Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με παραμόρφωση-βοήθεια!


pipityri

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραιος. Την επομενη το παστιτσιο σκετο για να μην πικαρει O0

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Guru

Χουμμμ. Που να ξερω.... Δεν εχω να το ακουσω.... ;D ;D ;D

 

;D

 

Αν μπορεί κανείς να βοηθήσει...Θα ήθελα πολύ να το κρατήσω, είναι που όποτε παίζω κάτι τόσο γαμάτο με πιάνει ανασφάλεια ότι δεν θα μπορέσω να το ξανακάνω. ;D ;D ;D

 

Ακούστε ρε και το τρίτο μέρος , έχει κάτι ωραία πλινκ πλονκ με πολύ ψηλές αρμονικές. O0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πόνημα είναι ωραίο. Δημιουργεί φαντασιώσεις!

Και το τρίτο μέρος πολύ πιό ενδιαφέρον.

Στα ηχειάκια του γραφείου που είναι μικρά της μιας ίντσας ακούγεται η παραμόρφωση σε μερικά περάσματα.

Το βράδυ θα το ακούσω στο μεγάλο σύστημα.

Προτείνω εντοπισμό των δύσκολων σημείων και εφαρμογή εκεί έντονου ανωπερατού φίλτρου.

Τώρα βέβαια εξαρτάται ΠΟΥ θα εντάξεις αυτά τα θέματα.

Υποθέτω μια γενικότερη βαβούρα θα έχουν, και με λίγη προσοχή μπορείς να την κατευθύνεις εκεί που γίνεται η ξερή στην πρώτη ηχογράφηση.

Να το γλυτώσεις εντελώς δεν γίνεται.

(τουλάχιστον με όσα ξέρω).

 

Αλλά δημιουργεί ωραία αίσθηση μόνο του. Και τότε ακούγεται η παραμόρφωση, και θα ακουστεί και η "αφαίρεσή" της.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Να΄στε καλά κύριοι που ασχοληθήκατε, σας ευχαριστώ εκ βαθέων. Ο Gvour μου πρότεινε μια λύση και, αν κατάλαβα καλά, μιμήθηκα αυτό που έκανε και έκοψα γενικά το gain στα μπάσα. Το αποτέλεσμα είναι, νομίζω, καλύτερο.

 

Γνωρίζω, φυσικά, πως αυτά τα πράγματα δεν είναι ιδιαιτέρως δημοφιλή εδώ-ή αλλού, εδώ δεν είναι δημοφιλή στο ίδιο μου το σπίτι, ακόμα κι ο σκύλος με κοιτάζει παράξενα τόση ώρα-με αποστροφή. ;D Δεν θα σας τα ζαλίσω άλλο, λοιπόν. Θα ανεβάσω την καινούρια εκδοχή στο soundcloud μου, όποιος φίλος θέλει τα τσεκάρει εκεί.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου ρε Σπυρο!

 

Δεν εχω προλάβει να ακουσω μιας και ταξιδευα, αλλα στα γρήγορα: το πικαρισμα είναι ουσιαστικα μια απότομη μεταβαση - οι μεταβασεις αυτες από τη θεωρία σηματων εχουν ως αποτέλεσμα την παραγωγη υψηλων συχνοτητων. Οποτε θα προτεινα να δοκιμάσεις και ενα χαμηλοπερατο lowpass φιλτρο και να βρεις μια συχνοτητα οπου το τιμημα που θα πληρωνεις σε πριμα θα αντισταθμιζεται απο τη μειωαη του θορύβου. Φυσικα μπορεις να επεμβεις και κατα τοπους. Αν κανεις εναν μετασχηματισμο μπορεις να δεις την κατανομη του συχνοτικου φασματος που ισως ειναι αρκετα βοηθητικη.

 

Η άλλη λυση ειναι με συχνοτικους μετασχηματισμους στο χρονο (sfft, wavelets) και επιτόπου επεμβάσεις που ειναι ίσως προτιμοτερη και πιο χειρουργική απο την πρωτη αλλα δεν υποστηρίζεται απο πολλα προγράμματα (σιγουρα το ειχα χρησιμοποιήσει.σε κάποιο της adobe)

 

Καλή τύχη!

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδώ δεν είναι δημοφιλή στο ίδιο μου το σπίτι, ακόμα κι ο σκύλος με κοιτάζει παράξενα τόση ώρα-με αποστροφή. ;D

 

Ο δικός μου μπορώ να σου πω ότι ρίχνει και έναν ύπνο βαρύ, άμα ακούει free form....  ;D

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου