Προς το περιεχόμενο

Αν δεν κάνει η Αλεξάνδρα καριέρα ....


fusiongtr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Και για να πω την γνώμη μου στον Npap (που δεν τη ρώτησε κιόλας), σα γονέας, εάν και εφόσον τα παιδιά μου στο μέλλον παρουσιάσουν ένα οποιοδήποτε ταλέντο (καλλιτεχνικό, μηχανικό, δημιουργικό, οτιδήποτε τελοσπάντων) θα έχουν σαφέστατα την έμπρακτη και ολόκαρδή στήριξή μου για να ΔΟΥΛΕΨΟΥΝ και να το αναπτύξουν, σε όποιο βαθμό η καρδιά τους επιθυμεί, με δεδομένο όμως ότι όσο περνάει από το χέρι μου ότι στην αρένα των νούμερων, της εφήμερης ματαιοδοξίας, του υπερμετρου ανθρωποφάγου καταναλωτισμού ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΤΗΣΟΥΝ.

 

μαζί σου... ;) :)

άλλωστε πουθενά (νομίζω) δεν αναφέρθηκα στα talent show... τα παιδικά ειδικά δεν συνάδουν με την αισθητική μου.... απλά ως αρχή ποτέ δεν "δαιμονοποιώ" με τσιτάτα ΤΙΠΟΤΕ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΝ (συνειδητά εννοείται) χωρίς να έχω επαρκή ιδία γνώση...

το μόνο που μπορώ να ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΣΩ στο θέμα, είναι ότι τα άτομα που εγώ έχω γνωρίσει και έχουν συμμετάσχει από διάφορα μετερίζια στην παραγωγή, μόνο "αδηφάγα τέρατα" που τρώνε παιδιά στο κολατσιό τους δεν είναι... και γονείς είναι πολλοί και "σέβονται" το κατά δυνατόν και τις ατομικές ιδιαιτερότητες του χαρακτήρα τους, την φύση τους...

 

άλλο λοιπόν ο ΘΕΣΜΟΣ και οι όποιες μας δικαιολογημένες διαφωνίες και ανησυχίες ως προς τις αρχές του και κυρίως την εφαρμογή του και τα αποτελέσματα του κι άλλο το τσουβάλιασμα και οι "ευχές και οι κατάρες"...

 

προτείνω σε όλους να προσέχουν πιο πολύ από τα "ΚΡΑΧΤΑ κι ΕΥΚΟΛΑ", τους αθώους "καλλιτεχνικούς διαγωνισμούς" στα ωδεία (που μπορώ ως κανόνα να τους κρίνω υπεύθυνα μετά λόγου γνώσεως, μια και παλιότερα με καλούσαν ως "κριτή" και ψιλοσιχάθηκα τα backstage δρώμενα)...

ή μήπως να μιλήσω για τα κολυμβητήρια και τους γονείς εκεί και τα "σιχάματα" που έχω υπόψη μου ως προς τον ανταγωνισμό... ή μήπως θέτε να ασχοληθούμε με τα σχολεία και τους συλλόγους γονέων... δεν βγαίνει άκρη ΓΕΝΙΚΕΥΟΝΤΑΣ...

 

αν το παραπάνω quote του 'Εκτορα τηρείται, το "καθήκον πληρούται" και τα υπόλοιπα είναι ΖΩΗ όπως είπε κάποιος εδώ...

 

 

ΥΓ. για μένα η "έκθεση" του παιδιού στο "ατελείωτο τσίρκο" ξεκινάει από την ΕΠΙΔΕΙΞΗ του στο μαιευτήριο και τα μετέπειτα πρώτα βήματα με τις "παραστάσεις" που καλείται να δώσει ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΑ στους συγγενείς για την όποια φυσική του πρόοδο (περπάτα να σε δει η θεία μπούλα) και και και... ε και από εκεί ξεκινά και ΚΡΙΝΕΤΑΙ Η ΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΓΟΝΙΟΥ φίλοι μου...

το talent show είναι το "κερασάκι" σε μια τούρτα από την οποία λίγο πολύ οι περισσότεροι έχουν φάει...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 119
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δεν χρειάζεται πάντως τάλεντ σόου, αν έχεις... τάλαντο

 

Το τραγούδι του μήνα από την Παυλίνα Βουλγαράκη | Gossip-tv.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολο και πιο συχνά διαβάζω και ακούω για  ανταγωνισμό και σχεδόν καθόλου για συναγωνισμό.

Τρομάζω στην ιδέα μέσα σε μια οικογένεια (μια μικρή μορφή κοινωνίας δηλαδή) όλα τα μέλη της να δρούν ανταγωνιστικά.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρομάζω στην ιδέα μέσα σε μια οικογένεια (μια μικρή μορφή κοινωνίας δηλαδή) όλα τα μέλη της να δρούν ανταγωνιστικά.

Να μην τρομάζεις καθόλου.

 

Οι συγκρούσεις είναι δομικό στοιχείο των ανθρώπινων σχέσεων, και όσο πιο έντονες είναι αυτές (μέσα στα πλαίσια της οικογένειας) τόσο πιο έντονες είναι και οι συγκρούσεις, οι οποίες περιέχουν τον ανταγωνισμό, με την έννοια της επικράτησης.

 

Όλες οι πλευρές που εμπλέκονται σε συγκρούσεις έχουν "απώλειες", όμως μέσα από τις συγκρούσεις αυτές (που είναι και απαραίτητες) μπορεί κάθε μέλος της κοινωνικής ομάδας να "ορίσει την θέση του" σ' αυτήν.

 

Βοηθούν επίσης στον προσδιορισμό του "εαυτού", καθώς μέσα από αυτές συνειδητοποιεί κάθε μέλος την σχέση του με το ανθρώπινο  περιβάλλον (τις δυνατότητές του, σε σχέση με τα "θέλω" του).

 

Το θέμα είναι πώς αντιμετωπίζεται αυτός ο (αναπόφευκτος) ανταγωνισμός, και πώς αντιλαμβάνεται κάθε μέλος της κοινωνικής ομάδας τα αποτελέσματα των συγκρούσεων.

 

Δυστυχώς τις περισσότερες φορές λειτουργούν όλα ανάποδα απ' ότι θα έπρεπε, και έτσι δημιουργούνται περισσότερα (και σε λάθος κατεύθυνση) προβλήματα από όσα ο "δομικός ανταγωνισμός" θα έπρεπε να φέρνει στην επιφάνεια.

 

Η σωστή διαχείρηση των συγκρούσεων εδώ, είναι πολύ σημαντική.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fusion

 

Συμφωνώ μαζί σου στην σύγκρουση των αντιθετών (οντας Ηρακλειτικός) και δεν τρομάζω(κυριολεκτικώς) ,μόνο που εγράψα δύο προτάσεις σαν ενιαία (όντας Ηρακλειτικός)παρατήρηση για την αυξανόμενη χρήση της λέξης και της ένιαιας του ανταγωνισμού.

 

Ακριβώς γι'αυτό την σύκρουση των αντιθέτων θέλω να την βιώνω (ετυμολογικά,ενοιολογικά και πρακτικά) ως συναγωνιστική παρά ανταγωνιστική.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς γι'αυτό την σύκρουση των αντιθέτων θέλω να την βιώνω (ετυμολογικά,ενοιολογικά και πρακτικά) ως συναγωνιστική παρά ανταγωνιστική.

Να το πω αλλιώς τότε.

Ο ανταγωνισμός είναι συνυφασμένος με τον συναγωνισμό, όντας δύο όψεις της ίδιας πραγματικότητας.

Δεν υπάρχει συναγωνισμός χωρίς ανταγωνισμό (προς κάτι).

Είναι ο στόχος, αυτό που πολλές φορές ανταγωνίζεσαι συναγωνιζόμενος (φαντάσου δύο αθλητές που ο ένας βοηθάει τον άλλο να σπάσει κάποιο ρεκόρ).

 

Όλα αυτά πάντα σε ανθρώπινες σχέσεις υγιείς, αλλιώς και ο ανταγωνισμός και ο συναγωνισμός είναι μη διαχειρίσιμα, και έτσι μάλλον τελικά επιβλαβή.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Όλα αυτά πάντα σε ανθρώπινες σχέσεις υγιείς...

 

και end of story...

 

 

ΥΓ. ή και αρχή μιας νέας... όπως το πάρει κανείς...  ;) ;D

 

ΥΓ2 με όλον αυτό τον ντόρο έψαξα και είδα διάφορα βιντεάκια στο yt από το tallent show... εντάξει ωράιος ο πιανίστας, πολύ καλό το κοριτσάκι στο βιολί, το παιδί στο κανονάκι μεγάλο ταλέντο, αλλά το παιδί στο ΚΛΑΡΙΝΟ απλα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!!!... :o :o :o

έχω ακούσει ή και συνεργαστεί με πολλούς από τους κορυφαίους εν Ελλάδι και κάτι σκαμπάζω... ΠΩΣ και ΤΙ θα παίζει ρε αυτό μετά από δέκα χρόνια που θα χει φάει και καμιά σφαλιάρα από καμιά γκόμενα και θα μπει πιο ενεργά και το θυμικό του στο πακέτο?....

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ ότι είναι το ίδιο πράγμα συναγωνισμός και ανταγωνισμός,ο οποίος με την συχνότητα και το τρόπο που χρησιμοποιήται δεν πιστεύω ότι προάγει σε υγιείς ανθρώπινες σχέσεις.(Αυτό ήταν και το αρχικό μου σχόλιο)

 

Σεβαστή κάθε άποψη,από εμένα  end of the story.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού είσαι "Ηρακλειτικός", θα έχει πάρει το μάτι σου το "πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι, πάντων δὲ βασιλεύς"  ;) αλλά και να μην το έχει πάρει δεν έχει σημασία, διότι όλη η ζωή σου, και όλη η ζωή μας είναι ένας ανταγωνισμός.

 

Διότι φίλε μου, όταν  ήρθαν για να μπουν στο γκρουπ σου ο ντράμερ ο παιχταράς και ο ντράμερ ο κουλαμάρας, εσύ αμέσως τον ντράμερ τον παιχταρά πήρες, και ούτε που το σκέφτηκες, και καλά έκανες. Επίσης όταν πήρες κιθάρα, είδες ποια είχε καλύτερους μαγνήτες και τα καλύτερα κΣύλα, και δεκάρα δεν έδωσες για την υπερτιμημένη κιθάρα της Κιθαρέξ, ούτε τους εργάτες της Κιθαρέξ σκέφτηκες ούτε το μαγαζί που την πουλάει ούτε τίποτα, και πολύ καλά έκανες. Και όταν στο τέλος έκανες το live με την μπαντάρα, και στην έπεσε η γκομενάρα η δίμετρη η μπόμπα, ούτε στιγμή δεν σκέφτηκες να την αφήσεις στα κρύα του λουτρού και να πας με την πινέζα  με τα πατομπούκαλα που και αυτή έλιωνε για σένα στη γωνιά της μπάρας  ;D ;D ;D

 

 

Και πολύ σωστά έκανες, διότι "πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι, πάντων δὲ βασιλεύς". Και μην μπερδεύεις το ότι οι πολιτισμένοι λαοί την ώρα που τρως την πόρτα είναι με το σεις και με το σας, δεν είναι έλλειψη ανταγωνισμού αυτή, απλά πολιτισμός είναι διότι ο πολιτισμός είναι ευγένεια, αλλά και η πόρτα πόρτα. Και η θεσμοθετημένη βοήθεια του κοινωνικού κράτους είναι επίσης πολιτισμός, αλλά είναι και αυτό που είναι, δηλαδή ΒΟΗΘΕΙΑ και ΟΧΙ έλλειψη πόρτας. Και τέλος, όσοι "έξυπνοι" και "επιστημονικά τεκμηριωμένοι" πήγαν να εξαφανίσουν εντελώς αυτό το ΔΟΜΙΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ του σύμπαντος κόσμου, τον ανταγωνισμό από την κοινωνία, κατέληξαν με ένα τόσο παράλογο και ασφυκτικό κοινωνικό σύστημα, που κατέληξε χωρίς ευγένεια αλλά με καταπίεση, χωρίς βοήθεια αλλά με πείνα, και χωρίς ανταγωνισμό αλλά έρμαιο στα χέρια του κάθε μαφιόζου.

 

 

Πόλεμος πατήρ πάντων λοιπόν, και ειδικά στην άγρια ζούγκλα του βαλκανιστάν, και πόλεμος μόνος όλων μη σου πω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τέλος, όσοι "έξυπνοι" και "επιστημονικά τεκμηριωμένοι" πήγαν να εξαφανίσουν εντελώς αυτό το ΔΟΜΙΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ του σύμπαντος κόσμου, τον ανταγωνισμό από την κοινωνία, κατέληξαν με ένα τόσο παράλογο και ασφυκτικό κοινωνικό σύστημα, που κατέληξε χωρίς ευγένεια αλλά με καταπίεση, χωρίς βοήθεια αλλά με πείνα, και χωρίς ανταγωνισμό αλλά έρμαιο στα χέρια του κάθε μαφιόζου.

  +1000000000000  το πολιτικοποιεις όμως, αλλά καλά κάνεις.....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου