Προς το περιεχόμενο

Allen Hinds tones


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πετάλι είναι καλό νομίζεις να το φοράς σε στρατο ή σε λεσπο και να βγαίνει το ίδιο?

Αυτό ρωτάω...

Τι να σου πω επ' αυτού. Έχω την τύχη (και την ατυχία) να ηχογραφούμε τις πρόβες (ο Yameth αλλά και άλλοι, ξέρουν), ν' ακούω μετά από καιρό τον εαυτό μου και δεν ξεχωρίζω τι κιθάρα παίζω. Τώρα καλό είν' αυτό;

Οπότε μην περιμένεις από μένα καλή απάντηση στο ερώτημά σου.  :)

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το πετάλι είναι καλό νομίζεις να το φοράς σε στρατο ή σε λεσπο και να βγαίνει το ίδιο?

Αυτό ρωτάω...

 

    Στα βίντεο με τα πετάλια, που ανέβασε ο yameth, δεν παίζει μόνο με humbucker; Οπότε μιλάμε μόνο για το αν υπάρχουν διαφορές σκάλας και γέφυρας κυρίως ανάμεσα στις δυο κιθάρες. Κάνω λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε μιλάμε μόνο για το αν υπάρχουν διαφορές σκάλας και γέφυρας κυρίως

 

ladder-05.jpg

 

GoldenGateBridge-001.jpg

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Τέλοςπάντων, λέμε για το πετάλι (ένα από τα distortion του) ότι έχει ίδιο ήχο σε μονοπήνιο και διπλοπήνιο;;;

γιατί μου φαίνεται δύσκολο να μην διαφοροποιείται το attack και το input του σήματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικά σε παίκτες όπως ο Allen Hinds, το να προσπαθεί κανείς να αναπαράγει τον ήχο του κοιτώντας τα πετάλια το θεωρώ λάθος. Ο συγκεκριμένος παίζει πάρα πολύ με slurs και με δάχτυλα στο δεξί χέρι, οπότε αν ο "ήχος προκύπτει από τα δάκτυλα", στην περίπτωσή του αυτό ισχύει πολύ παραπάνω.

 

Εκτός από εξαιρετικός παίκτης, έχει πολύ ενδιαφέροντα διδακτικά βίντεο στα youtubes, τα οποία εύκολα κανείς βρίσκει με απλό search. Προσωπικά, τον γνώρισα από το βίντεο όπου παίζει το chickenόπου και έφαγα σκάλωμα με την φρασεολογία του.

 

Αυτό και άλλα βίντεο είναι πολύ καλή "πηγή" για transcription.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ο Hinds ηταν δάσκαλος σε ενα φιλο στο Musicians Institute και απο τους αγαπημενους μου μουσικους!επισης απο εγκυρες πληροφοριες ειναι νιοράντης με την καλη εννοια και τα γκομενακια τρεχουν απο πισω του παρα την ηλικια του...

 

εδω ενα απο τα αγαπημενα μου..απο 3:20  O0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου