Προς το περιεχόμενο

TEST: mp3 vs lossless audio αρχείου



Προτεινόμενες αναρτήσεις

ένα θα πω.....

 

 

είναι πολύ δύσκολο....

 

Πραγματικα.

Και για απαιδευτα αυτια  σαν και του λογου π.χ.ακομα πιο πολυ.

Διοτι βασιζομαι σε αυθαιρετα συμπερασματα,κυριως.

Θελω να πω οτι για να βρεις ποιο εναι ποιο,πρεπει να ξερεις πως ακουγεται αυτη η συμπιεση απο το wav στο mp3.Να εχεις μεν το αυτι αλλα να εχεις να πατας και καπου.

Να ξερεις λ.χ οτι οι ουρες εκει κοβονται,αυτο χανεται κλπ.

Απο τα 4 τρακς που εβαλε ο Νικος,αυτο που εχει διαφορα ηχητικη απο τα αλλα-τουλαχιστον στα δικα μου αυτια αισθητη-ειναι το τεταρτο.

Απο την αλλη εχει και μια "σκληραδα" παραπανω που μου φανηκε πιο φυσικη γι'αυτο και ειπα,αυθαιρετα,οτι ειναι το wav.Αυτο βεβαια, η σκληραδα που βγαζει δηλ,μπορει να δειχνει σε καποιον που το κατεχει οτι αυτο ειναι το "κακο" μπ3.

Ενταξει,προσπαθησα να ακουσω και καποιες λεπτομερειες οπως το βαθος στη φωνη,χαιχατ κλπ.αλλα αυτα τα ακουσα και σε αναλογες φασεις στο παρελθον και το αποτελεσμα ;D ;D αστο καλυτερα.

Δε ...μεις,ιδωμεν.

Πα να βαλω τη ρομπα που για πολλοστη φορα βλεπω να ερχεται. ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 123
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

εγώ μόλις έστειλα με πμ στον Νίκο τις μαντεψιές μου (γιατί για μαντεψιές πρόκειται) για να μην σας επηρεάσω....(σωστά ή λάθος).

 

αγγούρι το τεστ....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Επιτρέπεται μια ψήφος ανα μέλος.

Βάση του poll, η ψήφος αφορά μόνο ένα αρχείο, το αρχικό. Για τα υπόλοιπα τι γίνεται;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα άλλα άσε που είναι προπό....στείλτα με πμ γιατί αν τα γράψεις εδώ, μου φαίνεται θα ξαναστείλω πμ να τα αλλάξω πάλι....  ;D

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Γι αυτά υπάρχει η συζήτηση. Το poll είναι επικουρικό της. (Οπως στη σύνταξη... άμα το δεις σφύρα μου) :)

Απλά την Δευτέρα θα δούμε και τι πΣηφήσαμε ευρύτερα, πέρα απο τα μα, μου, σου 'πα, μου 'πες.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα το τεστ χωρίς να με ενδιαφέρει το αποτέλεσμα.

Ξέρω ότι είμαι πενήντα χρονών και έχουν σκάσει στα αυτιά μου σίγουρα παραπάνω από όσες θα έπρεπε power chords δίπλα σε έναν γκαζωμένο μάρσαλ.

Δεν καταλαβαίνω ποσοτικοποιήσιμη διαφορά.

Ακόμα και οι διαφορές που μπορεί να καταλαβαίνω φοβάμαι ότι είναι της φαντασίας μου.

Οπότε δεν ψηφίζω.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Γι αυτά υπάρχει η συζήτηση. Το poll είναι επικουρικό της. (Οπως στη σύνταξη... άμα το δεις σφύρα μου) :)

Απλά την Δευτέρα θα δούμε και τι πΣηφήσαμε ευρύτερα, πέρα απο τα μα, μου, σου 'πα, μου 'πες.

 

ναι ορέ... μην επαναπαυτείτε τεμπελιάζοντας... ;D

 

το poll μπορεί να δώσει ευκαιρία και σε κάποιους που δεν μπορούν ή δεν θέλουν να αναφέρουν κάποια στοιχεία παραπάνω, αλλά δεν μπορεί σε επίπεδο συμπερασμάτων να αντικαταστήσει μια συζήτηση όπου θέτονται και ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ δεδομένα όπως ο εξοπλισμός, η ενασχόληση του συμμετέχοντος, η εμπειρία, (ακόμα και η ηλικία αν θελήσει να την μοιραστεί μαζί μας ,είναι σημαίνον κριτήριο)...

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Έκανα το τεστ χωρίς να με ενδιαφέρει το αποτέλεσμα.

Ξέρω ότι είμαι πενήντα χρονών και έχουν σκάσει στα αυτιά μου σίγουρα παραπάνω από όσες θα έπρεπε power chords δίπλα σε έναν γκαζωμένο μάρσαλ.

Δεν καταλαβαίνω ποσοτικοποιήσιμη διαφορά.

Ακόμα και οι διαφορές που μπορεί να καταλαβαίνω φοβάμαι ότι είναι της φαντασίας μου.

Οπότε δεν ψηφίζω.

 

Ray μόλις κατέθεσες μια σημαντικότατη εμπεριστατωμένη ΨΗΦΟ...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια παρατήρηση....

ασχολήθηκα περισσότερο από 2 ώρες με το τεστ.

Ίσως υπερβολή, αλλά εκτίμησα τον κόπο του OP, καθώς κατά καιρούς ήταν ένα τέστ που ήθελα να κάνω, και φυσικά δεν μπορούσα μόνος μου γιατί θα ήξερα το αποτέλεσμα.

 

Επί σχεδόν 1 ώρα προσπαθούσα μια το ένα μια το άλλο μέχρι που ζαλίστηκα.

 

Μετά άλλαξα σύστημα ακρόασης αλλά και τακτική.

Επικεντρώθηκα να ξεχωρίσω το καλύτερο με το χειρότερο.

Πως?

ενώ αρχικά είχα εστιάσει σε συγκεκριμένες στιγμές (σβησίματα νότας, κάλυψη οργάνων από άλλα, βάθος σκηνής κλπ) χωρίς αποτέλεσμα, ακουσα πιό χαλαρά τα κομμάτια επιλέγοντάς τα random και κρατώντας σημειώσεις πιό είναι πιό ξεκούραστο στο αυτί. Σύντομα επέλεξα ένα.

Μετά αντίστροφα. Ποιό είναι πιό κουραστικό ή λιγότερο ευχάριστο.

Τα άλλα δυό σχεδόν προπό.....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι ομως,υπαρχουν φορες που εχοντας ακουσει 128αρι μπ3 και μετα το ιδιο σε wav,μπορω να καταλαβω διαφορα και δεν ειναι ιδεα του μυαλου μου.

 

Εδω ομως οντως ειναι πολυ δυσκολο.

Αυτο οφειλεται στο γεγονος οτι αποσυμπιεζεται ξανα σε wav πραγμα που δυσκολευει στο να ακουσεις τις διαφορες  η εχει να κανει και με το ιδιο το κομματι?

Εννοω οτι παιζει ρολο λ.χ το ευρος των συχνοτητων ενος τρακ η και αλλοι παραμετροι που βοηθουν σε καποιες περιπτωσεις να ειναι πιο εμφανης η διαφορα και σε αλλες οχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου