Προς το περιεχόμενο

προτασεις για κονσολα για live εμφανισεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας παιδια,

ενδιαφερομαστε για μια κονσολα της ταξης των 400-500 euro

με οσο το δυνατον καλητερη ποιοτητα ηχου...

καμια προταση?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Πόσα κανάλια θα χρειαστείς?

Πάντως, περίπου στα λεφτά που θες (550 ευρώ από thomann) μπορείς να πάρεις μία mackie 1642 vlz3 ή μία με λιγότερα κανάλια (και άρα πιο φθηνή) πάλι της ίδιας εταιρείας. Κατά τη γνώμη μου, ό,τι καλύτερο υπάρχει στα λεφτά αυτά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Πόσα κανάλια θα χρειαστείς?

Πάντως, περίπου στα λεφτά που θες (550 ευρώ από thomann) μπορείς να πάρεις μία mackie 1642 vlz3 ή μία με λιγότερα κανάλια (και άρα πιο φθηνή) πάλι της ίδιας εταιρείας. Κατά τη γνώμη μου, ό,τι καλύτερο υπάρχει στα λεφτά αυτά..

 

με 12 καναλια ειμαστε κομπλε.να σαι ρωτησω κατι..κοιταω τις yamaha mg και διαβαζω οτι οι κομπρεσορες κανουν καλη δουλεια.ισχυει ?

γενικα παιζει ρολο συμαντικο η κονσολα στην ποιοτητα του ηχου που βγαινει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

 

Γνώμη μου είναι ότι τα EQ της Yamaha δεν "ακούνε" τόσο καλά! Όσο αναφορά τους κομπρέσορες της είναι αρκετά καλοί για την κατηγορία τους!

 

Θα σου πρότεινα και εγώ τις Mackie σε σύγκριση με τις Yamaha, αλλά με μια παρατήρηση! Είναι αρκετά "σκληρός" ο ήχος τους όπως άλλωστε οτιδήποτε έχει να κάνει με ήχο που σχεδιάστηκε από τη "σχολή" των Αμερικάνων...

 

Όσο για το αν παίζει ρόλο, για εμένα, ναι!!!

Μια καλή ποιοτικά κονσόλα σου δίνει μεγαλύτερη ευελιξία στον ήχο και περισσότερες δυνατότητες στο να φτιάξεις τον ήχο σου!

Gibson LP Studio,

Ovation Custom Elite, Fender Super Reverb 75W

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

 

Γνώμη μου είναι ότι τα EQ της Yamaha δεν "ακούνε" τόσο καλά! Όσο αναφορά τους κομπρέσορες της είναι αρκετά καλοί για την κατηγορία τους!

 

Θα σου πρότεινα και εγώ τις Mackie σε σύγκριση με τις Yamaha, αλλά με μια παρατήρηση! Είναι αρκετά "σκληρός" ο ήχος τους όπως άλλωστε οτιδήποτε έχει να κάνει με ήχο που σχεδιάστηκε από τη "σχολή" των Αμερικάνων...

 

Όσο για το αν παίζει ρόλο, για εμένα, ναι!!!

Μια καλή ποιοτικά κονσόλα σου δίνει μεγαλύτερη ευελιξία στον ήχο και περισσότερες δυνατότητες στο να φτιάξεις τον ήχο σου!

 

ευχαριστω για τη συμβουλη takimon μαλλον για εκει θα καταληξω.

τι εννοεις σκληρος ηχος?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Σκληρός ήχος" κατά την ηχοληπτικήν, σημαίνει ότι έχει έξαρση στις μεσαίες συχνότητες.

Δεν είναι κάτι κακό, είναι καθαρά θέμα γούστου...

 

Αυτό μπορεί να διορθωθεί

(αν το "θέλει" και το αυτί σου)

με ένα γραφικό EQ όπως το Dbx 231s  (http://www.thomann.de/gr/dbx_231s.htm)

 

Άλλα ξαναλέω είναι καθαρά θέμα γούστου!!!!

Gibson LP Studio,

Ovation Custom Elite, Fender Super Reverb 75W

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρε και αυτήν.

 

http://www.thomann.de/gr/mackie_cfx_16_mk_ii.htm

 

Με τα ενσωματωμένα εφφέ και το γραφικό EQ στο main out και τα 2 παραπάνω mic κανάλια πιστεύω θα σας κάνει περισσότερο για live χρήση από ότι η VLZ. και είναι και φθηνότερη.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ ευχαριστω. οποτε καταληγουμε οτι στην ταξη των 400-500 ευρο η καλυτερη ειναι η mackie...

 

όπως προείπα, αυτό πιστεύω. είχα μία 1642 vlz pro και τώρα έχω μία 1642 vlz3 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος για τη χρήση που τις ήθελα (live, όπως κι εσύ). έχουν και 12 κανάλια που θες, με τα τελευταία 4 stereo.

θα συμφωνήσω με τον Takimon για τις μεσαίες συχνότητες, αλλά υπάρχουν αρκετά πλεονεκτήματα (πάντα για τα δεδομένα της τιμής της): 4 auxiliary busses (για εφεδιέρες ή μόνιτορ), 8 direct outs για τα μονοφωνικά κανάλια & sub-outs για τα sub-groups (οπότε ουσιαστικά μπορείς να γράψεις το  live σου πολυκάναλο), αρκετά καλούς προενισχυτές, στιβαρή κατασκευή και αντοχή. το τελευταίο το αναφέρω εκ πείρας. μια που θα τη χρησιμοποιείς σε live, θα τρώει κουβάλημα και κοπάνημα!

οι yamaha δεν με έψησαν ποτέ να πω την αλήθεια και για τα λεφτά που αναφέρεις, άντε να πήγαινες σε μία MG 166CX USB (αν ξέρει κανείς καμία καλύτερη της ίδιας εταιρείας σε αυτά τα λεφτά, ας με διορθώσει). μία MG 124 C πάντως που είχα χρησιμοποιήσει για λίγο μου φάνηκε λίγο "ψεύτικη" (πολύ πλαστικό βρε παιδί μου!) και χωρίς καλό EQ.

εκτός mackie τώρα, θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και καμιά soundcraft (M8 ή MFXI 12).

και η allen & heath έχει βγάλει κάποιες οικονομικές κονσόλες, δεν έχω εμπειρία αλλά έχει καλή φήμη σαν εταιρεία, ρίξε μια ματιά (η zed-14 ίσως να σου κάνει, αν και έχει 6 mono & 4 stereo κανάλια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου