Προς το περιεχόμενο

TEST: mp3 vs lossless audio αρχείου



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να πω κι εγώ τη λαλακία μου. Ουσιαστική διαφορά ανάθεμά με κι αν άκουσα. Βέβαια δεν έχω και τα χρυσά αυτιά ως γνωστόν  ;D. Τα άκουσα από τον player του σαφάρι στο mac με ακουστικά beyerdynamic 770dt pro. Τα έβαλα να παίζουν στο x0.5 ταχύτητα μπας και....

 

Το ασυμπίεστο πιστεύω ειναι το 3 (το ψήφησα κιολας). Μετά το 4 ειναι καλό επίσης και τα 1 και 2 χειρότερα. Αυτά μπορώ να πω χοντρικά χωρίς να έχω ουσιαστικά επιχειρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 123
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Administrator

Εχει μεγάλη πλάκα το θέμα. Ο ένας το στέλνει με ...π.μ. (λες και γίνεται κουβέντα μεταξύ δύο) κι ο άλλος δεν ψηφίζει καν. Ρε μπαρμπάδες... τι πάθετε δηλαδή, φοβάστε τη ρόμπ ντε σαμπρ που είπε ο καθ' όλα μετριόφρων gvour? Κουβέντα κάνουμε!

 

Το θέμα επαναλαμβάνω κατα την άποψη μου, δεν είναι αν ξεχωρίζεις εύκολα το .wav απο μια μετατροπή σε 320kbps .mp3 (κάτι πολύ δύσκολο) . Το πιο πιθανό είναι να πέσουμε έξω.

 

Το πρόβλημα για μένα είναι το αρχείο με τις χιλιες διο μετατροπές των μετατροπών απο to αρχικό, με συμπίεση στα 128 με Fraunhofer codec που ανέβηκε στο Youtube σαν μέρος του συμπιεσμένου video που μετά κατέβηκε και μετατράπηκε σε variable bitrate με Xing οτι να΄ναι, που μετά "αποσυμπιέστηκε" σε wav και μετά ματαέγινε ε.μπι.θρι με LAME codec στα 128, 192 ή 320 κ.ο.κ.

Κώλος δηλαδή!

 

Αυτό θα το βρείτε και με το μεγάφωνο του κινητού. Και δυστυχώς αυτή είναι η πλειοψηφία των mp3 που κυκλοφορεί και αναπαράγεται απο τo ευρύ κοινό.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέω πως το πρώτο είναι το "καλό"

 

Και μεταξύ τρία και τέσσερα αυτό με τη μεγαλύτερη συμπίεση.

 

Αυτά.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέω πως το πρώτο είναι το "καλό"

 

Και μεταξύ τρία και τέσσερα αυτό με τη μεγαλύτερη συμπίεση.

 

Αυτά.

χαχαχαχαχα. Δηλαδή τα ακριβώς αντίθετα από εμένα. Ε ρε γλέντια.  ;D

 

After 2 minutes of listening, I voted track no2 as the uncompressed one

 

Really?  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, από το safari του ipad με ακουστικά focal sphear. Μετά από δεκάλεπτη συνολικά ακρόαση χωρίς σιγουριά με φόβο και πάθος δηλώνω:

1. 128kbps

2. Wav

3. Vbr

4. 320 kbps

 

Ευχαριστούμε για το challenge!  :P :laugh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει μεγάλη πλάκα το θέμα. Ο ένας το στέλνει με ...π.μ. (λες και γίνεται κουβέντα μεταξύ δύο) κι ο άλλος δεν ψηφίζει καν. Ρε μπαρμπάδες... τι πάθετε δηλαδή, φοβάστε τη ρόμπ ντε σαμπρ που είπε ο καθ' όλα μετριόφρων gvour? Κουβέντα κάνουμε!

 

Το θέμα επαναλαμβάνω κατα την άποψη μου, δεν είναι αν ξεχωρίζεις εύκολα το .wav απο μια μετατροπή σε 320kbps .mp3 (κάτι πολύ δύσκολο) . Το πιο πιθανό είναι να πέσουμε έξω.

 

Το πρόβλημα για μένα είναι το αρχείο με τις χιλιες διο μετατροπές των μετατροπών απο to αρχικό, με συμπίεση στα 128 με Fraunhofer codec που ανέβηκε στο Youtube σαν μέρος του συμπιεσμένου video που μετά κατέβηκε και μετατράπηκε σε variable bitrate με Xing οτι να΄ναι, που μετά "αποσυμπιέστηκε" σε wav και μετά ματαέγινε ε.μπι.θρι με LAME codec στα 128, 192 ή 320 κ.ο.κ.

Κώλος δηλαδή!

 

Αυτό θα το βρείτε και με το μεγάφωνο του κινητού. Και δυστυχώς αυτή είναι η πλειοψηφία των mp3 που κυκλοφορεί και αναπαράγεται απο τo ευρύ κοινό.

 

Δεν είναι ότι φοβάμαι να γίνω ρόμπα. Δεν έχω κάτι να ψηφίσω.

Τι να ψηφίσω; Τι ακούει η φαντασία μου κάθε φορά που παίζω διαφορετικό sample;

Δεν έχει νόημα. Ποιον να κοροϊδεύω εμένα ή εσάς;

 

Πάντως για να συμπληρώσω κάτι, αφού δεν είμαι ειδικός και δεν ξέρω που και τι να κοιτάξω ακούσω, είναι λίγο κοροϊδία το όλο θέμα.

Είναι σαν να μπαίνω σε οινογευσία, μην έχοντας κοιτάξει σε όλη τη ζωή μου τι σταφύλι ήταν το κρασί που έπινα και να βγαζω συμπεράσματα. Θα ήταν λίγο γελοίο.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει μεγάλη πλάκα το θέμα. Ο ένας το στέλνει με ...π.μ. (λες και γίνεται κουβέντα μεταξύ δύο) κι ο άλλος δεν ψηφίζει καν. Ρε μπαρμπάδες... τι πάθετε δηλαδή, φοβάστε τη ρόμπ ντε σαμπρ που είπε ο καθ' όλα μετριόφρων gvour? Κουβέντα κάνουμε!

 

βρε συ Γιάννη, είπαμε να μην αλληλοεπηρεαστούμε.

Αλλά μια και ούτως ή άλλως είτε σωστά βάλαμε είτε λάθος είναι τόσο, μα τόσο ίδια, δεν έχω κανένα θέμα να τα πω προς τα έξω, άλλωστε είπα του Νίκου, να τα ανακοινώσει.

 

Λοιπόν για μένα το 4 ήταν το ορίτζιναλ.

Το 3 το 128.

και μετά το 2 το vbr και το 1 το 320.

 

To σκεπτικό το ανέλυσα.

 

Αλλά βλέπω μετα δυσκολίας να συμφωνούν 2 ατομα !  ;D

 


edit: προσθέτω τον εξοπλισμό όπως μου τον έστειλε ο Δημήτρης μια και γνωστοποίησε ήδη παραπάνω τα συμπεράσματά του:


εξοπλισμός...

με scarlett 6i6 και ακουστικά K240 ή hifiman HE400 δεν κατάφερα να ξεχωρίσω τίποτα.

με αναπαραγωγή από σκληρό δίσκο μέσω squeezebox duet με εξωτερικό dac με ESS9018 και λαμπάτο τελικό στάδιο, προενισχυτή MBL4004 και ενισχυτή ακουστικών ιδιοκατασκευή lehmann black cube και τα hifiman 400 τα αποτελέσματα που έβαλα πιό πάνω.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι απαντήσεις είναι μέχρι τώρα όλες πολύ διαφορετικές!

Μετά από 15' προσεκτικής ακρόασης,

(αρχικά με τα ηχεία Behringer MS16 και μετά με ακουστικά Sennheiser) ...

Ιδού και τα δικά μου :

1 = VBR

2 = 320kbps

3 = wav file

4 = 128kbps

Ειδικά το wav και το 320... πολύ δύσκολα!

Το 128 μου φάνηκε ότι ξεχωρίζει "προς τα κάτω"..

 

Για να δούμε ...

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου