Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για περιορισμένο rig


otto##

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απλά κοίτα πόσα γκομενάκια θα σου προτείνουν, από τα οποία θα διαλέξεις μόνο ένα.

Γιατί?

 

 

Γιατί αυτή που θα διαλέξεις θα είναι γυναίκαρος ενώ το υπόλοιπο "χαρέμι" είναι ένα μάτσο σαύρες με βλεννόρροια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σου προτεινω να ερθει ενας φιλος σου σπιτι με κανα πεταλι ή/και πεταλιερα να ακουσεις με τα αυτια σου πως παιζουν.

 

Προσωπικα δεν θα εμπιστευομουν τα βιντεο του youtube για αυτον τον ενισχυτη..

 

Καταλαβαινω οτι εισαι σε φαση "παίρνω αυτο και αυτο, κοτσαρω τα πάντα στον yamaha  και ολα κομπλε, εξαλλου πόσο χαλιά μπορεί να ακουστει;"

 

ε, προσωπικα πιστευω οτι η απαντηση ειναι "παρα πολυ"

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου προτεινω να ερθει ενας φιλος σου σπιτι με κανα πεταλι ή/και πεταλιερα να ακουσεις με τα αυτια σου πως παιζουν.

 

Προσωπικα δεν θα εμπιστευομουν τα βιντεο του youtube για αυτον τον ενισχυτη..

 

Καταλαβαινω οτι εισαι σε φαση "παίρνω αυτο και αυτο, κοτσαρω τα πάντα στον yamaha  και ολα κομπλε, εξαλλου πόσο χαλιά μπορεί να ακουστει;"

 

ε, προσωπικα πιστευω οτι η απαντηση ειναι "παρα πολυ"

 

Σωστά,

Αν ο ενισχυτής δεν ανταποκρίνεται σωστά, ειδικά με overdive/distortion μπροστά του τότε δεν υπάρχει λόγος να ακούς προτάσεις που δεν θα μπορούν να αποδώσουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις προτασεις παιδια. Είστε θησαυρος. Δε διαφωνω καθολου, μπορει να να βγει φρανκεσταιν στο τελος η φαση και ειλικρινα δε το θελω να μπω σε αυτη τη διαδικασια ουτε οικονομικα αλλα ουτε και ψυχολογικα. ;D

 

Να δοκιμασω ειναι σχεδον απιθανο γιατι οι φίλοι μου ειναι χιλιαδες χλμ μακρια.

 

Ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο τον ενισχυτη και τα Guitar Rig κλπ οποτε πιθανοτατα θα μεινω με αυτα ως εχουν και αναλογως τα κεφια θα επιλεγω.

 

Πολλη καλη επισήμανση και αυτη για το κεμπερ. Εχω monitors τα yamaha hs5. Εντελως συμπτωματικη η μαρκα. Ειναι αξιοπρεπεστατα και ειχα κανει γερη ερευνα και δοκιμες πριν τα παρω αλλα πιθανόν να πνιξουν ενα κεμπερ ή axefx.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε την κιθάρα σου και πήγαινε δοκίμασε αυτόν: https://www.thomann.de/gr/blackstar_id_core_stereo_20_v2.htm?ref=search_rslt_Blackstar+ID%3ACore_402524_0  και αυτόν (ακόμα καλύτερα): https://www.thomann.de/gr/blackstar_id_core_stereo_40_v2.htm?ref=search_rslt_Blackstar+ID%3ACore_402534_2  και end of story......Φαντάζομαι εκεί που είσαι θα είναι σχετικά εύκολο να τους βρεις και να τους δοκιμάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκτορα μια χαρά σε ακούω και δεν έχω καμία αντίρρηση. Το πρόβλημα είναι διττό.

 

1. Σε μικρές εντάσεις δύσκολα θα δουλέψει το πράμα με λαμπάτο ενισχυτή. Ακόμα και μικρό. Για 1 w ενισχυτή δε το συζητάω διότι δοκίμασα παλαιότερα στην Αθήνα διάφορους και δε μου άρεσε αυτό που άκουγα.

 

2. Άν είναι να δώσω κανα 400άρι για αξιοπρεπή ενισχυτή και άλλα 400 για διάφορα πετάλια τότε ειλικρινά θα περιμένω λίγο ακόμα και θα πάρω kemper. Μπορεί να έχει διπλάσια τιμή αλλά τουλάχιστον βρίσκεις τόσα patches που τελείωσες για μια ζωή. Και το λέω γιατί το έχει φίλος και το είχα δανειστεί για ένα μήνα και δεν ήθελα να του το δώσω πίσω. Μιλάμε για ηδονή.

 

 

Ίσως να έχεις δίκιο ότι δε παίζει να δουλέψει καλά το πράμα με το ενισχυτάκι αλλά η ιδέα μου γεννήθηκε παρακολουθώντας τον Philip Sayce.

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=QI-4w05up3A

 

Μπορεί το παιξιμό του να μη πιάνεται αλλά μόλις είδα ότι κότσαρε όλα αυτά τα vintage πετάλια στο yamahaκι λέω ρε μπας και γίνεται;

 

όλος αυτός ο όγκος που έρχεται στο γιουτουμπι όμως είναι της μικροφωνικής που έχει κοτσάρει ο τύπος πάνω στο ενισχυτακι.

Το ενισχυτάκι το έχω ακούσει στο Νάκα και ήταν gas....μάλλον aas....

Γλυκόηχο και αν το ζόριζες έσκαγε ακόμα πιό γλυκά. Αλλά γαργαλούσε τα αυτιά μόνο όσως ήταν στα 3 μέτρα.

Για καναπέ είναι μανούλα.

Αλλά....για παραπάνω, θα έπαιρνα έναν στα 5 βατ.

Αλλά και πάλι επειδή ο χώρος μου είναι μικρός, και δεν βγαίνω από εδώ σπάνια, μένω με το στερεοφωνικό και τα ακουστικά μου.

Ούτε κάν τον μικρό μου τρανζιστοράτο δεν χρησιμοποιώ. Γιατί απλά έχει ισχύ που δεν την χωράει ο χώρος.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όμως έχει ένα μειονέκτημα σε ό,τι αφορά το gain. Ενώ μου αρέσουν πολύ οι πιο low gain bluesy ήχοι του, καμιά φορά θέλω, σαν παιδί κι εγώ, να παίξω την 80ίλα μου να γουστάρω.

Aν ειναι να δωσεις 200+ ευρω για να παρεις το friedman ωστε να παιζεις καμια 80ιλα που και που και ενδεχομενως να μην ταιριαξει με τον ενισχυτακο σου η να μην βγαλει το αποτελεσμα που περιμενες, δεν το θεωρω και πολυ σοφη κινηση. Παρε κανα φθηνοπεταλο με κανα 20αρι 30αρι για αρχη για το extra gain που ψαχνεις και αν δε σου αρεσει το πουλας και πας σε αλλο και παει λεγοντας. Μπορει το φθηνο να ταιριαξει καλυτερα με τον ενισχυτη σου
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλος αυτός ο όγκος που έρχεται στο γιουτουμπι όμως είναι της μικροφωνικής που έχει κοτσάρει ο τύπος πάνω στο ενισχυτακι.

Το ενισχυτάκι το έχω ακούσει στο Νάκα και ήταν gas....μάλλον aas....

Γλυκόηχο και αν το ζόριζες έσκαγε ακόμα πιό γλυκά. Αλλά γαργαλούσε τα αυτιά μόνο όσως ήταν στα 3 μέτρα.

Για καναπέ είναι μανούλα.

Αλλά....για παραπάνω, θα έπαιρνα έναν στα 5 βατ.

Αλλά και πάλι επειδή ο χώρος μου είναι μικρός, και δεν βγαίνω από εδώ σπάνια, μένω με το στερεοφωνικό και τα ακουστικά μου.

Ούτε κάν τον μικρό μου τρανζιστοράτο δεν χρησιμοποιώ. Γιατί απλά έχει ισχύ που δεν την χωράει ο χώρος.

 

Μα για εντασεις καναπε συζηταμε. Αν ηθελα ενταση θα πηγαινα σε μικρο λαμπατο.

 

Aν ειναι να δωσεις 200+ ευρω για να παρεις το friedman ωστε να παιζεις καμια 80ιλα που και που και ενδεχομενως να μην ταιριαξει με τον ενισχυτακο σου η να μην βγαλει το αποτελεσμα που περιμενες, δεν το θεωρω και πολυ σοφη κινηση. Παρε κανα φθηνοπεταλο με κανα 20αρι 30αρι για αρχη για το extra gain που ψαχνεις και αν δε σου αρεσει το πουλας και πας σε αλλο και παει λεγοντας. Μπορει το φθηνο να ταιριαξει καλυτερα με τον ενισχυτη σου

 

Σωστο κι αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω τι θα σε βοηθουσε στην συγκεκριμενη περιπτωση, προσωπικα εχω ενα Line 6 spider 2 30 watt και παιζω με το καθαρο του το οποιο ειναι αδιαφορο σε χαμηλες εντασεις. τα γκαζια του ειναι αισχος. Ωστοσο οταν θελω καλο ηχο συνδεω το pedalboard σε αυτον, το οποιο εχει ενα λαμπατο πεταλι (AMT SS - 20) και αυτοματα ο ενισχυτης ανεβαινει 10 επιπεδα. Στην δικια σου λοιπον περιπτωση προτεινω να κανεις κατι αναλογο.

 

Ωστόσο η ενσταση μου ειναι οτι ο yamaha εχει μικρα ηχεια (εστω και full range) τα οποια δεν θα αποδόσουν όμορφα τις χαμηλες συχνοτητες. Ωστόσο αυτο το στηρίζω γιατί είναι μικρά και γιατι στο youtube ακούγεται ο ενισχυτής μέσω ΡΑ.

 

Συνολικά λοιπόν η πρόταση μου ειναι να δοκιμάσεις μερικα φτηνα πετάλια, ή αν μπορέσεις να δοκιμάσεις ένα λαμπάτο πετάλι και ανάλογα να κρίνεις αν ο Yamaha μπορεί να σου δώσει αυτό που ζητάς. (Ότι έγραψα δηλαδή στο προηγούμενο ποστ μου) :P

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου