Προς το περιεχόμενο

TEST: mp3 vs lossless audio αρχείου



Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 123
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εγώ πάντως αναμένω με μεγάλη ανυπομονησία την ψήφο ενός συμφορουμίτη

 

Εγώ πάντως πριν κοιμηθώ θα παίξω λίγο Battlefront lol

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

θα μου επιτρέψετε ναι μεν να κρατήσω για το τέλος την θεώρηση και τις θέσεις μου (το μόνο που θα πω, είναι ότι το θέμα μέσα από τις απαντήσεις εξελίσσεται σε ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ σε δεδομένα και τροφή για σκέψη από ότι περίμενα και στην πιο αισιόδοξη πρόβλεψη μου), αλλά ως τότε να απαντώ σε απορίες που μπορεί να προκύπτουν... 8)

 

Εδω ομως οντως ειναι πολυ δυσκολο.

Αυτο οφειλεται στο γεγονος οτι αποσυμπιεζεται ξανα σε wav πραγμα που δυσκολευει στο να ακουσεις τις διαφορες  η εχει να κανει και με το ιδιο το κομματι?

 

όχι Γιώργο μου... το mp3 ως απωλεστικός αλγόριθμος, αφαιρεί διαπαντός από το αρχείο την πληροφορία που συμπιέστηκε.... ότι upgrade και να του κάνεις από δω και πέρα (αν δεν μεσολαβήσει άλλος process αλγόριθμος παρεμβατικά στη φύση του, αλλά απλά αλλάζει o κώδικας αναπαραγωγής) ο ήχος πλέον δεν θα επανακτήσει οποιοδήποτε από τα χαμένα του χαρακτηριστικά...

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως αναμένω με μεγάλη ανυπομονησία την ψήφο ενός συμφορουμίτη

Δεν είμαι σίγουρος αν θα λάβω μέρος, μην με περιμένεις. :D

Άσε που μπορεί να αργήσω.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τα άκουσα, με ποταπό εξοπλισμό (μονοφωνικό ηχειάκι από μακ μινι) και δεν άκουσα κάποια προδοτική διαφορά. Αυτό ήταν αναμενόμενο βέβαια, απλά ήθελα να εντοπίσω ποιο σημείο έχει τις πληροφορίες που θα πρέπει να ακουστούν με καλό σύστημα, για να βγουν συμπεράσματα. Μακάρι να βρεθεί χρόνος στο σπίτι, για να γίνουν όλα αυτά.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν είναι ότι φοβάμαι να γίνω ρόμπα. Δεν έχω κάτι να ψηφίσω.

Τι να ψηφίσω; Τι ακούει η φαντασία μου κάθε φορά που παίζω διαφορετικό sample;

Δεν έχει νόημα. Ποιον να κοροϊδεύω εμένα ή εσάς;

 

από την στιγμή που δεν ακούς διαφορές η γνωστοποίηση του συμπεράσματός σου είναι όπως σου ξαναείπα παραπάνω ΕΜΠΕΡΙΣΤΑΤΩΜΕΝΗ ΨΗΦΟΣ (και το ίδιο χρήσιμη με όλες)... φυσικά και δεν χρειαζόταν να επιμείνεις αφού ένιωθες ότι πιεζόσουν, γιατί σίγουρα από ένα σημείο και μετά θα "νόμιζες" ότι ακούς... τώρα αν ανέφερες και τις συνθήκες (σύστημα αναπαραγωγής) θάσουν κούκλος... ;D

 

Πάντως για να συμπληρώσω κάτι, αφού δεν είμαι ειδικός και δεν ξέρω που και τι να κοιτάξω ακούσω, είναι λίγο κοροϊδία το όλο θέμα.

Είναι σαν να μπαίνω σε οινογευσία, μην έχοντας κοιτάξει σε όλη τη ζωή μου τι σταφύλι ήταν το κρασί που έπινα και να βγαζω συμπεράσματα. Θα ήταν λίγο γελοίο.

 

θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω... φαντάζομαι ότι γνωρίζεις ότι τα (θεωρητικά πάντα) καλύτερης ποιότητας αρχεία πωλούνται ακριβότερα (το γιατί δεν είναι του παρόντος)....

 

μήπως η "κοροϊδία" για σένα είναι να πληρώνεις το ίδιο προιόν (στα δικά σου αυτιά), ακριβότερα? μήπως ειδικά για σένα τελικά, το όλο θέμα έχει σημασία και στην καθημερινότητά σου?...

 

υποθέσεις κάνω... χωρίς παρεξήγηση ελπίζω... πάντα σύμφωνα με τα δικά σου δεδομένα... το αν δεν ασχολήθηκες με ηχοληψία δεν σημαίνει ότι εν δυνάμει δεν μπορείς να ξεχωρίσεις το καλύτερο... αν αυτή η αίσθηση φτάνει σε σένα και σε ενδιαφέρει φυσικά... δεν χρειάζεται να είσαι Σουμαχερ για να ξεχωρίσεις ένα καλύτερο αμάξι από ένα άλλο ... ίσως όχι που και λεπτομερώς αλλά ως αίσθηση σίγουρα...

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Στο τέλος θα φανεί τι ψήφισε ο καθένας ή θα πρέπει να το γράψει κιόλας;

 

προαιρετικό είναι Μανώλη μου, αλλά ΣΙΓΟΥΡΑ θα είναι καλύτερα για το όλο εγχείρημα αν δεν περιοριστεί στην επιλογή του ασυμπίεστου...

 

από την στιγμή που εντοπίζει διαφορές και επιλέγει το καλύτερο σε πρώτο χρόνο, σίγουρα σε δεύτερο χρόνο θα έχει άποψη και για τα υπόλοιπα, οπότε αν το επιθυμεί κι ίδιος ιδανικό θα ήταν να την μοιραστεί μαζί μας...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προαιρετικό είναι Μανώλη μου, αλλά ΣΙΓΟΥΡΑ θα είναι καλύτερα για το όλο εγχείρημα αν δεν περιοριστεί στην επιλογή του ασυμπίεστου...

 

από την στιγμή που εντοπίζει διαφορές και επιλέγει το καλύτερο σε πρώτο χρόνο, σίγουρα σε δεύτερο χρόνο θα έχει άποψη και για τα υπόλοιπα, οπότε αν το επιθυμεί κι ίδιος ιδανικό θα ήταν να την μοιραστεί μαζί μας...

 

Θα ελεγα οτι η επιτυχία ειναι να βρει καποιος το καλύτερο και το χειρότερο. Αν και καταπώς φαίνεται θα γινει Βατερλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου