Προς το περιεχόμενο

Budget laptop για DAW?


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Κατα την προσωπική μου άποψη τα DAW δεν είναι ενεργοβόρα και οι σημερινοί επεξεργαστές Ι5 δεν πρέπει να αγκομαχούν. Πρόβλημα ίσως θα υπάρξει όταν θα καλείς τα gigabyte των πολλών τρακ (πάνω απο 16 Χ 6λεπτα γεμάτα) και ταυτόχρονα τρέχεις και sampling instruments με πολλά megabyte samples που θα πνίξουν την μνήμη σου. Αλλά αυτό είναι περιορισμός των 4 gb στα 32μπιτα λειτουργικά.

 

Πιο συγκεκριμένα, αν θες να γράφεις 5-6 τρακς με κιθάρες/φωνή και να παίζει ένα πιάνο / συνθ πάνω απο sampled drums, θα είσαι ΟΚ. Παραπέρα σφίγγουν τα πράγματα.

Αλλά αυτά τα... ολίγα ήταν αρκετά στο παρελθόν για να γράφει κανείς τους Led Zeppelin.

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οι ηχογραφήσεις θα είναι καθαρά στον τομέα της ρουοκ και χωρίς πολλά πλήκτρα - ίσως καμιά πλάτη.

Φωνή, κιθάρες, μπάσο φυσικά, τύμπανα midi σε Steven Slate.

Πιο πολύ με ανησυχούν τα πολλαπλά Amplitube και Guitar Rig.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ε... τότε είναι ακόμα πιο απλά.

Δεν υπάρχει λόγος  να έχεις πολλά instances Amplitube etc, αφού όταν θα γράφεις κιθάρα, θα γράφεις με τον ήχο που θα έχεις επιλέξει. Μετά θα είναι άχρηστο και θα το απενεργοποιείς.

 

Αντε να έχεις ένα - διο ανοιχτά στο τέλος για overall εφέ.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε... τότε είναι ακόμα πιο απλά.

Δεν υπάρχει λόγος  να έχεις πολλά instances Amplitube etc, αφού όταν θα γράφεις κιθάρα, θα γράφεις με τον ήχο που θα έχεις επιλέξει. Μετά θα είναι άχρηστο και θα το απενεργοποιείς.

 

Αντε να έχεις ένα - διο ανοιχτά στο τέλος για overall εφέ.

 

Είτε εγώ κάνω κάτι λάθος είτε εσύ.

To DAW νομίζω ότι γράφει καθαρή κιθάρα και παίρνει τον ήχο από το instance του amplitude vst που παίζει στο κανάλι. Οπότε κάθε κανάλι κιθάρας σημαίνει και ένα instance του vst. Κάνω λάθος;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Είτε εγώ κάνω κάτι λάθος είτε εσύ.

To DAW νομίζω ότι γράφει καθαρή κιθάρα και παίρνει τον ήχο από το instance του amplitude vst που παίζει στο κανάλι. Οπότε κάθε κανάλι κιθάρας σημαίνει και ένα instance του vst. Κάνω λάθος;

Καλα τα λες, απλα ο Γιαννης εννοει να το κανεις export audio mixdown σε wav το καθε καναλι χωριστα και μετα import το wav.Θα εισαχθει βρομικο με τον ηχο που επελεξες και θα ειναι απλο wav χωρις να ζοριζει cpu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά έτσι χάνεις ο,τι σου προσφέρει η ηχογράφηση με vst. Το να μπορώ να αλλάζω δραστικά τον ήχο στη μίξη είναι κάτι που δεν θέλω να αφήσω.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ναι αλλά έτσι χάνεις ο,τι σου προσφέρει η ηχογράφηση με vst. Το να μπορώ να αλλάζω δραστικά τον ήχο στη μίξη είναι κάτι που δεν θέλω να αφήσω.

Ναι δεν εχεις δυνατοτητα να αλλαξεις ή να κανεις re amp π.χ. Προσωπικα δεν με πειραζει γιατι εχω αποφασισει για τον ηχο ,πριν το κανω. Το ιδιο κανω και με τα midi (freeze) αλλιως δεν γινεται.Εγω που κατα μεσο ορο θελω 32 καναλια,δεν νομιζω να υπαρχει υπολιστης που να τα σηκωνε.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Παραπάνω αναφέρομαι στην εντολή Freeze που διαθέτει το Cubase αλλά και άλλα DAW.

Με αυτήν, αφου γράψεις το τρακ, το κάνεις freeze και δεν καταναλώνει επεξεργαστική ισχύ το VSTi.

Οσα γράφεις τα κανεις Freeze και στο τέλος αν χρειαστείς να κάνεις αλλαγές, κάνεις unfreeze το συγκεκριμένο τρακ, το επεξεργάζεσαι και το ξαναφριζάρεις. Και ουτω καθεξής.

 

You win some, you lose some, buddy. Αν θες χαμηλό budget κάνεις το παραπάνω αλλιώς θα χρειαστείς horsepower.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Παραπάνω αναφέρομαι στην εντολή Freeze που διαθέτει το Cubase αλλά και άλλα DAW.

Με αυτήν, αφου γράψεις το τρακ, το κάνεις freeze και δεν καταναλώνει επεξεργαστική ισχύ το VSTi.

Οσα γράφεις τα κανεις Freeze και στο τέλος αν χρειαστείς να κάνεις αλλαγές, κάνεις unfreeze το συγκεκριμένο τρακ, το επεξεργάζεσαι και το ξαναφριζάρεις. Και ουτω καθεξής.

 

You win some, you lose some, buddy. Αν θες χαμηλό budget κάνεις το παραπάνω αλλιώς θα χρειαστείς horsepower.

Ειδες εχω μεινει πολυ πισω.Εγω το freeze το ξερα μονο για midi.Πλεον γινεται και στο wav.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το freeze το ξερα μονο για midi.

 

το κάνεις freeze και δεν καταναλώνει επεξεργαστική ισχύ το VSTi.

:)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου