Προς το περιεχόμενο

TEST: mp3 vs lossless audio αρχείου



Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 123
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Στην αρχη μου φανηκαν όλα ιδια.

Μετα σιγουρευτηκα. ;D ;D

 

Τα ακουσα ( την ακουσα ) από καρτα tascam us 200 και ακουστικα sennheiser hd560 ovation 2.

 

Αν δεν το ηξερα, δεν θα καταλαβαινα τιποτα.

Και που το ξερω, παλι το ιδιο.

 

Φταιει το συστημα που ακουω; φταιει ότι εχω γερασει; φταιει ότι οι διαφορες είναι γ.τ.π; Δεν ξερω.

 

Ειμαι καλα γιατρε μου; :-[

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Η αίσθησή μου είναι ότι το υλικό που ακούμε είναι από αυτά που "συγχωρούν". Έψαξα στα πνευστά, στα τύμπανα - δεν μπόρεσα να ακούσω διαφορά.

 

Δεν μπορώ να το ακούσω πάλι αυτή τη στιγμή. Μήπως το γεγονός ότι δεν είναι πολύ κομπρεσαρισμένο κάνει τα artifacts να διαρκούν πολύ λίγο?

 

Δεν ξέρω.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μήπως το γεγονός ότι δεν είναι πολύ κομπρεσαρισμένο κάνει τα artifacts να διαρκούν πολύ λίγο?

 

Δεν ξέρω.  :)

 

ελπίζω Χάρη μ' να μην περίμενες ως reference κάνα ημιθανές θύμα του loudness war με μονοψήφια δυναμική περιοχή?...

 

αυτό δεν "απειλείται" θεωρητικά και πρακτικά από κανέναν απωλεστικό αλγόριθμο συμπίεσης... την όποια ζημιά την έχει κάνει ήδη αυτοκαταστροφικά στον εαυτό του....  :P ;D

 

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

ελπίζω Χάρη μ' να μην περίμενες ως reference κάνα ημιθανές θύμα του loudness war με μονοψήφια δυναμική περιοχή?...

Όχι βέβαια,  :)

Απλά αναρωτήθηκα αν ισχύει αυτό που έγραψα στο οποίο απαντάς παρακάτω:

 

αυτό δεν "απειλείται" θεωρητικά και πρακτικά από κανέναν απωλεστικό αλγόριθμο συμπίεσης... την όποια ζημιά την έχει κάνει ήδη αυτοκαταστροφικά στον εαυτό του....  :P ;D

Σκεφτόμουν ότι το πλούσιο φασματικά μεταβατικό περιεχόμενο (π.χ. ένα snare) θα ήταν πιο εύκολο να ακουστεί αλλοιωμένο αν το κομπρεσάρισμα κρατούσε μαζεμένες τις δυναμικές (και με τον τρόπο αυτό ίσως) αναδεικνύοντας τα προβλήματα φάσης στο ψηλό μέρος του φάσματος.

Από την άλλη βέβαια αν χαθεί η σαφής σχέση μεταξύ συχνοτήτων (πλάτη-φάσεις) στα peak θα αλλοιωθεί και η σαφήνεια του peak. Δεν ξέρω τι πρέπει να ακούσω. Αυτά προσπαθώ να διακρίνω αλλά δεν τα καταφέρνω.

 

Έχω και μια γενική ερώτηση, θα την κάνω όμως μετά τα αποκαλυπτήρια γιατί μπορεί να απαντήσεις έτσι κι αλλιώς.  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

αύριο ορέ.. θέλω να παραθέσω και συγκεντρωτικά τις επιλογές σας και είμαι κουρασμένος τώρα...

 

μην ανησυχείς τα όποια κέρδη σου εγγυημένα... :)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ήδη Δευτέρα και αποτελέσματα δεν βλέπω. ::)

Το έπιασα τελικά το φορκάστ?

άσε κουμπαρε ψωνισαμε από σβέρκο. ...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άσε κουμπαρε ψωνισαμε από σβέρκο. ...

;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Κράτα εσύ τα χαρτάκια, και θα είμαστε οι δυό μας στο ταμείο (ή στον κουβά). ;D ;D ;D ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου