Προς το περιεχόμενο

Budget laptop για DAW?


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με 8 κατοστάρικα θα βρεις την υγειά σου και onsite 2 χρόνια εγγύηση.

Dell με i5/6200, 1TB HDD, 8Gb RAM.

 

Μπορεί να το βρεις και φτηνότερα.Μπορείς να πας και σε μικρότερο budget να κάνεις την δουλειά σου με i3 επεξεργαστή και 8Gb Ram. Στα 5 κατοστάρικα. (Πρωτοχρονιά έρχεται,να έχουμε και ρέστα!)

Πήρα ένα τέτοιο (Dell με i5/6200, 1TB HDD, 8Gb RAM.) για το σπίτι, του έχω φορτώσει Cubase 9 Elements, τρέχει αυτή την στιγμή που μιλαμε Omnisphere, Keyscape, Xpand2, Halion, και ότι εφέ έχει η Steinberg βάλει στο DAW.

 

Για αυτή την δουλειά τον πήρα, να μην πηγαινοέρχομαι στούντιο-σπίτι-στούντιο.

High Definition οθόνη με ανάλυση για τα μάτια του sniper μέχρι της γιαγιάς που δεν μπορεί να πάει να της γράψουν συνταγή.

 

Σε αυτά τα λεφτά παίζουν κι άλλα. Διάλεξε κάτι που να έχει εγγύηση να έρχονται μέχρι το σπίτι σου.

Dell είχα, Dell πήρα ξανά. Το προηγούμενο μετά από 11 χρόνια έχασε την μητρική, κράτησα τον σκληρό και τις μνήμες του.

 

Και για να κλείσω, αυτή την ώρα μιξάρω, απαντάω στο Facebook, είμαι εδώ και όλα πάνε σφαίρα.΄

 

Ελπίζω να βοήθησα, χωρίς κοσμοθεωρίες.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Συγνώμη που θα μπω τώρα στην κουβέντα, αλλά όλα αυτά τα κάνω εδώ και 3 χρόνια με ένα Compaq που αγόρασα 400 ευρώ, χωρίς να ιδρώνει. Άρα φαντάζομαι με σημερινή τεχνολογία, στα ίδια χρήματα, είναι ακόμα πιο άνετα τα πράγματα.

 

 

Μινιμαλιστικά δημιουργήματα, ρολόι μηχάνημα και αυτα είναι. Συμφωνώ. Τώρα για περισσότερα, ο καθείς ξέρει να κοιτάξει τα όποια χαρακτηριστικά πριν αγοράσει. Αν δεν ξέρει, εδώ είμαστε.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να βοήθησα, χωρίς κοσμοθεωρίες.

 

Τι να βοήθησες;

 

Μέσα στην γενικώς φουριόζικη τοποθέτηση σου, ξέχασες να πεις σε ποιον υπολογιστή αναφέρεσαι, ανάμεσα στα μοντέλα της εταιρείας που προτείνεις.

Επίσης, ξέχασες να αναφερθείς στο λειτουργικό σύστημα που τρέχεις, και ξέχασες να επιχειρηματολογήσεις για το πως προκύπτει ότι ο i3 και ο i5 θα κάνουν τα ίδια πράγματα.

 

Κάνε ένα κόπο, και αφού δεν έχεις κοσμοθεωρίες να πεις (ωραία απαξίωση των απόψεων που είχαν προηγηθεί), μην λες.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

i3 καλό για DAW ;

Μη μαλώνετε ρε τέτοιες μέρες.

Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια.

Καλή χρονιά

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Εγω πάντως χρησιμοποιώ ένα Dell Inspiron 3537, με Windows 10 Home 64bit, i5-4200U CPU @ 1.60GHz 2.30GHz και RAM 4GB (που θα αυξήσω κάποια στιγμή) και τρέχουν όλα μια χαρά. Τον είχα αγοράσει αν θυμάμαι καλά, γύρω στα 700 ευρώ το 2015.

 

Εχω κάνει εξωτερικές ηχογραφήσεις, streaming, παρουσιάσεις και την καθημερινή μου εργασία (ίντερνετ, image editing, Excell κ.α.) χωρίς πρόβλημα. Τρέχει Cubase 6.5 με Waves plugins και NI instruments.

 

Είμαι σίγουρος πως για τις ανάγκες ενός ερασιτέχνη home recordist είναι αρκετός.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έρευνας αποτελέσματα:

 

Ραίη, είσαι εδώ :

 

Dell Inspiron 5559 (i7-6500U/8GB/1TB/Radeon R5 M335 2GB/Linux) | Skroutz.gr

 

Dell Inspiron 15 3537 (i5-4200U/6GB/750GB/Linux) | Skroutz.gr

 

:)

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

? ? ? ? ? Linux!!!! ? ? ?  ::)

 

Τι εννοείς;

Υπολογιστής είναι, το λειτουργικό αλλάζει.

Ποτέ δεν αγόρασα υπολογιστή για το λειτουργικό του (και σίγουρα δεν θα το έκανα για τα Win10 Home Edition που δίνει η Dell).

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Εσυ ρε τρελε, εσυ. Οι υπολοιποι?

2)Ξαναδες λιγο. Η cosmodata το απεσυρε.

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Εσυ ρε τρελε, εσυ. Οι υπολοιποι?

2)Ξαναδες λιγο. Η cosmodata το απεσυρε.

 

Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω.

 

Τι εννοείς "εσύ ρε τρελέ". Δεν έχεις περάσει λειτουργικό σε υπολογιστή;

Από τα Windows 95 και μέχρι σήμερα, είμαι βέβαιος ότι το έχεις κάνει 100 φορές.

 

Όσον αφορά την Cosmodata, δεν το ξέρω και δεν έχει σημασία. Υποθέτω ότι μπορεί να το βρει κανείς αλλού, συν-πλην λίγα ευρώ.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου