Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια φίλοι! GAS-ώθηκα!


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι mini-humbuckers μήπως είναι "γιαλαντζί" humbuckers? Θα βγάζει jazzy ήχο??

 

 

(Βρε για δες που ψάχνω και για humbuckers!!! Δε με αναγνωρίζω...:roll:)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 156
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ηλία..... φίλε μου καλέ μου φίλε.... δεν ξέρω πως να στο πω.... είναι λίγο.... βέβαια δε λέω..... από την άλλη...... αλλά δεν βαριέσαι........ κάποτε θα το άκουγες...... Ηλία προσεξέ με..... ΗΛΙΑ!!! ..... Ηλία το ξέρεις ότι υπάρχουν και ΔΙΠΛΟΙ ΜΑΓΝΗΤΕΣ εκτός από μονούς??? και ακούγονται και όμορφα γιατί έχουν πολλούς διαφορετικούς χαρακτήρες ηχητικά μεταξύ τους όπως και οι μονοί????:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: και που να αρχίσεις να ψάχνεσαι με δαύτους!!! εκεί να δεις φάση....

 

 

Σε πειράζω μπρε!! Ξέρω τι γουστάρεις!! Απλά εκπλάγηκα από την "απορία" σου και καλά και έσκασα στα γέλια!!! Εγώ μόνο από τις 12 κιθάρες μου οι 8 έχουν μονούς :wink:

Αλλά με αρέσουν και αυτές με τους διπλούς! Πως λέμε με διπλή πίτα? Είναι πιο χορταστικοί!!! :wink:

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

+1 στον taq ή μάλλον +2 (αφού μιλάμε για διπλούς. :wink: )

 

Εγώ το λέω και το ξαναλέω. Ο διπλός δεν είναι του σατανά. Δεν μου αρέσει για συνέχεια, ούτε για τα καθαρότερα των καθαρών.

Αλλά..ξέρετε...μια στο τόσο....σαφώς έχει τη θέση του στην κιθαροπαιξία.

 

 

Εγώ μόνο από τις 12 κιθάρες μου οι 8 έχουν μονούς :wink:

Αλλά με αρέσουν και αυτές με τους διπλούς! Πως λέμε με διπλή πίτα? Είναι πιο χορταστικοί!!! :wink:

 

Με τρώει η περιέργεια...12 κιθάρες, 8 με μονούς ...μου λείπουν 2-3 παράμετροι για να βρώ πόσους ΠΟΣΟΥΣ μαγνήτες έχει ο taq συνολικά.

:lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¶μα βάλουμε και αυτούς στο ράφι πω' χω για καβάντζα να αλλάζω έτσι για αλλάγή που λένε άσε Χάρη και γω θα μπερδευτώ..... :lol: :lol: :lol: :lol:

Και μιά που τ' αναφέραμε, πάω στο "με τι παίζουμε" να συμπληρώσω ..... θα μου πάρει κανα τέταρτο να γράφω :oops:

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

taqηηηηηηηηηη! Τους μέτρησα. :lol: :lol:

Μετρώντας τους διπλούς για δύο έχεις 39 μαγνήτες εν ενεργεία.

Το "τριανταεννιά" είναι πυρετός ρε τάκη. :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα χασουμε τον υπνο μας με αυτα που ποσταρετε...

Τι κουκλα ειναι αυτη ρε παιδια?Ξερετε ποιος τις φερνει στην Ελλαδα?Τα μπρατσα ειναι χοντρα?

HL-550.jpg

 

ΥΓ.Κωστα,χρονια πολλα και καλη προοδο. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κωστα χρονια πολλα και σου ευχομαι να εισαι παντα ο πρωτος μαθητης στο σχολειο!!!! :lol: :lol: :lol:

 

Blue,οχι εχουν ΛΕΠΤΑ μπρατσα μια και εχουν για truss rod μια ατσαλενια ...βεργα ..νααααα με το συμπαθειο ,εχουν ομως "εβενινη" ταστιερα (ενα εκπληκτικο composite που ειναι ολοϊδιο με εβενο οποτε εχουν πολυ "deluxe" :lol: αισθηση.

 

Ηλια,οι mini humbuckers ειναι πολυ πιο ενδιαφεροντες απο τους κανονικους διπλους,πολυ πιο καθαροι (και Jazzy,τα περισσοτερα archtop για jazz με εναν μονο μαγνητη εχουν mini humbuckers,οπως η πανεμορφη Hagstrom που εβαλε ο Blue...)

 

Γενικα ειναι θεμα γουστου,τοσο η Ibanez οσο και η Epiphone Sheraton ειναι ουσιαστικα ολοϊδιες με την ES335 (ολοϊδια κατασκευη με εξαιρεση το Maple μπρατσο,αλλα ετσι κι αλλοιως απο το 73-94 maple μπρατσα ειχαν και οι Gibson ES)

 

η Riviera με τους mini hums θα σου δωσει εναν πιο sparkly & all around ηχο ενω λογω του frequensator tailpiece θα ακουγεται και πιο "αερινη" απο μια ES η οποια εχει stop tailpiece

 

τα σκαφη της Hagstrom θα ακουγονται πολυ κοντα στις Gibson ES της δεκαετιες 1969-1980 οι οποιες ειχαν και αυτες "πεταξει" το stop tailpiece & το ειχαν αντικαταστησει με ενα harp (πολυ κοντα δηλ.σε αυτο της Riviera) και παλι δηλ. πιο αερινες και "jazzy" απο μια σημερινη ES335 που εχει πιο πολυ sustain (μη φανταζεσαι βεβαια καμμια τρελλη διαφορα :wink: )

 

Βεβαια μπορεις να αγορασεις και κατι ΠΟΛΥ καλυτερο απο αυτες τις...κατσαρολες :lol: :lol: :lol: το οποιο δεν θα "καρφωσει" το σβερκο σου στο πατωμα απο το βαρος μολις το φορεσεις :) ενω θα αποφυγεις και τον χαρακτηρισμο του "κοντου με την ΤΕΡΑΣΤΙΑ κιθαρα" :) (δυστυχως οι περισσοτεροι κιθαριστες κατω απο ...1.90 φαινονται πολυ κοντοι με ενα πελωριο σκαφος περασμενο γυρω απο το λαιμο τους!!!)

 

Tele72TM3SB-large.jpg

 

 

γιατι οπως λενε και οι Φιλανδοι "αν δε γραφει πανω Fender ,πετα το!!" :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε,καλα τωρα.. :oops: :lol: αυτη ειναι τελε μονο κατ'ονομα ....

Εκτος απο το μοναδικου καλους τελε σχημα ο ηχος της εχει τοσο σχεση με τελε οσο τα γιουβαρλακια με τους χουρμαδες!!! :lol: :lol: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου