Προς το περιεχόμενο

Φταίει ο ενισχυτής ή η κιθάρα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα στην παρεα.

 

Ασχολουμαι λιγους μηνες με την ηλεκτρικη, και εχω το εξης θεμα. Οταν παιζω το κυριως θεμα στο the loner του gary moore (που ξεκινα απο re στην λα χορδη) ,ο ηχος ειναι "πλαδαρος", ψιλοfuzz, και καθολου  "rip your face off" που λεμε (με τα τεχνικα και τις ορολογιες δεν τα παω καλα ακομη).

 

Δεν το παθαινω συνεχεια, παρα μονο εαν παιζω με μια συγκεκριμενη κιθαρα σε συγκεκριμενο ενισχυτη, και συγκεκριμενα με epiphone les paul standard pro και micro dark χωρις πεταλια επανω.

 

Νιωθω οτι ειναι λιγο soft οι probucker της epi, και επισης νιωθω οτι το μπολικο overdrive του micro dark ειναι χωρις καποιο συστατικο (ισως χωρις αρκετο compression). Εαν μπουσταρω ελαφρως πχ με εναν κλωνο suhr riot, τοτε εχω τον ηχο που πρεπει. Εαν συνδεσω την epi στον ht1r δεν εχω θεμα στο αποτελεσμα. Ακομα και στον pathfinder 10 ακουγεται σωστα. Στον orange υπαρχει θεμα.

 

Απο την αλλη, στον orange οταν παιζω με την squier 51 ή ακομα και τα single coil της squier vm strat 70', ακουγεται μια χαρα. Σιγουρα με boost βελτιωνεται η κατασταση, αλλα ειναι μια χαρα ο ηχος και χωρις πεταλια. Ξυριζει που λεμε. Οχι οσο τον blackstar, αλλα ειναι οκ.

 

Αρα κατι παιζει στον συνδυασμο epi με orange.

 

Οι αποριες μου ειναι:

1. Τι λειπει στον micro terror που το εχει o blackstar? Παρατηρω οτι βγαλει λιγοτερες αρμονικες ο πρωτος. Εχει λιγοτερο compression? Κατι παιζει με τo attack και ακουγεται πλαδαρα?

2. Τι διαφορα εχει ο probucker της epi με τον standars humbucker της squier. Ειναι καποιος πιο hot σε σχεση με τον αλλον?

3. Πως τα δυο παραπανω επηρεαζουν το αποτελεσμα του ηχου που που αναφερω πιο πανω (the loner).

 

Το ιδιο παθαινω και στον bugera ac15, αλλα εκει δεν εχει πολυ gain αρα δεν εχω τις απαιτησεις που εχω απο τον orange.

 

Ευχαριστω.

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον είναι θέμα μαγνήτη, και υπάρχει κάποια ακύρωση ή soft spot

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αδυναμία ίσως του μαγνήτη, εντός των περιορισμένων δυνατοτήτων του.

Να υποθέσω ότι μιλάς για εντελώς καθαρό ήχο?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλαω για τερμα το distorion στον ενισχυτη. Οχι καθαρο καναλι. Και υπενθυμιζω οτι σε αλλον ενισχυτη ακουγεται μια χαρα.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τέρμα distortion ένα μικρό θεματάκι στον μαγνήτη το κάνει τοοοοσο

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου φαίνεται καθόλου περίεργο.

Κάθε ενισχυτής έχει τα δικά του, Κάθε συνδυασμός μαγνήτη- ενισχυτή-καμπίνας είναι μοναδικός, ακόμα και το ύψος του μαγνήτη επηρεάζει σημαντικά.

Δεν μπορώ να καταλάβω ποιο είναι το πρόβλημα χωρίς να το ακούσω ίσως να έχει να κάνει και με την γωνία του μαγνήτη σε σχέση με τις χορδές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δοκιμασει και αλλα υψη στον μαγνητη, αλλα τιποτα. Σε αλλους ενισχυτες δεν εχει θεμα παντως.

 

Να προσθεσω οτι και μια yamaha erg121 που εχω,  μου δημιουργει ακριβως το ιδιο θεμα στον orange. Ο ηχος στις πανω χορδες ειναι "παραφουσκωμενος" και ασαφης, ενω στους αλλους ενισχυτες μου ειναι οκ.

 

Οταν βαζω στο effect loop το equalizer και σηκωνω τα μεσαια βελτιωνεται λιγο. Αλλα μονο με booster ή overdrive pedal διορθωνεται εντελως.

 

Ειναι αυτο που διαβαζω στις κριτικες του micro dark, δλδ πως ειναι αρκετα fuzz η παραμορφωση του? Και γιατι δεν εχω θεμα με τις strat? Τι εχουν το διαφορετικο και εχουν πιο οξυ ηχο σα πριονι?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης, πριν λιγο δοκιμασα ενα cs3 compressor μπροστα απο το καναλι, αλλα δεν ειδα καμια βελτιωση. Αρα μηπως δεν εχει να κανει το compression?

 

Ειναι πολλα τα ερωτηματα μου, και ειναι μεγαλη η  αγνοια μου ως νεωπας. Ειναι τοσοι πολλοι οι παραγοντες που επιδρουν στον ηχο και προσπαθω να τους βαλω σε μια ταξη ωστε να μπορω να τους διαχειριστω σωστα καποια στιγμη.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου