Προς το περιεχόμενο

Walking with Mr Young-cigaret13


cigaret13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

ρε λάλα το άσμα κι άσε τα κουτσομπολιά μη σε αποκληρώσω... καλύτερα παράφωνος παρά βουβός και άφωνος λαιμαι...:P ;D

 

ΥΓ ωραία ατμόσφαιρα με τσι κιθάραι... αν θες "απλώνεις" και λίγο το snare με σεμνό σε χρόνους reverb, να ρθει κι ένα κλικ πίσω δένοντας με τις κιθάρες για να μην είναι μπροστά τους ¨κοβοντας" τες στην μέση... αν λέω πάντα... :angel:

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ρε λάλα το άσμα κι άσε τα κουτσομπολιά μη σε αποκληρώσω... καλύτερα παράφωνος παρά βουβός και άφωνος λαιμαι...:P ;D

 

Κι εσύ πατέρα μαζί τους κι εσύ.........;  :-\ ::) :-[ 

ΥΓ ωραία ατμόσφαιρα με τσι κιθάραι... αν θες "απλώνεις" και λίγο το snare με σεμνό σε χρόνους reverb, να ρθει κι ένα κλικ πίσω δένοντας με τις κιθάρες για να μην είναι μπροστά τους ¨κοβοντας" τες στην μέση... αν λέω πάντα... :angel:

Reverb έ...;  Κι εμένα μου ακούγετε "κάπως" το ταμπούρο, αλλά δεν ήξερα πως να το φτιάξω.... Τενκσ!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για gated snare μιλαμε?

  Όχι καλέ.....για ήχο Neil Young μιλάμε, όχι για Phil Collins στο "in the air tonight".... ::) 

αν θες "απλώνεις" και λίγο το snare με σεμνό σε χρόνους reverb

  ;)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν χρειαζεται να ειναι εκκωφαντικο το reverb για να ειναι gated αρκει να κοβεται η ουρα, αυτο δεν εννοει με τον σεμνο χρονο ο npap? Αν δεν καταλαβα λαθος.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν χρειαζεται να ειναι εκκωφαντικο το reverb για να ειναι gated αρκει να κοβεται η ουρα, αυτο δεν εννοει με τον σεμνο χρονο ο npap? Αν δεν καταλαβα λαθος.

  Μάλλον έχεις δίκιο....απλά εγώ όταν διαβάζω για gated snare, το μυαλό μου πάει στo snare του Phil....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ικανότητα  να πιάνεις στον ύπνο τον ακροατή  περνώντας τις αλλαγές ρυθμού - κλειδιών είναι κάτι ξεχωριστό.

Ειναι η Αυτού Εξοχότης Φώτης..παραμένω fan! O0

 

Και επειδή κάποιοι καλώς σου προτρέπουν για "βιολογική" καλλιέργεια τη φωνή ..από την μεριά μου προτείνω

να εμπνευστείς/ζυμώσεις τεμάχιο instrumental με τον τίτλο Walking with Mr Oldfield (ναι τον  Mike)

περνώντας τα Κιθαριστικά Vibrata σου αλλά καί κάποιους της αρεσκείας σου ambient ήχους. :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..από την μεριά μου προτείνω

να εμπνευστείς/ζυμώσεις τεμάχιο instrumental με τον τίτλο Walking with Mr Oldfield (ναι τον  Mike)

περνώντας τα Κιθαριστικά Vibrata σου αλλά καί κάποιους της αρεσκείας σου ambient ήχους. :)

 

  Emfasis τα βιμπράτα δεν φτάνουν για να γράψω κάτι που να "φέρνει" σε Oldfield.....Δύσκολο, πολύ δύσκολο.....ούτε καν που το διανοούμαι!  Όσο για τους ambient ήχους, στην κιθάρα έτσι;,  με τι εξοπλισμό βρε...; με ένα guitar rig που κι αυτό τώρα το "μαθαίνω"...; :P                                                   

  Edit:  Τώρα που το σκέφτομαι, έχω ένα τεμάχιο που, τουλάχιστον η εισαγωγή του, θυμίζει Mike.....κατ'εμέ...

https://soundcloud.com/fotistsigos/space-quest

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που το σκέφτομαι, έχω ένα τεμάχιο που, τουλάχιστον η εισαγωγή του, θυμίζει Mike.....κατ'εμέ...https://soundcloud.com/fotistsigos/space-quest

 

Κάπως έτσι ....είναι προφανώς θέμα έμπνευσης,διάθεσης καί εποχής...

Kράτα κολιόμενα καλού κακού.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

  Μάλλον έχεις δίκιο....απλά εγώ όταν διαβάζω για gated snare, το μυαλό μου πάει στo snare του Phil....

 

και καλά κάνεις :)...

όντως συνήθως, μιλάμε για αποτελέσματα που παραπέμπουν σε "ακουστό" effect προς του Phil... 

στην συγκεκριμένη περίπτωση εννοούσα "φυσική απόσβεση"...

βέβαια για να μην χαλάσουμε και το χατήρι του αγαπητού ΚΦ, τίποτα και κανείς δεν σου απαγορεύει να πειραματιστείς και με πιο μεγάλους χώρους σε συνδυασμό με gate... μην το παρακάνεις στο threshold και το release όμως, γιατί το tempo δεν ενδεικνύεται για δραστική του χρήση...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου