Προς το περιεχόμενο

Αν δεν κάνει η Αλεξάνδρα καριέρα ....


fusiongtr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

επίσης όπα ρε αδέλφια αλήτες πουλιά...

από περήφανοι "ροκ αετοί" μου προκύπτετε προσγειωμένοι εις την γην "συντηρητικοί κόκορες", ξαφνικά?... 

 

είμαι ένας από τους ΕΛΑΧΙΣΤΟΥΣ ανθρώπους που έχω γνωρίσει να είναι "ΕΥΤΥΧΙΣΜΈΝΟΙ" από την δουλειά τους... ασχέτως χρημάτων ή όποιας κοινωνικής αναγνώρισης... κι αυτό πέρα της άπειρης κούρασης ή μελέτης (που έτσι κι αλλιώς θα χρειαζόταν για να ξεχωρίσεις στο οποιαδήποτε επάγγελμα)...

 

αυτή η "ευτυχία" μέσω της ατέλειωτης ικανοποίησης που έχω εισπράξει δουλεύοντας με την μουσική και την ηχοληψία εν γένει, έχει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ως αφετηρία την "σκληρή αποδόμηση" στην εφηβεία μου της αφόρητης πίεσης του πατέρα μου να ακολουθήσω την μεγάλη στρατιωτική παράδοση της οικογένειας μου, η της επιθυμίας να καλύψω την θεσούλα στην τράπεζα που μου είχε εξασφαλισμένη το περιβάλλον της μάνας μου, αν δεν διέκοπτα βίαια τις οικονομικές μου σπουδές για το πάλκο και τα control rooms...

 

σύμφωνα με κάποιους από εσάς λοιπόν θάπρεπε τώρα να μαι ένας μίζερος λογιστάκος στην καλύτερη (σόρυ από τους λογιστές που γουστάρουν την επιλογή τους)... μπράβο σας ορέ και πτου σας... :P

 

όσο για το κοριτσάκι που διαθέτει ένα ταλέντο, δεν έχει ΚΑΜΜΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ να το "βαθμολογήσουμε" και εμείς ως ειδήμονες (αν και όντως οι κριτές εκεί στο σόου ήταν για τα μπάζα >:D) γιατί αυτό είναι ένα εφόδιο που απλά δίνει σημείο εκκίνησης και δεν προκαθορίζει την εξέλιξη του ...

 

αν "αγαπάει" (όπως δείχνει καθαρά ο αυθορμητισμός του έστω και μέσα από κλισέ που ακόμα δεν έχει την ικανότητα να αποκωδικοποιήσει) αυτό που κάνει, θα βρει το δρόμο του και θα μπορεί να είναι "ευτυχισμένο" από το βιοποριστικό του επάγγελμα (στην όποια του έκφανση κι αν καταφέρει να υπηρετήσει) ακόμα και αν δεν φτάσει έστω και μια τρίχα μιας Aretha... σίγουρα όμως θα νοιώθει καλύτερα από το να εξαργυρώνει τα μαστερ της μοιράζοντας φυλλάδια (πάντα σιγοτραγουδώντας ;))...

 

τώρα για τους γονείς ας μην ΔΙΚΑΖΟΥΜΕ τόσο εύκολα ΠΡΟΘΕΣΕΙΣ... με την ίδια ευκολία που θα μπορούσε ένας γονέας να "εκθέτει" ένα παιδί ικανοποιώντας προσωπικές του φιλοδοξίες, κάποιος άλλος ξεζουμίζει άκριτα την παιδικότητα του και καταστρατηγώντας τα θέλω του και τις πραγματικές του κλίσεις το "βιάζει" να σπουδάσει κάτι που θα ικανοποιήσει τα δικά του "απωθημένα"...

 

σας αγαπώ αδέλφια αλήτες πουλιά, αλλά σας προτιμώ όταν με κουτσουλάτε "πετώντας" από το να σκοντάφτω πάνω σας "περπατώντας"...  ;) ;D ;D ;D

 

 

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 119
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Βρε μάστορα, δεν σε είπαμε καμπούρη...

πρώτος εγώ να δηλώσω ότι παρασύρθηκα πολλές φορές στο σανίδι (εντάξει ήταν στρατιωτικής λέσχης, αλλά ώρες ώρες δεν ζήλευε τίποτα από "μαγαζί" - οι μεγαλύτερες φίρμες που μας είχαν φέρει ήταν ο Πασχάλης και η Ελένη Δήμου) και το κάναμε τζαζροκ  ;D αλλα συμφωνώ ότι συμβαίνει διότι είναι όντως εξαντλητικό σχεδόν κάθε μέρα τα ίδια....

 

από την άλλη οι καλύτεροι μου φίλοι, λιώσανε και λιώνουνε στα μαγαζιά.

Αλλιώς δεν θα επιζούσανε.

Είναι σκληρή η πραγματικότητα.

Και από όσο ξέρω, δεν το θεωρούν υποτιμητικό, το ίδιο και εγώ.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω επίσης στα όσα ανέφερε ο npap το εξής.

Κάτω απ' την σκηνή είναι ένα  αυθόρμητο και χαμογελαστό, απλό κορίτσι, αλλά όταν ανεβαίνει στην σκηνή νομίζεις ότι βλέπεις άλλον άνθρωπο.

Μεταμορφώνεται στην κυριολεξία.

 

ΖΕΙ εκεί μια άλλη ζωή, βγάζει προς τα έξω ότι έχει και δεν έχει, σου δίνει την αίσθηση ότι είναι σε άλλο κόσμο, και όταν τελειώσει, γίνεται πάλι ένα χαρούμενο απλό κορίτσι.

 

Δεν θα στερούσα ποτέ απ' το παιδί μου την δυνατότητα, να ζήσει αυτή την άλλη, δική του ζωή.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε μάστορα, δεν σε είπαμε καμπούρη...

πρώτος εγώ να δηλώσω ότι παρασύρθηκα πολλές φορές στο σανίδι (εντάξει ήταν στρατιωτικής λέσχης, αλλά ώρες ώρες δεν ζήλευε τίποτα από "μαγαζί" - οι μεγαλύτερες φίρμες που μας είχαν φέρει ήταν ο Πασχάλης και η Ελένη Δήμου) και το κάναμε τζαζροκ  ;D αλλα συμφωνώ ότι συμβαίνει διότι είναι όντως εξαντλητικό σχεδόν κάθε μέρα τα ίδια....

 

από την άλλη οι καλύτεροι μου φίλοι, λιώσανε και λιώνουνε στα μαγαζιά.

Αλλιώς δεν θα επιζούσανε.

Είναι σκληρή η πραγματικότητα.

Και από όσο ξέρω, δεν το θεωρούν υποτιμητικό, το ίδιο και εγώ.

 

Μήπως, λέω μήπως, μπέρδεψες τα θρεντς;  ;D

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτή η "ευτυχία" μέσω της ατέλειωτης ικανοποίησης που έχω εισπράξει δουλεύοντας με την μουσική και την ηχοληψία εν γένει, έχει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ως αφετηρία την "σκληρή αποδόμηση" στην εφηβεία μου της αφόρητης πίεσης του πατέρα μου να ακολουθήσω την μεγάλη στρατιωτική παράδοση της οικογένειας μου, η της επιθυμίας να καλύψω την θεσούλα στην τράπεζα που μου είχε εξασφαλισμένη το περιβάλλον της μάνας μου, αν δεν διέκοπτα βίαια τις οικονομικές μου σπουδές για το πάλκο και τα control rooms...

 

To Trolley μίλησε και συμφωνήσαμε για " ένταξη ανηλίκων στο τηλεοπτικό τοπίο".

Άλλοι  μίλησαν για ξένο ρεπερτόριο στην Ελλάδα.

Άλλοι μίλησαν για επίπεδο φωνής.

Δε νομίζω να είπε κανείς κατά της ικανοποίησης που μπορεί να έχεις από ένα επάγγελμα, όποιο και να είναι αυτό.

Θες να διευκρινίσεις ποιοι είναι τα αδέρφια σου αλήτες πουλιά;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαν πολύ ψηλά δεν έβαλες τον πήχη?...

 

Ξαναδιαβασε ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ τι εγραψα.

 

Επαναλαμβανω,οταν χαρακτηριζουμε καποιον/α ως ΤΗΝ φωνη.....πρεπει να αναμενουμε να ακουσουμε κατι το  ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΤΑΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΑ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟΤΑΤΟ....αλλοιως λεμε οτι εχει απλα ΠΟΛΥ καλη φωνη.

 

Να στο πω και αλλοιως....ο SF ειναι πολυ καλος τραγουδοποιος ....ο ΖΑΜΠΕΤΑΣ ειναι Ο τραγουδοποιος  ;D...

 

για αυτο και παραθεσα το εξαιρετο αρθρο απο το Protagon....γιατι σε αυτη τη χωρα μπερδευουμε συστηματικα τα ειδικα βαρη και μεγεθη των ανθρωπων,ισως γιατι εδω και δεκαετιες κυριαρχει μια μιζερη ΜΕΤΡΙΟΤΗΤΑ που εχει γινει καθολικα αποδεκτη ως η νορμα των πραγματων....ε...πως να το κανουμε....ΔΕΝ ειναι.....στον ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ κοσμο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ειλικρινά (και δύσκολα θα βρεθεί αντεπιχείρημα, ειδικά αν κοιτάξουμε που έχουν καταλήξει οι διακριθέντες σε παρελθοντικά σώου τέτοιου τύπου) πως είναι ακριβώς αυτά τα σώου που μειώνουν ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ τις πιθανότητες να συνεχίσει κάποιος να ασχολείται με την τέχνη της προτίμησής του, μετά από συμμετοχή σε δαύτα.

 

Ο λόγος : ότι μετατρέπουν ένα ιερό, εσωτερικό συμβάν (την αγάπη για τη μουσική) σε social media event με γαρνιτούρα την ψευδεπίγραφη προσδοκία για "καριέρα".

 

Είναι λογικότατο, πως όταν τελειώνει όλος αυτός ο αχταρμάς, ο άνθρωπος (ξανα)μένει γυμνός με ότι πραγματικά κουβαλάει μέσα του, αλλά συχνά δηλητηριασμένο από τη μέθη μίας ρηχής και άσκοπης δημοσιότητας.

 

Δεν υπάρχει τίποτε "συντηρητικό" να λες πως ένα παιδί θα κάνει καλά να κοιτάξει τα μαθήματά του και (ναι, βεβαίως) να κοιτάξει να διακριθεί στον ακαδημαϊκό τομέα, τηρουμένων των τοπικών (ανύπαρκτων) δυνατοτήτων για καριέρα.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ειλικρινά (και δύσκολα θα βρεθεί αντεπιχείρημα, ειδικά αν κοιτάξουμε που έχουν καταλήξει οι διακριθέντες σε παρελθοντικά σώου τέτοιου τύπου) πως είναι ακριβώς αυτά τα σώου που μειώνουν ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ τις πιθανότητες να συνεχίσει κάποιος να ασχολείται με την τέχνη της προτίμησής του, μετά από συμμετοχή σε δαύτα.

 

Ο λόγος : ότι μετατρέπουν ένα ιερό, εσωτερικό συμβάν (την αγάπη για τη μουσική) σε social media event με γαρνιτούρα την ψευδεπίγραφη προσδοκία για "καριέρα".

 

Είναι λογικότατο, πως όταν τελειώνει όλος αυτός ο αχταρμάς, ο άνθρωπος (ξανα)μένει γυμνός με ότι πραγματικά κουβαλάει μέσα του, αλλά συχνά δηλητηριασμένο από τη μέθη μίας ρηχής και άσκοπης δημοσιότητας.

Επ' αυτού καμία αντίρρηση το ξαναλέω.

Αλλά μην μένετε ρε σεις στο talent show.

 

Αν δηλαδή δεν μετείχε σ' αυτό, αλλά υπήρχε κάποιο βίντεο που να τραγουδάει με μπάντα αλλού, ποιά θα ήταν η άποψή σας?

 

Κανείς δεν είπε ότι είναι η καλύτερη, μιλάμε πάντα σχετικά με το τι κυκλοφορεί στον χώρο.

 

Και ναι, Νίκο SF έχεις δίκιο σχετικά με τις μετριότητες, αλλά αυτό είναι το μέτρο σύγκρισης της τοπικής αγοράς τώρα.

 

Το θέμα είναι αν της αρέσει να τραγουδάει (χορεύει, υποκρίνεται), αν έχει ταλέντο σε κάτι τέτοιο (και δεν εννοώ μόνο την φωνή, αλλά όλη την σκηνική της παρουσία, τι διάολο, εμένα μου φαίνεται "γεννημένη frontwoman"), αν δουλεύει τα ταλέντα της (το κάνει πολύ σκληρά και με πολλή χαρά), και τι παίρνει τελικά από όλα αυτά (δίνει την δυνατότητα έκφρασης, σ' ένα άλλο μέρος του εαυτού της που στην υπόλοιπη ζωή της, του είναι δύσκολο να βγει προς τα έξω).

 

Ναι πρέπει να έχει την δυνατότητα να δοκιμάσει να  κάνει την επιλογή της, και ας μην πετύχει.

Στην πιθανή όμως "αποτυχία" (ή εξασθένηση του ενδιαφέροντός της) πρέπει να υπάρχει και εναλλακτικό δίχτυ ασφαλείας.

 

Γονείς, σπουδές, κλπ.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

To Trolley μίλησε και συμφωνήσαμε για " ένταξη ανηλίκων στο τηλεοπτικό τοπίο".

Άλλοι  μίλησαν για ξένο ρεπερτόριο στην Ελλάδα.

Άλλοι μίλησαν για επίπεδο φωνής.

Δε νομίζω να είπε κανείς κατά της ικανοποίησης που μπορεί να έχεις από ένα επάγγελμα, όποιο και να είναι αυτό.

 

το (αγαπητό μου) trolley έγραψε αυτά (με τα οποία συμφώνησαν αρκετοί φίλοι)... η απάντηση μου έχει αυτά ως βάση λοιπόν και είναι κατά την γνώμη μου σαφής ως προς τις δικές μου θέσεις περί δίκης προθέσεων (έστω και ακούσιας) στο θέμα αλλά και ως προς μια πραγματικότητα που ταλαιπωρείται συχνά από μια πιο "στενή" αντίληψη από ότι της αρμόζει (πάντα kate me μη ξεχνιώμαστε ;D)...

τώρα αν αυτή η προσέγγιση δεν σου κάνει τι πρέπει να κάνω... να σου απολογηθώ?... να τραβήξω τα βυζιά μου?... κάτι άλλο?...

 

κανένα κοριτσάκι 14 χρονών δεν ξέρει τι του αρέσει να κάνει στη ζωή του. Το μόνο που του αρέσει είναι ο χαβαλές των τηλεοπτικών μέσων, να την χτενίζουν, να γουστάρουν και να ζηλεύουν οι φίλες της και να είναι υπερήφανος ο μπαμπάς (δυστυχώς, όχι για καλούς βαθμούς στο σχολείο, αλλά για μαλακίες).

 

...ουδείς χρειάζεται μία ελληνίδα αοιδό ξένων τραγουδιών, εκτός από την ελληνική τηλεόραση - και αυτό δεν το λες "καριέρα", όπως και αν το κοιτάξεις.

 

...της εύχομαι πλήρη αποτυχία στο σώου και τάχιστη επιστροφή σε μαθητικά καθήκοντα, όπου εκεί της εύχομαι ένα μάστερ, το συντομότερο δυνατόν.

 

Θες να διευκρινίσεις ποιοι είναι τα αδέρφια σου αλήτες πουλιά;

 

είναι απλά όσοι νοιώθουν ανάλογα προς εμένα εδώ μέσα (και εν μέσω αυτού δεν "παρεξηγούν" το όποιο χιούμορ μου εύστοχο ή μη και δεν το κυνηγούν με αδέσποτες μύγες)... αν δεν , δεν σε αφορά έτσι κι αλλιώς (στο όλον)  οπότε τι σκας?... ;) ;D

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου