Προς το περιεχόμενο

Walking with Mr Young-cigaret13


cigaret13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να μην ανοίγω νέο θέμα και επειδή η ερώτηση έχει σχέση με το παρόν thread και επειδή ο Npap με έβαλε σε "μπελάδες"............

αν θες "απλώνεις" και λίγο το snare με σεμνό σε χρόνους reverb, να ρθει κι ένα κλικ πίσω δένοντας με τις κιθάρες για να μην είναι μπροστά τους ¨κοβοντας" τες στην μέση

  κάνω την εξής ερώτηση........: 

  Δουλεύω το Superior drummer σε ένα track στο Reaper (λόγω αδύναμου, για να μην πω τίποτ'άλλο >:(, λάπτοπ....) και θέλω να προσθέσω λίγο reverb μόνο στο ταμπούρο. Το superior έχει μόνο eq, filters, gate, comp και trans, αλλά ακόμα κι αυτά δεν μπορώ να τα "ακούσω" μόνο σε ένα part (του ταμπούρου που με ενδιαφέρει) των τυμπάνων. Τα ακούω "μέσα" στο superior αλλά όχι στο τρακ που έχω μεταφέρει στο reaper.

   

  Εννοείτε ότι έψαξα το μάνουαλ, έψαξα το σουπέριορ, έψαξα το ρίπερ,  έψαξα κάτω απ'το κρεβάτι, πίσω απ'την ντουλάπα, αλλά την λύση δεν την βρήκα..... :-[

 

  Κάθε βοήθεια ρε παιδιά, καλοδεχούμενη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Για να μην ανοίγω νέο θέμα και επειδή η ερώτηση έχει σχέση με το παρόν thread και επειδή ο Npap με έβαλε σε "μπελάδες"............

  κάνω την εξής ερώτηση........: 

  Δουλεύω το Superior drummer σε ένα track στο Reaper (λόγω αδύναμου, για να μην πω τίποτ'άλλο >:(, λάπτοπ....) και θέλω να προσθέσω λίγο reverb μόνο στο ταμπούρο. Το superior έχει μόνο eq, filters, gate, comp και trans, αλλά ακόμα κι αυτά δεν μπορώ να τα "ακούσω" μόνο σε ένα part (του ταμπούρου που με ενδιαφέρει) των τυμπάνων. Τα ακούω "μέσα" στο superior αλλά όχι στο τρακ που έχω μεταφέρει στο reaper.

   

  Εννοείτε ότι έψαξα το μάνουαλ, έψαξα το σουπέριορ, έψαξα το ρίπερ,  έψαξα κάτω απ'το κρεβάτι, πίσω απ'την ντουλάπα, αλλά την λύση δεν την βρήκα..... :-[

 

  Κάθε βοήθεια ρε παιδιά, καλοδεχούμενη!

 

με μπερδεύει λίγο προσωπικά έτσι όπως το λές.

Έχεις το reaper και ανοιγεις το Superior Drummer μεσα απο αυτό.

Ξέρω ότι μπορείς να έχεις π.χ. ενα δεύτερο audio track και να ορίσεις απο το reaper η bus του ταμπούρου να γράφεται στο δευτερο track, στο πρώτο όλα τα άλλα και να προσθέσεις εφφέ p.x. στο δεύτερο track. Δεν νομίζω να κάνω λάθος σε αυτό.

 

Έστω οτι ολα γράφονται απο το reaper σε ενα track.

Στο track μετά την εγγραφή δεν ακουγονται τα εφφε?

Μάλλον εγώ δεν κατάλαβα καλά και ούτως η άλλως δεν χρησιμοποιώ το reaper.

Οπότε σίγουρα θα σε βοηθήσει καλύτερα κάποιος άλλος που το έχει.

 

Είπα να πω μια κουβέντα. :-)

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω ότι μπορείς να έχεις π.χ. ενα δεύτερο audio track και να ορίσεις απο το reaper η bus του ταμπούρου να γράφεται στο δευτερο track, στο πρώτο όλα τα άλλα και να προσθέσεις εφφέ p.x. στο δεύτερο track. Δεν νομίζω να κάνω λάθος σε αυτό.

  Γίνεται αυτό...; :o  Πάω να το δω τώρα κιόλας!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Για να μην ανοίγω νέο θέμα και επειδή η ερώτηση έχει σχέση με το παρόν thread και επειδή ο Npap με έβαλε σε "μπελάδες"...

 

θα αυτολογοκρίνομαι από δω και πέρα ρε... με έχετε γεμίσει ενοχές τελευταία... τι το ανοίγω το ρημάδι...  ::) :P


σόρυ υιέ μου αλλά από reaper δεν κατέω... στο ακόλουθο βίδεον ένας κυριούλης το αναλύει το θέμα (ρίξε μια ματιά), αλλά πολύ μπελάς αδελφέ μου... αν είναι για ένα απλό route να ξημερώνεις καλύτερα το "μπακάλικον"... ;) >:D

ειδικά αν θέλεις να επεξεργαστείς ξέχωρα μόνο το snare (αν δεν υπάρχει εργονομικά βατή λειτουργία freeze), σόλαρε το, κανε του ένα audio export και μετά στο καπάκι κάνε του import, οπότε το χειρίζεσαι σαν audio track πλέον, με τα νεύρα σου στη θέση τους... αμάν...O0 ;D

 

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα αυτολογοκρίνομαι από δω και πέρα ρε... με έχετε γεμίσει ενοχές τελευταία... τι το ανοίγω το ρημάδι...  ::) :P

  Μην λες τέτοια πράγματα γιατί αγριεύομαι.....φανταστικέ μου πατερούλη! 

στο ακόλουθο βίδεον ένας κυριούλης το αναλύει το θέμα (ρίξε μια ματιά), αλλά πολύ μπελάς αδελφέ μου... αν είναι για ένα απλό route να ξημερώνεις καλύτερα το "μπακάλικον"... ;) >:D

ειδικά αν θέλεις να επεξεργαστείς ξέχωρα μόνο το snare (αν δεν υπάρχει εργονομικά βατή λειτουργία freeze), σόλαρε το, κανε του ένα audio export και μετά στο καπάκι κάνε του import, οπότε το χειρίζεσαι σαν audio track πλέον, με τα νεύρα σου στη θέση τους... αμάν...O0 ;D

  Όσον αφορά το οβίδεον..., εάν ήθελα να γίνω πυρηνικός φυσικός θα τό'κανα στα νειάτα μου, γιατί τώρα στα γεράματα δεν..... :P     

  Όσον αφορά τώρα, τον "μπακάλικο" τρόπο, ναι αυτό μπορώ να το κάνω, αλλά επιφυλάσσομαι για το αποτέλεσμα..... Θα το δω πάντως το απόγευμα!

                   

  Και ξαναμανά, μην τολμήσεις καν να σκεφτείς να αυτολογοκριθείς, γιατί έχω έναν φίλο που ξέρει που μένεις..... :-X ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να είμαι ειλικρινής, βρήκα όλη αυτή τη συζήτηση για τις συνάφειες με τον Neil Young, παραπλανητική και ικανή να αφαιρέσει από την αξία του κομματιού.

 

Έχω πολλά χρόνια να τον ακούσω τον Young, αλλά απ' ότι θυμάμαι δεν υπήρχε περίπτωση να γράψει κάτι σαν αυτό που μας παρουσίασες, και δεν εννοώ ότι το κομμάτι σου δεν ήταν καλό - αντιθέτως.

 

Πιστεύω ότι οι κιθαρίστες μπαίνετε συνέχεια στον πειρασμό για τέτοιες αναλογίες, αλλά γιατί;

 

Όσον αφορά την πιθανότητα τραγουδιού, σου λέω ένα μπράβο που δεν ασχολείσαι, για έναν πολύ απλό λόγο, ότι δηλαδή οι περισσότεροι στίχοι (οποιουδήποτε οι στίχοι) λένε πάντα λιγότερα απ' όσα η μουσική.

 

Κοινώς, δεν χρειάζονται, είναι για τις ταβέρνες.

 

:)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

 

Όσον αφορά την πιθανότητα τραγουδιού, σου λέω ένα μπράβο που δεν ασχολείσαι, για έναν πολύ απλό λόγο, ότι δηλαδή οι περισσότεροι στίχοι (οποιουδήποτε οι στίχοι) λένε πάντα λιγότερα απ' όσα η μουσική.

 

lyr.jpg.3d234341207ea6bcf9527f643286e5de.jpg

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να είμαι ειλικρινής, βρήκα όλη αυτή τη συζήτηση για τις συνάφειες με τον Neil Young, παραπλανητική και ικανή να αφαιρέσει από την αξία του κομματιού.

  Ίσως γιατί δεν θεωρώ τα κομμάτια μου άξια λόγου...και εδώ που τα λέμε, μερικές "μαζώξεις" συγχορδιών είναι με "γεμίσματα" solo και αρμονικών περασμάτων κιθάρας....

Έχω πολλά χρόνια να τον ακούσω τον Young, αλλά απ' ότι θυμάμαι δεν υπήρχε περίπτωση να γράψει κάτι σαν αυτό που μας παρουσίασες

  Έ, εντάξει...... λίιιιγο η αρχή, το τέλος και κάποια μικρά σημεία στο μέσον τού 'φερναν κάτιτις....Ποτέ δεν είπα όμως ότι θέλω να γράψω ένα κομμάτι κατ'εικόνα και καθ'ομοίωση των κομματιών του Neil. Αυτό που είπα σε άλλο thread μου, είναι ότι θέλω να γράψω ένα κομμάτι που να μοιάζει στον ήχο του Young και της  "τεχνοτροπίας" των τραγουδιών του.... Εντέλει όμως μάλλον θα συμφωνήσω μαζί σου (και όπως έγραψα στο πρώτο post μου εδώ) το κομμάτι δεν πολυμοιάζει με την μουσική του Neil... 

Πιστεύω ότι οι κιθαρίστες μπαίνετε συνέχεια στον πειρασμό για τέτοιες αναλογίες, αλλά γιατί;

  Μήπως, λέω μήπως..., είμαστε (οι περισσότεροι) ολίγον τι ψώνια....; 

Όσον αφορά την πιθανότητα τραγουδιού, σου λέω ένα μπράβο που δεν ασχολείσαι, για έναν πολύ απλό λόγο, ότι δηλαδή οι περισσότεροι στίχοι (οποιουδήποτε οι στίχοι) λένε πάντα λιγότερα απ' όσα η μουσική.

Κοινώς, δεν χρειάζονται, είναι για τις ταβέρνες.

:)

  Μην βιάζεσαι να μου πεις μπράβο..... ::)  Το ετοιμάζω για ταβέρνα....  :D 8)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου