Προς το περιεχόμενο

TEST: mp3 vs lossless audio αρχείου



Προτεινόμενες αναρτήσεις

μια χαρά τα λέει. η εμπειρία μετράει.

Ξερετε πόσο είναι o Bob Ludwig ή ο Steve Hoffman?

Γιατί είναι οι πιο hiend μιξαδοροι?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 123
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ένα από αυτά που λέει (και που με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο βέβαια) είναι πως το σημαντικό δεν είναι να ακούς ακραίες τιμές συχνοτήτων, αλλά να μπορείς να ακούς την αλληλεπίδραση μεταξύ τους στο φάσμα που ο περισσότερος κόσμος ακούει.

 

Τόσα χρόνια δουλειάς σίγουρα σου εκπαιδεύουν το αυτί πάνω στο πώς να χειριστείς τις συχνότητες ανά όργανο στον χώρο για να πάρεις αυτό που θέλεις, έστω κι αν δεν ακούς τις ακραίες τιμές τους.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλικα...να ειστε παντα επιφυλακτικοι με οτιδηποτε και οποιονδηποτε κολακευει την οποιαδηποτε μετριοτητα.

 

Ξαναγραφω οτι το σκεπτικο του περι αδυναμιας ακροασης συχνοτικων περιοχων μετα απο καποια ηλικια ειναι ασχετο με το θεμα της συζητησης.

 

Τα περι κοινων θνητων (μαλλον το wav ειναι για τους θεους) σηκωνει γλαστρα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ίσχυαν τα περι δυνατότητας ακρόασης των υψηλών συχνοτήτων κανείς καθιερωμένος ηχολήπτης δεν θα δούλευε σήμερα.

Όλο το κλειδί είναι η δυνατότητα διάκρισης ήχων στο κρίσιμο μεσαίο φάσμα.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Φυσικά αν ο npap δει το βίντεο θα μπορούσε να μας πει περισσότερα επί του θέματος

 

έχω την αίσθηση ότι οι θέσεις μου επί του θέματος είναι επαρκώς ανεπτυγμένες (και εδώ και αλλού)... για να μην επαναλαμβάνομαι αόριστα λοιπόν, ευχαρίστως να απαντήσω σε οποιαδήποτε του δημιουργήθηκε κάποια απορία  με αφορμή το videάκι και θεωρεί ότι θα του είναι χρήσιμη μια τοποθέτηση μου επ' αυτής...  ;) :)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

αν ίσχυαν τα περι δυνατότητας ακρόασης των υψηλών συχνοτήτων κανείς καθιερωμένος ηχολήπτης δεν θα δούλευε σήμερα.

Όλο το κλειδί είναι η δυνατότητα διάκρισης ήχων στο κρίσιμο μεσαίο φάσμα.

 

Πάντως  "τα περι δυνατότητας ακρόασης των υψηλών συχνοτήτων" είναι αδιαμφισβήτητα.

Η μίξη δεν είναι "δυνατότητα διάκρισης ήχων", είναι πρωτίστως αντίληψη του μουσικού περιεχομένου και της αισθητικής του επιδιωκόμενου αποτελέσματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πάντως  "τα περι δυνατότητας ακρόασης των υψηλών συχνοτήτων" είναι αδιαμφισβήτητα.

Η μίξη δεν είναι "δυνατότητα διάκρισης ήχων", είναι πρωτίστως αντίληψη του μουσικού περιεχομένου και της αισθητικής του επιδιωκόμενου αποτελέσματος.

 

...παρέα με την ανάλογη τεχνογνωσία και εμπειρία ώστε να εκφραστεί η "πρόθεση" επί του πρακτέου... ;)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως  "τα περι δυνατότητας ακρόασης των υψηλών συχνοτήτων" είναι αδιαμφισβήτητα.

 

Και άσχετα με το θέμα της συζήτησης (του) το οποίο είναι η συγκριτική αποτίμηση της διαφοράς ανάμεσα στο mp3 και το wav.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλικα...να ειστε παντα επιφυλακτικοι με οτιδηποτε και οποιονδηποτε κολακευει την οποιαδηποτε μετριοτητα.

 

Ξαναγραφω οτι το σκεπτικο του περι αδυναμιας ακροασης συχνοτικων περιοχων μετα απο καποια ηλικια ειναι ασχετο με το θεμα της συζητησης.

 

Τα περι κοινων θνητων (μαλλον το wav ειναι για τους θεους) σηκωνει γλαστρα.

 

mp3 για κοινούς θνητούς, wav για θεούς και .......βινύλιο για τον Λάκη.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου