Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για περιορισμένο rig


otto##

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω τι θα σε βοηθουσε στην συγκεκριμενη περιπτωση, προσωπικα εχω ενα Line 6 spider 2 30 watt και παιζω με το καθαρο του το οποιο ειναι αδιαφορο σε χαμηλες εντασεις. τα γκαζια του ειναι αισχος. Ωστοσο οταν θελω καλο ηχο συνδεω το pedalboard σε αυτον, το οποιο εχει ενα λαμπατο πεταλι (AMT SS - 20) και αυτοματα ο ενισχυτης ανεβαινει 10 επιπεδα. Στην δικια σου λοιπον περιπτωση προτεινω να κανεις κατι αναλογο.

 

Ωστόσο η ενσταση μου ειναι οτι ο yamaha εχει μικρα ηχεια (εστω και full range) τα οποια δεν θα αποδόσουν όμορφα τις χαμηλες συχνοτητες. Ωστόσο αυτο το στηρίζω γιατί είναι μικρά και γιατι στο youtube ακούγεται ο ενισχυτής μέσω ΡΑ.

 

Συνολικά λοιπόν η πρόταση μου ειναι να δοκιμάσεις μερικα φτηνα πετάλια, ή αν μπορέσεις να δοκιμάσεις ένα λαμπάτο πετάλι και ανάλογα να κρίνεις αν ο Yamaha μπορεί να σου δώσει αυτό που ζητάς. (Ότι έγραψα δηλαδή στο προηγούμενο ποστ μου) :P

 

Πάρε την κιθάρα σου και πήγαινε δοκίμασε αυτόν: https://www.thomann.de/gr/blackstar_id_core_stereo_20_v2.htm?ref=search_rslt_Blackstar+ID%3ACore_402524_0  και αυτόν (ακόμα καλύτερα): https://www.thomann.de/gr/blackstar_id_core_stereo_40_v2.htm?ref=search_rslt_Blackstar+ID%3ACore_402534_2  και end of story......Φαντάζομαι εκεί που είσαι θα είναι σχετικά εύκολο να τους βρεις και να τους δοκιμάσεις.

 

Παιδιά δεν θέλω να ξεφύγει το πράμα. Εννοώ ότι είχα στο παρελθόν διάφορους modelling ενισχυτές και δεν έχω καμία μα καμία διάθεση να ξαπάρω. Το ότι κατέληξα με το yamahaki είναι εντελώς τυχαίο. Σκεφτείτε ότι το αντάλλαξα με προπονητήριο ποδηλάτου  ;D ;D που είχα. Δηλαδή δεν το σκέφτηκα ιδιαίτερα. Απλά έτυχε να είναι λύρα 100 για το σπίτι.

 

Τα τελευταία χρόνια έχουν βγει modelling ενισχυτές από πολλές μάρκες (boss, marshal, fender, blackstar klp klp) και δε θέλω να μπω καν στη διαδικασία να σκεφτώ. Προτιμώ 1000 φορές να μαζέψω κάποια χρήματα και να παω για κανα axe fx ή kemper όπως είπα και να μη ξαναασχοληθώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

.....................

Το σκεπτικό μου, Όθωνα, πίσω από τις προτάσεις μου, ήταν ότι με τα 100-150 Eu που θα δώσεις για κάποια πεταλάκια, με αμφίβολη επιτυχία στο ταιριασμά τους με τον Yamaha, θα ήταν πιο εύκολο και πιο "σίγουρο" ή αγορά ενός id core (στα ίδια λεφτά...)  που αποδεδειγμένα θα σε καλύψει για το σαλόνι μέχρι να πάρεις το κτήνος......             

  Πάντως ότι και να διαλέξεις, καλά παιξίματα και φυσικά  περιμένω την μέρα που θα τζαμάρουμε μαζί......Να γίνει το ονειρό σου πραγματικότητα ρε παιδί μου  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας διαβάσει όλες τις απαντήσεις και τις προτάσεις, προσωπικά δεν είμαι αντίθετος στα πετάλια. Παλαιότερα, έπαιζα μ'έναν marshall valvestate VS30R. Του είχα βάλει μπροστά ένα joyo american sound μπας και φτιάξει ο ήχος, μία boss me-50 κι ένα Boss SD-1. Το αποτέλεσμα δεν ήταν άριστο, έπαιζα όμως μια χαρά, είχα ήχους αρκετά ικανοποιητικούς, βελτιωνόμουνα, έκανα το κέφι μου. Σαφέστατα δεν είχα ΗΧΟ λαμπάτου, αλλά no big deal.

 

Γνώμη μου δοκίμασε πετάλια να κάνεις τη δουλειά σου. Επειδή όμως από την άλλη σίγουρα ο μικρός yamaha δεν θ'αποδόσει τα πετάλια όπως ένας ικανοποιητικός ενισχυτής, στην θέση σου απλά δεν θα έδινα πολλά λεφτά για τα πετάλια. Να το θέσω λίγο διαφορετικά.

1. Αν είχα κάποιο φίλο θα δοκίμαζα κάποια δικά του.

2. Θα πειραματιζόμουνα με κάποιους κλώνους τύπου joyo που δεν κοστίζουν πολλά.

3. Θα έπαιρνα κανά boss να έχω το κεφάλι μου ήσυχο  ;D

4. Πετάλι τύπου friedman όμως (230Ε) δεν θα έπαιρνα. Νομίζω είναι too much για το δικό σου rig...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκεπτικό μου, Όθωνα, πίσω από τις προτάσεις μου, ήταν ότι με τα 100-150 Eu που θα δώσεις για κάποια πεταλάκια, με αμφίβολη επιτυχία στο ταιριασμά τους με τον Yamaha, θα ήταν πιο εύκολο και πιο "σίγουρο" ή αγορά ενός id core (στα ίδια λεφτά...)  που αποδεδειγμένα θα σε καλύψει για το σαλόνι μέχρι να πάρεις το κτήνος......             

  Πάντως ότι και να διαλέξεις, καλά παιξίματα και φυσικά  περιμένω την μέρα που θα τζαμάρουμε μαζί......Να γίνει το ονειρό σου πραγματικότητα ρε παιδί μου  ;D ;D ;D

 

Ναι, καταλαβαίνω τι θες να πεις. Σωστό το σκεπτικό σου και τώρα διακρίνω ότι μάλλον το σχέδιο μου είναι ήταν λίγο λαλακία από την αρχή.

 

Φώτη, δε θα αντέξω να μοιραστώ το πάλκο μαζί σου. Θα τρέμουν τα χέρια μου, δε θα με βαστούν τα πόδια μου, η καρδιά μου θα σπάσει.  ;D ;D ;D

 

Έχοντας διαβάσει όλες τις απαντήσεις και τις προτάσεις, προσωπικά δεν είμαι αντίθετος στα πετάλια. Παλαιότερα, έπαιζα μ'έναν marshall valvestate VS30R. Του είχα βάλει μπροστά ένα joyo american sound μπας και φτιάξει ο ήχος, μία boss me-50 κι ένα Boss SD-1. Το αποτέλεσμα δεν ήταν άριστο, έπαιζα όμως μια χαρά, είχα ήχους αρκετά ικανοποιητικούς, βελτιωνόμουνα, έκανα το κέφι μου. Σαφέστατα δεν είχα ΗΧΟ λαμπάτου, αλλά no big deal.

 

Γνώμη μου δοκίμασε πετάλια να κάνεις τη δουλειά σου. Επειδή όμως από την άλλη σίγουρα ο μικρός yamaha δεν θ'αποδόσει τα πετάλια όπως ένας ικανοποιητικός ενισχυτής, στην θέση σου απλά δεν θα έδινα πολλά λεφτά για τα πετάλια. Να το θέσω λίγο διαφορετικά.

1. Αν είχα κάποιο φίλο θα δοκίμαζα κάποια δικά του.

2. Θα πειραματιζόμουνα με κάποιους κλώνους τύπου joyo που δεν κοστίζουν πολλά.

3. Θα έπαιρνα κανά boss να έχω το κεφάλι μου ήσυχο  ;D

4. Πετάλι τύπου friedman όμως (230Ε) δεν θα έπαιρνα. Νομίζω είναι too much για το δικό σου rig...

 

 

 

Και αυτό γίνεται. Μάλλον τα ακριβά όντως δεν αξίζουν για αυτό που θέλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι δικές μου εμπειρίες....

joyo ultimate drive (αν μπορείς να του βάλεις και χέρι καλύτερο ακόμα)

mooer rumble drive (πολύ πιό κοντρολαρισμένο)

 

joyo american sound. Αυτό είναι ψηφιακό αντίγραφο, αλλά έχει γούστο.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε high gain φτηνο;

 

Προτασεις!

Fractal Axe FX Ultra (για λίγες μέρες 990e) - Πετάλια - Εφέ

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι κιθαρα εχεις;

 

Εχω ζησει με αυτον τον ενισχυτη ενα χρονο, μακρια απο λαμπες και 12ιντσα, εχοντας μαζι μου και μερικα πεταλια, ετσι για το γουστο  ;D

 

Πλεον, επιστρεφοντας στις λαμπες και τα 12ιντσα, ακομα καμια φορα τον αναβω γιατι ειναι οντως πολυ απολαυστικο ενισχυτακι!

 

Το πιο high gain που τον εχω δοκιμασει ειναι ενα fulltone plimsoul, το οποιο δεν ακουστηκε ιδιαιτερα καλα. Ενα ηπιο μρσαλογκαζο πολυ-εργαλειο που ειχα μαζι μου (CTC Ziggy) καπως καλυτερα . Ενα germanium fuzz περιεργως ταιριαζε ωραια! Τα modulation και τα delay δουλευουν μια χαρα. Για 80ιλα ηχο θα χρειαστεις και delay γιατι το echo που εχει ειναι πολυ κουτσουρεμενο στις ψηλες, οποτε δεν θα εχεις αυτον τον digital ηχο της εποχης.

 

Δεν θυμαμαι αν στο pc editor που εχει η yamaha μπορεις να αλλαξεις το tone του delay, αλλα γενικα σε περιπτωση που δεν το εχεις δοκιμασεις θα προτεινα να το κατεβασεις, σου δινει προσβαση σε παραμετρους που δεν μπορεις να πειραξεις απο τα knobs.

 

Στην πραγματικοτητα ομως πιστευω πως αν επενδυσεις σε πεταλια αποκλειστικα και μονο για τον yamaha, θα παρεις πισω το πολυ ενα 60-70% απο οτι θα μπορει να σου δωσει καθε πεταλι σε εναν κανονικο ενισχυτη. Eιναι vintage oriented και κανενας απο τους "ενισχυτες" που εχει διαθεσιμους δεν κανει για βαση για 80ιλα ηχο.

 

Το θεμα οπως σωστα ανεφεραν καποιοι προηγουμενως ειναι τα πολυ μικρα του μεγαφωνα. Ναι μεν full range αλλα αν δοκιμασεις να ακουσεις μουσικη στην φλατ ρυθμιση θα δεις πως δεν εχει ψηλες, ενω για να τονισει λιγο τα μπασα εχει ενα ενοχλητικο βυθισμα στις μεσαιες.

 

Δεν εχω σκοπο να το θαψω, ειναι καταπληκτικο ενισχυτακι σε αυτο που κανει, fender sto breakup  point και συναφη ηχοι σε εντασεις σαλονιου, αλλα Van Hallen φιλε μου δυστυχως δεν νομιζω πως παιζει. Θα προτεινα να χρησιμοποιεις το pc για αυτους τους ηχους, μια χαρα τους βγαζει το guitar rig και τα λοιπα software, στα ημιβρωμικα ειναι που χωλαινουν και εκει ο μικρος ειναι μανουλα  ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες δοκίμασα/έπαιξα σε προβα ένα distortion κατά πάσα πιθανότητα κινέζικο και εντυπωσιάστηκα με το σφίξιμο που έδινε στις μεσαίες

Ένα βίντεο στα γρήγορα που πέτυχα

 

[ftp=ftp://www.youtube.com/watch?v=a-Py-u74cJI]

[/ftp]

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου