Προς το περιεχόμενο

Budget laptop για DAW?


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ασε τιποτα. Λαθος μου, με συγχωρεις.

 

Η ανεύρεση μίας "ευκαιρίας" μερικές φορές συνεπάγεται παραχωρήσεις σε κάποιο άλλο, μη-ουσιώδες επίπεδο. Το να θυσιάσω τα Win10 Home, για να πάρω έναν i7 σε καλή τιμή, είναι πραγματικά πολύ μικρή θυσία.

 

Δεν υπάρχει κανένα λάθος να συγχωρέσω, απλά ας αποφασίσουμε αν θέλουμε τη γνώμη κάποιου που ξέρει, ή απλά προτιμάμε να μην πολυκοβόμαστε.

 

Πέραν αυτών, το να λειτουργεί ένα laptop με Λίνουξ (και να είναι τούτο επιβεβαιωμένο από τον κατασκευαστή του, με επίσημη υποστήριξη) είναι τίτλος τιμής και προσδόκιμο όσον αφορά τις εποχές που έχουμε.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αν πάρουμε σαν ευαγγέλιο (?) αυτό που έχω εγω αλλά στην σημερινή του εκδοχή, τότε έχουμε:

 

Dell Inspiron 15 3537 (i7-4500U/8GB/1TB)

 

Notebook, Οθόνη: 15.6" Ανάλυση: 1366x768, CPU: Intel Core i7 4500U 1.8 GHz, RAM: 8 GB, GPU: AMD Radeon HD 8850M, Σκληρός Δίσκος: 1 TB HDD, Λειτουργικό: Windows 8.

 

Το κόστος είναι 800-900 ευρώ αλλά σίγουρα υπάρχουν άλλες εταιρίες με αντίστοιχα μοντέλα ίσως φτηνότερα. Μη ξεχνάμε έρχονται εκπτώσεις.

 

Αυτό που σωστά λέει ο digisilence απ΄όσο καταλαβαίνω, είναι πως το ευρύ κοινό, εμού συμπεριλαμβανομένου, προτιμά να έχει το σωστό λειτουργικό εγκαταστημένο απο την αρχή.

 

Αυτό που μένει να κάνει στο συγκεκριμένο είναι μια αναβάθμιση σε Win10 με την απλή διαδικασία ενός κουμπιού που προσφέρεται απο την Microsoft χωρίς παράπλευρες απώλειες.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που μένει να κάνει στο συγκεκριμένο είναι μια αναβάθμιση σε Win10 με την απλή διαδικασία ενός κουμπιού που προσφέρεται απο την Microsoft χωρίς παράπλευρες απώλειες.

 

Εξακολουθεί να ισχύει η προσφορά για δωρεάν αναβάθμιση στα Windows 10, ειδικώς για τα Dell;

 

Αν αυτό εννοείς και το κόστος δεν είναι πρόβλημα, τότε συμφωνώ 100%.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Εξακολουθεί να ισχύει η προσφορά για δωρεάν αναβάθμιση στα Windows 10, ειδικώς για τα Dell;

 

Αν αυτό εννοείς και το κόστος δεν είναι πρόβλημα, τότε συμφωνώ 100%.

Γνωρίζεις εσύ πως έχει πάψει να ισχύει η δωρεάν αναβάθμιση; Αν και δεν το έχω παρακολουθήσει, νομίζω πως ισχύει.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζεις εσύ πως έχει πάψει να ισχύει η δωρεάν αναβάθμιση; Αν και δεν το έχω παρακολουθήσει, νομίζω πως ισχύει.

 

Όχι, δεν ισχύει, δυστυχώς.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέχεται η δωρεάν αναβάθμιση ακόμα "για όσους χρησιμοποιούν assistive technologies" αλλά δεν ξέρω αν/πως το τσεκάρει αυτο η Microsoft

 

https://www.microsoft.com/en-us/accessibility/windows10upgrade

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάρουμε σαν ευαγγέλιο (?) αυτό που έχω εγω αλλά στην σημερινή του εκδοχή, τότε έχουμε:

 

Dell Inspiron 15 3537 (i7-4500U/8GB/1TB)

 

Notebook, Οθόνη: 15.6" Ανάλυση: 1366x768, CPU: Intel Core i7 4500U 1.8 GHz, RAM: 8 GB, GPU: AMD Radeon HD 8850M, Σκληρός Δίσκος: 1 TB HDD, Λειτουργικό: Windows 8.

 

Το κόστος είναι 800-900 ευρώ

Με αυτά τα χρήματα σήμερα παίρνεις

 

Dell Inspiron 5567 (i7-7500U/16GB/2TB/Radeon R5 M445/FHD/W10) | Skroutz.gr

 

Dell Inspiron 5559 (i7-6500U/8GB/1TB/Radeon R5 M335 4GB/FHD/W10) | Skroutz.gr

 

αν μιλάμε για Dell και θέλουμε και full hd,

 

Αν μιλάμε γενικά

 

Laptops (Μέγεθος Μνήμης RAM: Τουλάχιστον 8GB - Μέγεθος Οθόνης: 15.6" - Επεξεργαστής: Intel Core i7 - Λειτουργικό Σύστημα: Windows 10) | Skroutz.gr

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[move]Ξ Ε Φ Υ Γ Α Μ Ε  Λ Ι Γ Ο ! ! ! !  O0 O0 O0 [/move]

 

 

Αλλά επειδή δεν υπάρχουν πολλά γκαφρά αναρωτιέμαι αν ένα budget laptop, επιπέδου i3 (με το ζόρι i5) με 4 GB θα κάνει τη δουλειά.

Ο σκληρός θα είναι κλασικά 5400 rpm.

Αλλά θα καλύψει ανάγκες δύο τριών VST ταυτόχρονα (Guitar Rig, Ampltibe, Steven Slate Drums) + άλλων effects και ενός DAW άνετα;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου