόμα πιό μετά ότι φτιάχτηκαν βία βία 50.

 

Καθώς περάσαν τα χρόνια και κατάλαβα ότι για να κάνεις το κέφι σου αρκεί μια κιθαρίτσα (διαλεγμένη προσεκτικά) των 200 ή και 500 ευρώ, εκτός αν θες πάλι να γράφει φου απάνω, οπότε τη βγάζεις και με 1000.

Σήμερα οι κιθαρίτσες δεν φεύγουν από το χέρι μου, ενώ όταν θα βάλω το κουρσούμι την ντηλάξ στο πόδι μου, ψιλοανατριχιάζω, καθώς, μετά από τόσα χρόνια μυρίζει ακόμα την ίδια τσιγαρίλα, την ίδια μουχλίλα του υπογείου που ήταν όταν την πήρα (η θήκη να δειτε... ;D) και κάθεται στο χέρι πολύ όμορφα. Όμορφα ίσως επειδή τη συνήθισα 30τόσα χρόνια. Θα παίξω 10 λεπτά. Ίσως παραπάνω αν έχω αποφασίσει να γράψω κάτι μ αυτήν μέχρι να γίνει όπως θέλω.

Μετά θα πιάσω τις μικρούλες.

 

Εν κατακλείδι, θα συμφωνήσω εν μέρει με τον Νίκο. Από την άλλη....η κιθάρα μου πάντα ήταν ΜΙΑ....(ίσως επειδή πιά δεν είμαι 20)  ;)

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιά πάνβαρεια κιθάρα του 73 (3.8 κιλά  :-[) που βρέθηκε μπροστά μου όταν ήμουν στα 20 κάτι,

 

Δηλαδη ουσιαστικα αγορασες μια ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ κιθαρα  ;D ;D

(εξω απο την πλακα ΠΟΤΕ την αγορασες?)

 

Για πολλούς και διάφορους λόγους το εργαλείο με συντρόφεψε, χρόνια, έκανα το κέφι μου και πολύ αργότερα όταν βγήκε το διαδίκτυο έμαθα ότι φτιάχτηκαν λίγες και κοστίζουν πολύ (εννοείται ότι και 1000 να ήταν το πολύ δεν θα την έδινα) και ακόμα πιό μετά ότι φτιάχτηκαν βία βία 50.

 

ενταξει μονο  50 δεν φτιαχτηκαν  αλλα ειδικα η Τelecaster Deluxe  με Tremolo ειναι σπανια κιθαρα (χωρις tremolo εχουν φτιαχτει χιλιαδες).

 

αν θες οι τιμες εχουν πεσει χτυπα μια για..ανταλλακτικα  ;D

 

https://www.gbase.com/gear/fender-telecaster-deluxe-with-fa-1975-natural

 

μιά πάνβαρεια κιθάρα του 73 (3.8 κιλά  :-[)

 

ΜΟΝΟ τοσο ζυγιζει?

μια χαρα ΕΛΑΦΡΙΑ ειναι για Telecaster Deluxe  ;)...συνηθως μιλαμε για πανω απο 4,5 kg.

 

Παντως η δικη σου ΔΕΝ εχει ξεπεραστει τεχνολογικα... ;D...εχει ΜΟΝΑΔΙΚΟ ηχο μια  και οι ΜΑΓΝΗΤΕΣ της δεν παραγονται πια (ενταξει παραγονται απο καποιους παλαβους  αλλα κοστιζουν περισσοτερο απο την κιθαρα... ;D ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 79 την πήρα.

Ήταν 6 χρονών κατασκευαστικά, αλλά ουσιαστικά παρατημένη σε μια αποθήκη και έβγαινε να παίξει σε proms... ;D (άντε να έπαιξε δυό φορές)...

 

 

Δεν θα βάλω το χέρι μου στη φωτιά, αλλά νομίζω 50 διάβασα. Όχι ότι αλλάζει τίποτα.... (αυτός που έβαλες κουοτάρει άντε μια ντουζίνα...)

 

 

Για το βάρος ....ναι...Κάπου το έγραψα...

εκείνο που θυμάμαι είναι ότι είναι 1 κιλό και κάτι πάνω από τις squier.

Αν αυτές ήταν 3.κατι αυτή ήταν 4.κάτι. Μάλλον 3.2 με 4.2 ή 3.8 με 4.8

Οπότε σόρρυ για το λάθος.

 

Οι μαγνήτες της, είναι σίγουρα το ατού της, ιδίως για μένα ο neck.

Αλλά...τα γερασμένα ηλεκτρονικά, κλπ (πχ μόνο βίδες στο pickguard άλλαξα γιατί είχαν σκουριάσει) γέφυρα κλπ...

Σκέφτομαι αυτά τα βιντατζιοειδή, devaluation κλπ και την αφήνω να ρετάρει.

Όταν βγώ στη σύνταξη.... :P

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Τότε, στην επαρχία, δεν είχε ιντερνε, δεν είχε περιοδικά.....

Πες τα......και εσύ έζησες και πιο "σκληρές εποχές" (λόγω ηλικίας  :P).

Κοζάνη εγώ....να φανταστείς. ;D ;D ;D

 

Και τις προάλλες πέρασα από τον Νάκα στην Πλαστήρα, έτσι για πλάκα να δω καμία κιθάρα......και είχε τόσες πολλές strat και tele που ζαλιστηκα και έφυγα  ;D ;D ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου