Προς το περιεχόμενο

Yamaha AEX-520 - Απο Mini Humbuckers σε P-90


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Μια απο τις κιθάρες που κατέληξα να χρησιμοποιώ στα live λόγω χροιάς, είναι μια πανέμορφη Yamaha AEX-520.

Η κιθάρα αυτή διαθέτει όλα όσα θα έκανα αν δοκίμαζα να χτίσω μια κιθάρα Φρανκενσταϊν απο την αρχή.

 

Semi-hollow flat top, bolt-on neck, 24 3/4 κλίμακα και Les Paul look.

Τους Mini Humbuckers τους βρήκα πάνω και αν θέλει κανείς να πετύχει τον πεντακάθαρο ήχο 60'ς, αυτή είναι μια πολύ καλή λύση χωρίς θόρυβο.

 

Η χροιά που αναφέρω έχει να κάνει με το ότι οι μαγνήτες έχουν αρκετά πρίμα και "στραγαλάτο" ή short and snappy μπάσο. Σίγουρα δεν ακούγονται σαν humbuckers αλλά ούτε και μονοπήνιοι. Ξεχωρίζουν όμως τα ακόρντα πολύ καθαρά μέσα στην ορχήστρα.

 

Η κιθάρα αυτή κυκλοφόρησε και σαν AEX-502 με dog ear P-90's.

 

Είχα διαβάσει στο παρελθόν πως η Gibson το 1967 έβαλε στις Les Paul Deluxe P-90's και το '69 θέλησε να τους αντικαταστήσει με Mini Humbuckers που ήταν μικρότεροι σε μέγεθος. Είχαν όμως μεγάλο στοκ απο σώματα κομμένα για P-90's και βρήκε λύση κάνοντας τα καπάκια τους mounting rings για να χωρέσουν οι  Mini Humbuckers, με μια τρύπα στην μέση.

 

Χτες, με έπιασε το παρορμητικό μου και νομίζω πως την έκανα πάλι...

Χαλβαδιάζοντας P-90's στο Ebay, αγόρασα το τελευταίο σετ Tonerider Vintage P-90 κρεμ που βρήκα, κάπου στην Ολλανδία. Χάρηκα και μπαινόβγενα όλη μέρα να δω αν έφυγε η παραγγελία μέχρι που το απόγευμα επικυρώθηκε και μένει να περιμένω τώρα.

 

Σήμερα το πρώι συνειδητοποιώ πως μπορεί να μην είναι direct replacement με τους mini humbuckers. :-[

Ισως να ισχύει το ανάποδο αλλά μάλλον θα χρειαστεί να ανοίξω τις τρύπες για να χωρέσουν.

Και δεν θέλω να την αλλάξω μόνιμα. Θέλω να επαναφέρω τους mini αν δεν μου κάνουν οι Ρ-90.

Αμ' γιατί νομίζεις βάλανε dog ear P-90's στην AEX-502 κυρ' Γιάννηηη... ::) Αυτούς έπρεπε να πάρω. Αλλά οι σκέτοι είναι πιο όμορφοι.

 

Τι κάνουμε τώρα;

Εχει κάνει κάποιος παρόμοια αλλαγή μήπως με διαφωτίσει;

AEX-520.jpg.407791b599ad6234e2c7f511bf827361.jpg

AEX-502.jpg.a945d44203644750ecc67944c21320a6.jpg

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω να εχεις προβλημα,ισως χρειαστεις καποιο spacer για να σηκωθουν ψηλοτερα,δες και εδω

 

Will mini humbucker spaces fit a p90 with no change needed?

 

How do mini HB's mount in LP Deluxe?

 

Mini Hums in a P-90 Slot??

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ευχαριστώ ΣουΦου. Τα διάβασα κι εγω ψάχνοντας αλλά αν δεν βγάλω τα καπάκια, που δεν προλαβαίνω αυτη την στιγμή, δεν θα σιγουρευτώ. Και είναι τόσο όμορφοι...

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Administrator

Merchandise received!

 

index.php?action=dlattach;topic=212087.0;attach=56388;image

 

Οι Tonerider Vintage P-90 μετά απο εικοσάλεπτη υπομονή στο ταχυδρομείο της Κυψέλης, είναι πλέον στα χέρια μου. Το μέγεθος είναι αυτό που υπολόγισα αρχικά. Αρα σωστά έπραξα.

Θα έχω μια AEX-502 ή μια AEX-520 ανάλογα με ποιό σετ θα φοράει η κιθάρα.

Σύντομα θα τους φορέσω να κάνω κι ένα μικρό τεστ.

Tonerider_P90.thumb.jpg.baf9fa7698d7d0772eddd6c43c5c3b1f.jpg

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Merchandise received!

 

index.php?action=dlattach;topic=212087.0;attach=56388;image

 

Οι Tonerider Vintage P-90 μετά απο εικοσάλεπτη υπομονή στο ταχυδρομείο της Κυψέλης, είναι πλέον στα χέρια μου. Το μέγεθος είναι αυτό που υπολόγισα αρχικά. Αρα σωστά έπραξα.

Θα έχω μια AEX-502 ή μια AEX-520 ανάλογα με ποιό σετ θα φοράει η κιθάρα.

Σύντομα θα τους φορέσω να κάνω κι ένα μικρό τεστ.

 

Με γειές και καλόπαιχτοι.

Στο πα και στο ξαναλέω. Οι 502/520 είναι από τις πιο όμορφες και υποεκτιμημένες κιθάρες ΚαΤεΜε.....

Sleepers τις λένε αυτές τις ευκαιρίες στο χωριό μου.

Είμαι σίγουρος ότι με τους P90 θα πάνε σε άλλο level.

Αναμένωμεν.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αυτα τα επιπεδα θα φτασει

 

https://www.premierguitar.com/articles/23552-will-rays-bottom-feeder---yamaha-aex--

 

 

ακου το κλιπ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου