Προς το περιεχόμενο

TEST: mp3 vs lossless audio αρχείου



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το κόστος παραγωγής δηλαδή για wav και mp3 είναι το ίδιο;

 

Το μόνο "επιπλέον" κόστος όταν γράφεις οποιοδήποτε ασυμπίεστο αρχείο είναι το κόστος των αποθηκευτικών μέσων (σκληρών δίσκων στη συγκεκριμένη περίπτωση). Αυτό το κόστος είναι ελάχιστο και πλήρως αγνοήσιμο σύμφωνα με τις τρέχουσες τιμές αυτών των μέσων.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 123
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

... και το γράψει σε mp3, θα το ευχαριστηθείς λιγότερο σαν ακροατής?

Θα σου λείψουν οι συχνότητες του wav?

Αν το κανει σε επιπεδο "κλιπακια για το noiz", oχι, αλλα αν υπαρχει και η παραμικρη πιθανοτητα να χρησιμοποιηθει το track σε σοβαρη παραγωγη, θα το μετανοιωσει. Εκ πειρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το κόστος παραγωγής δηλαδή για wav και mp3 είναι το ίδιο;

 

τυπικά όχι... του mp3 είναι μεγαλύτερο ;) 8)...

σε κανόνα ΧΩΡΙΣ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ οι παραγωγές σε "επίσημους" επαγγελματικούς χώρους (γίνονταν διαχρονικά και) ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ στο καλύτερο ("αναλώσιμο") μέσο που η τεχνολογία της εποχής επιτρέπει (πλην περιπτώσεων που στα ενδιάμεσα στάδια μιας παραγωγής μας στοχοποιούμε έναν low fi ήχο και έτσι μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και 8bit ή ακόμα ακόμα και κασέτα 8 τρακ από το μουσείο του Λάκη ;D, αλλά πάλι στο καλύτερο θα γυρίσουμε το αποτέλεσμα)...

 

οπότε ο αποθηκευτικός χώρος, όχι μόνο δεν θα μικρύνει, αλλά θα μεγαλώσει ως προαπαιτούμενο (αν και αγνοήσιμο όπως προαναφέρθηκε) και χρειάζεται και ανθρώπινο δυναμικό και εργατοώρες, με το ανάλογο (όχι μεγάλο βέβαια) έξτρα κόστος, για την μετατροπή του αρχικού master αρχείου σε mp3...

 

τώρα το γιατί πωλούνται φθηνότερα είναι μια κουβέντα που θα πήξει στην "σοφιστεία" και στις "παγκόσμιες συνωμοσίες" και είναι έξω από το πνεύμα με το οποίο  άνοιξα το θέμα, καθαρά για τις τεχνικές και ηχητικές διαφορές των μέσων αναπαραγωγής...

προσωπικά θα θεωρούσα καλύτερο (αν συνεχιστεί σε αυτό το επίπεδο) να πάει σε άλλη κατηγορία από το Recording & PA... >:D :angel:

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά θα θεωρούσα καλύτερο (αν συνεχιστεί σε αυτό το επίπεδο) να πάει σε άλλη κατηγορία από το Recording & PA... >:D :angel:

 

Ναι, και εγώ έχω ενοχληθεί, ενώ προσπαθώ να ανεβάσω το επίπεδο με στοιχεία, να κάθονται άλλοι και να γράφουν γνώμες.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου