Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με παραμόρφωση-βοήθεια!


pipityri

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σώνεται γιατρέ μου?

Οχι :'( :'(

 

Κοιτα περα απο τα "σπασιματα" στα χαμηλα εχει γενικως θορυβο. Εμφανεστατος στις παυσεις.

Κατα τη γνωμη μου ξαναγραφεις, αλλα πρωτα πρεπει να βρεις και να διορθωσεις το προβλημα.

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ο digi έχει δίκιο.

 

Προσπάθησα κι εγώ κι έκανα μια τρούπα στο νερό. :'(

H_A.mp3

H_A-01.mp3

H_A-02.mp3

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Παιδιά, σας ευχαριστώ πολύ που μπήκατε στο κόπο. :)

 

Στράτο, Μαυρομούρη, άκουσα τις εκδοχές σας, και οι δύο είναι βελτιώσεις του αρχικού, σε σχέση με το συγκεκριμένο πρόβλημα. Να'στε καλά.

 

Η ηχογράφηση ήταν πρόχειρη, δεν την έκανα στο pc που χρησιμοποιώ συνήθως, αλλά σε ένα παλιό, μικρό λάπτοπ που δανείστηκα από την ανιψιά μου όταν το δικό μου ψόφησε. Το φύσημα που υπάρχει, αν αυτό εννοείς digisilence, πρέπει να είναι από το sans amp...θα δοκιμάσω να γράψω με το noise suppresor,  να δω τι γίνεται...

 

Καλόοοοο.

 

Πραγματικά, κι εμένα μου άρεσε πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

επειδής με άρεζε έκανα στα γρήγορα μια προσπαθειούλα... 8)

 

από θέμα θορύβου και συχνοτικής ανισορροπίας, κάτι γίνεται όπως ακούς... δυστυχώς με τα artifacts στο 0,49'' εως 0,57'' δεν γίνεται τίποτα ούτε με editing σε spectral... γι αυτό έβαλα μια μ@λ@κειούλα ( ;D) με midi για να καταλάβεις το μέρος...

 

αν ξαναπαίξεις μόνο αυτά τα δευτερόλεπτα με ακριβώς τον ίδιο ήχο που έγραψες το αρχικό, το σώνουμε λοιπόν... 

 

ΥΓ. τα υπόλοιπα δεν πρόλαβα να τα ακούσω αλλά φαντάζομαι στα ίδια κυμαίνονται...

npap_denoise_test_01.mp3

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

επειδής με άρεζε έκανα στα γρήγορα μια προσπαθειούλα... 8)

 

από θέμα θορύβου και συχνοτικής ανισορροπίας, κάτι γίνεται όπως ακούς... δυστυχώς με τα artifacts στο 0,49'' εως 0,57'' δεν γίνεται τίποτα ούτε με editing σε spectral... γι αυτό έβαλα μια μ@λ@κειούλα ( ;D) με midi για να καταλάβεις το μέρος...

 

αν ξαναπαίξεις μόνο αυτά τα δευτερόλεπτα με ακριβώς τον ίδιο ήχο που έγραψες το αρχικό, το σώνουμε λοιπόν... 

 

ΥΓ. τα υπόλοιπα δεν πρόλαβα να τα ακούσω αλλά φαντάζομαι στα ίδια κυμαίνονται...

 

Νίκο, τι να πω...σ΄ευχαριστώ πολύ. Με κάνεις και ακούγομαι θεός! ;D

Δεν ξέρω τι είναι τα...artifacts...αλλά η midi προσθήκη σου... ;D ;D ;D

 

Αυτό που βασικά με ενοχλεί είναι ένα, πως να το πω, ψηλό κουδούνισμα που ακολουθεί κάθε νότα-σε μια άλλη πρόσφατη ηχογράφηση που έκανα δεν υπήρχε, αναρωτιέμαι αν έχει να κάνει κι αυτό με το input level...Όπως και να χει, θα πρέπει να ηχογραφώ εκεί που το κάνω συνήθως-απλά το σύστημα λαπτοπάκι/καναπές έχει μια...βολικότητα.. ;D..αυτές τις κρύες νύχτες.

 

Ξανά, ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους για τον χρόνο σας. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ως artifact, νοούμε οποιοδήποτε ανεπιθύμητο "τεχνούργημα" ειπεισέρχεται κατά την ηχογράφηση (πέραν του αρχικού σήματος της πηγής μας), στην κυματομορφή που καταγράφεται...

 

σου παραθέτω κάποια παραδείγματα σε spectral απεικόνιση για να πάρεις μια ιδέα...

 

στη φωτο 1, φαίνεται ως ανοιχτόχρωμος "κόκκος" ο έντονος θόρυβος που είχες καταγράψει παράλληλα με το σήμα της κιθάρας (και φυσικά δεν θα μπορούσε με ένα απλό gate noise να αφαιρεθεί ικανοποιητικά, πέραν τς αρχής και του τέλους, γιατί θα παρέμενε ως περιεχόμενο στο σήμα)... επίσης στην μέση περίπου βλέπεις ένα ξεκάρφωτο "κλικ"...

 

index.php?action=dlattach;topic=211385.0;attach=55907;image

 

στη φωτό 2 τώρα, φαίνεται ότι (με την χρήση ενός ψηφιακού αλγόριθμου αφού πρώτα πήρα δείγμα σκέτου θορύβου) αφαιρέθηκε πλήρως ο θόρυβος αφήνοντας ανέπαφο (σε ακουστό μη αντιληπτό level) και το σήμα της κιθάρας και το κλικ...

 

index.php?action=dlattach;topic=211385.0;attach=55909;image

 

στην φωτό 3 επίσης, φαίνεται ότι και το "κλικ" αφαιρέθηκε (όσα και να υπάρχουν παρόμοιας μορφής είναι σχετικά εύκολη υπόθεση η αντιμετώπισή τους)...

 

index.php?action=dlattach;topic=211385.0;attach=55911;image

 

στην φωτό 4 όμως του επίμαχου μέρους πλέον, φαίνεται ότι αφού αφαιρέθηκε πλήρως ο θόρυβος, τα artifacts που παραμένουν είναι πολλά, πυκνά και σε σημεία αλληλοεπιδραστικά, οπότε για τα περισσότερα από αυτά είναι αδύνατη η όποια θετική αντιμετώπιση (και μονόδρομος η επανηχογράφηση των μερών που τα περιέχουν)...

 

index.php?action=dlattach;topic=211385.0;attach=55913;image

 

τώρα βέβαια κατά συνθήκη (όπως σε περιπτώσεις σπάνιου παλιού υλικού), υπάρχουν αρκετές ακόμα προσπάθειες που μπορούν να γίνουν για βελτίωση (όπως η "ανάπλαση" με διάφορους τρόπους του μέρους που δεν διορθώνεται direct), αλλά μιλάμε πλέον για ώρες και κόπο που δεν τις συζητάμε καν μπροστά στο να ξαναπιάσεις την κιθάρα σου να ξαναπαίξεις μερικές φράσεις... ;) :P  ;D

 

πάντως δεν ξέρω ακριβώς τις συνθήκες που έγραψες, αλλά το ποσοστό και η φύση του υπερβολικού θορύβου και των artifacts, με οδηγούν στο συμπέρασμα ότι εκτός του απρόσεκτου input level, μάλλον υπήρξε και κάποιο θέμα ψηφιακού συγχρονισμού...

 

καλός ο καναπές, αλλά μετά την απομάκρυνση εξ αυτού... :police: ;D

test_001.thumb.jpg.fe68b111e28ae6bba8dfe8980d3f0d35.jpg

test_002.thumb.jpg.8028616b34683a45868567757cb4bbba.jpg

test_003.thumb.jpg.d05d463c5c9cb54330a01f50de1c4ba4.jpg

test_004.thumb.jpg.b77400d83e585e42db8c717ca23333a8.jpg

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου