Προς το περιεχόμενο

(Ούτε) όλοι μαζί μπορούμε


trolley

Προτεινόμενες αναρτήσεις

O Καπιταλισμός τα έφερε αυτά γιατί εμπιρευματοποιει τα πάντα αδυνατωντας να αυτορρυθμιστει,  λαδωνει και κοντραλαδωνει οποιαδήποτε αρχή δημοσίου συμφετοντος για να επιτυχει τον πλουτισμο του,  δημιουργεί καταναλωτές μέσω υπερδανεισμου και χειραγωγημενες οικονομίες ώστε να διασφαλιζεται η κατανάλωση συγκεκριμενων παραγωγών από συγκεκριμένους καταναλωτές,  υπερπαραγωγή,  υπερκαταναλωση,  φούσκες,  τοκοι,  υπερκερδη με ελεγχόμενη από τις τράπεζες αναδιανομη,  θεσμοθετηση και αντιθεσμοθετηση για την κεφαλαιακη προστασία και εξιλαστηρια θύματα τους πολίτες που σε κάθε μορφή συμμετοχής και αντίδρασης που δεν το βολεύει επιτίθεται και επιχειρεί να μεταβιβασει την ευθύνη και πρακτικά και ηθικά.  Είναι ο καπιταλισμός και ο νεοφιλελευθερισμος που δεν μπορούν να δεχτούν την αποτυχία τους και θέλουν παράλληλα να διατηρήσει την ανισοτητα και να κλείσουν σταματά με συνειρμικες αναγωγες και κατηγοριπιποιησεις των απειθαρχων,  των αμβισβητιων. Των κατακριτων στην κατηγορία των ανεπαρκων ημιμαθων ηλιθιων ιδεοληπτων.  Όμως όσο ωριμάζει οι καιροί τόσο φαίνεται τελικά ποιος έχει ιδεοληψιες και έχασε τη λογική και το μέτρο.  Και έτσι οι πολλοί συντροφευουν,  κινηματοποιουντσι,  σοσιαλιστικοποιουνται και επιβάλλουν τη χαμένη ισορροπία.  Το κεφάλαιο παίζει τα ρέστα του στο τελευταίο χαρτί της τρομοκρατίας και του πολέμου αλλά αυτή ακριβώς η διάδοση των πραγματικών ερμηνιων των γεγονότων μέσω της τεχνολογίας κσλλθεργουν τη συνείδηση της πλειοψηφιας ως ραγα που την στρέφει προς το δρόμο των χαμένων αξιών και ιδανικων και τελικά το κεφάλαιο έχει να επιλέξει.  Η θα διασωθει μέσω της συνεσης και θα δώσει πίσω κάτι από αυτά που παίρνει χωρίς παράλογα ανταλλαγματα η ο λαός θα το κατακερματισει και θα το κοινψνικοποιησει μοιραζοντας το δικαιοτερα με φωτιά και τσεκούρι.  Χαχαχαχαχαχα

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 419
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το μυστικό είναι τα ποστ του cos να μην τα βλέπεις ως πολιτικά αλλά ως μουσικά (λυρικά) διαλείμματα.

 

Ο καπιταλισμός έχει εμπορευματπποιησει ακόμα και τη μουσική σπιτικη ενασχόληση.  Τελικώς τι συμβαίνει.  Φτιάχνω μουσική με καλύτερα υψηλής υπεραξιας η απλά καταναλωνω ενισχύοντας τη λαοφαγα λαιλαπα του καπιταλισμου ? Χαχαχα

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά ως μουσικά (λυρικά) διαλείμματα.

 

απο  μονοφωνικο κασσετοφωνο LUCKY  στο οποιο εχει κολλησει η κασσετα με τα ΑΝΤΑΡΤΙΚΑ απο το 1976  ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα τα λετε αλλα εχετε φύγει εκτος εδω και 10 σελίδες. Επίσης λογοκρίθηκε ο auditory καπου εκει πισω, ούτε που θυμάμαι τι ελεγε κι αυτος, αλλα κατα τα αλλα το θεμα "εφτιαξε".

 

δεν εχω πρόσβαση στην εσπρέσο αλλα φανταζομαι οτι τετοια συζητάτε εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ευκαιρία, θέλω να κάνω μια γενική τοποθέτηση.

Πιστεύω ότι αυτό που συμβαίνει στην Ελλάδα σε μεγάλο βαθμό (σε επίπεδο ανθρώπων) είναι ότι κυριαρχεί η κουλτούρα της αντίθεσης, του αποκλεισμού και των αφορισμών.

Δεν έχω συναντήσει αλλού ανθρώπους που να καθορίζουν τη ζωή τους και τις επιλογές τους από το τι αντιπαθούν και όχι από το τι συμπαθούν.

 

Στην πραγματικότητα υπάρχουν πολύ λίγα πράγματα που θα έπρεπε να είναι πραγματικό deal breaker στις ανθρώπινες σχέσεις, τα περισσότερα στη σφαίρα του ποινικού.

 

Κι όμως  βλέπω διαρκώς γύρω μου ανθρώπους να ψάχνουν και να αναδεικνύουν το ελάττωμα, το σημάδι ανηθικότητας, το ψεγάδι στον κάθε ένα έξω από το αυτοσχέδιο μαντρί τους.  Δεν ζει έτσι ο κανονικός κόσμος.

 

Ας κρατήσουν οι χοροί.

 

επισης γραφεται αυτο και αμεσως μετα, αφου πολυς κοσμος συμφωνεί, γραφεται αυτο:

 

Και ομως ΕΔΩ ειναι το ΘΕΜΑ μας οπως ΠΟΛΥ σωστα επισημανε ο Yameth αλλα και ο Χαριλαος οταν μιλησαν για ΔΙΧΑΣΜΟ.

 

Εδω και 7 χρονια ,με το που καταρρευσε η επιπλαστη ευημερια του υπερδανεισμου (δηλ. αυτο που εννοουσαμε...."ισχυρη οικονομια"  :P)  του δημοσιου τομεα (btw ποσοι γυρω μας καταλαβαινουν οτι ο ΔΗΜΟΣΙΟΣ τομεας πτωχευσε και μας "καταστρεψε" ?)    και της κατανομης του σε ΟΛΟΥΣ μας αλλα κυριως στους πελατες του ενας ιδιοτυπος ΕΜΦΥΛΙΟΣ μαινεται στην χωρα μας.

 

Και οχι ΔΕΝ ειναι ο ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ  πολεμος μεταξυ των "αριστερων" και "δεξιων",οροι ΠΑΡΩΧΗΜΕΝΟΙ ετσι κι αλλοιως και πλεον υστερα απο την ΕΦΑΡΜΟΓΗ για ΠΡΩΤΗ φορα "αριστερης" πολιτικης στη ιστορια της χωρας ΕΝΤΕΛΩΣ απομυθοποιημενοι....

 

για αυτο και δεν θεωρω ΠΟΛΙΤΙΚΟ αυτο εδω το κειμενο που τωρα γραφω

 

Eιναι ενας πολεμος μεταξυ ΛΟΓΙΚΗΣ και ΠΑΡΑΝΟΙΑΣ,ενας πολεμος μεταξυ ενος,μικροτερου σχετικα φοβαμαι,κομματιου της ελληνικης κοινωνιας που μπορει να διακρινει μεταξυ αιτιου και αιτιατου ,πραγματικοτητας και μυθοπλασιας,ευθυνης και ανευθυνοτητας,υπερβολης και αληθειας,ουσιας και παραπλάνησης και ενος ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΥ κομματιου της κοινωνιας που την ΚΡΙΣΗ δεν την χρησιμοποιησε για να ΔΕΙ ΤΟΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ εαυτο της στον καθρεπτη και να τον αλλαξει/βελτιωσει αλλα για να βγαλει την ΑΠΟΛΥΤΗ ΣΑΠΙΛΑ απο μεσα της ταμπουρωμενη πισω απο....οτι χειροτερο εχει κρυμμενο στο DNA της η ελληνικη ψυχοσυνθεση....

 

Αρχαιολαγνεία, ψεκασμένο εθνικισμό,ψευδαισθησεις μεγαλειου, πολιτική εργαλειοποίηση νεκρών, ιδεοληψία, παπάδες, ελληνικό ήλιο,κρασι,θαλασσα και τ αγορι μου ,ΜΙΣΟΣ για τους "KΣΕΝΟΥΣ -ΕΕ-ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ-ΕΒΡΑΙΟΥΣ-ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΡΙΑ (σημειωσατε Χ εχετε μεχρι και 3 επιλογες )  ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΑΝ",απιστευτες ΑΝΑΚΡΙΒΕΙΕΣ και ΑΓΝΟΙΑ στοιχειων ,εξωφρενικη  ΑΣΧΕΤΙΛΑ για τους νομους της ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ, μαγκια (τσαμπα),χυδαιοτητα,ελειψη βασικου αστικου πολιτισμου,  νεοελληνικό κιτς, ελληνική αριστερή μυθολογία, κομπλεξ για καθε συνανθρωπο που "τα εχει",αποδιοπομπαιους τραγους,εκδικητικοτητα......

 

Απ’ όλα έχει αυτη η ψυχοσυνθεση , αλλά το πιο σημαντικό είναι αυτό που δεν έχει: Ούτε ένα μόριο λογικής. Ούτε ψήγμα. Ούτε μια υποψία. Είναι γελοία πέρα ως πέρα.

 

Ειναι στην τελικη  ενας ΠΟΛΕΜΟΣ μεταξυ αυτων που βλεπουν τον ΕΛΕΦΑΝΤΑ στο σαλονι και αυτων που ασχολουνται με το ΜΥΡΜΗΓΚΙ που περπαταει στο παραθυρο του WC.

 

που ακριβως περιεχει αυτα που "καταδικασε" το ποστ απο harilatron, δηλαδή διχασμο.

 

δε ξερω αν εχετε δικιο ή οχι, αλλα μηπως ειναι λιγο αντιφατικα ολα αυτα;

 

γιατι, ας πουμε, δε κανετε φοκους στα καλα που πιθανοτατα υπάρχουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που ακριβως περιεχει αυτα που "καταδικασε" το ποστ απο harilatron, δηλαδή διχασμο.

 

μα το να αναφερεσαι σε ενα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ,τον διχασμο της ελληνικης κοινωνιας ,δεν ειναι....διχασμος....ειναι απλα αναφορα σε ενα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ γεγονος...

 

πουθενα δεν γραφω αλλωστε οτι  αντιπαθω τους ανθρωπους που εχουν  χασει τη μπαλλα και ζουν κυνηγωντας δαιμονες και φαντασματα που δεν υπαρχουν.....,ισα ισα τους  ΛΥΠΑΜΑΙ και προσευχομαι να δουν  το φως...και να γινουν  ΚΑΝΟΝΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ  ωστε να ζησουμε και σε μια ΚΑΝΟΝΙΚΗ χωρα οπως λεει και ο Χαριλαος

 

Δεν έχω συναντήσει αλλού ανθρώπους που να καθορίζουν τη ζωή τους και τις επιλογές τους από το τι αντιπαθούν και όχι από το τι συμπαθούν.

 

 

 

Δεν ζει έτσι ο κανονικός κόσμος.

 

 

γιατι, ας πουμε, δε κανετε φοκους στα καλα που πιθανοτατα υπάρχουν;

 

μα εχω κανει

 

μεταξυ ενος,μικροτερου σχετικα φοβαμαι,κομματιου της ελληνικης κοινωνιας που μπορει να διακρινει μεταξυ αιτιου και αιτιατου ,πραγματικοτητας και μυθοπλασιας,ευθυνης και ανευθυνοτητας,υπερβολης και αληθειας,ουσιας και παραπλάνησης

 

φυσικα και υπαρχει ενα σημαντικο  ποσοστο του Ελληνικου πληθυσμου,γυρω στο 30%-35% που ειναι μια χαρα κανονικοι ανθρωποι...το ζητημα ειναι να γινουμε ΟΛΟΙ τετοιοι.

 

 

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πουθενά αλλου; εγω πιστευω οτι υπαρχουν άνθρωποι και άνθρωποι παντού. αυτα που λετε δεν ειναι ίδιον του Ελληνα. ειναι καποια ψεγαδια της ανθρωπινης φυσης, που τα έχω συναντήσει σε 3 ηπείρους. οι αραβες σκοτώνονται μεταξυ τους (σουνιτες-σιιτες). στην αμερικη μπορεις να συναντήσεις καθε ειδους τρελαμαρα (flat earth, θρησκοληψια, διχασμος λογω των τελευταιων εκλογων κλπ) σε μεγαλη έκταση. καλα για ευρωπη δε το συζητώ. εμεις βγαλαμε ΣΥΡΙΖα ενω οι ιταλοί ειχαν μπερλουσκονι για χρονια. αυτα μονο ενδεικτικά για το πόσο στραβα μπορει να πηγαινουμε γενικως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πουθενά αλλου;

 

τετοιο ΜΙΣΟΣ  σε τοσο ΓΕΝΙΚΗ εκταση (μιλαμε για το 70% του λαου καποια στιγμη τωρα ευτυχως μειωνεται) ?

 

οχι πουθενα αλλου trust me και εχω φαει στη μαπα τοσο το λουμπεναριο της Ευρωπης οσο και την παλαβομαρα της Αμερικης.......ενταξει αν ειναι να βαλουμε στο παιχνιδι και τον ΤΡΙΤΟ κοσμο εκει εχεις δικιο αλλα ευτυχως ακομα ΔΕΝ ειμαστε στον ΤΡΙΤΟ κοσμο,παραλιγο βεβαια να βρεθουμε πριν 2 ετη μην το ξεχνας αυτο.... 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι, ας πουμε, δε κανετε φοκους στα καλα που πιθανοτατα υπάρχουν;

 

Εγώ θέλω να το απαντήσω αυτό, ιδού λοιπόν:

 

α) Πρώτον, διότι τα "καλά" όταν πέφτουν κάτω από κάποια στάθμη, το σύστημα διαλύεται και μετά δεν υπάρχουν ούτε "καλά" ούτε "άσχημα". Κάποιοι, και εγώ, αξιολογώντας δεδομένα γύρω μας, υποπτευόμαστε ότι έχουμε πλησιάσει επικίνδυνα σε αυτή τη στάθμη, και είναι σίγουρο (επιβεβαιώθηκε και σήμερα) ότι πριν ακριβώς δύο χρόνια το αστείο είχε παρατραβήξει: πολιτικοί χωρίς δικαιοδοσία και χωρίς καμία προετοιμασία ήταν έτοιμοι να οδηγήσουν τη χώρα σε οικονομική/εθνική καταστροφή.

 

β) Δεύτερον, υπάρχει τέτοια διάχυση ανθρώπων και νοοτροπιών που υποτίθεται ότι κάνουν φόκους στα "καλά", ενώ κάνουν φόκους στα δικά τους "καλά και συμφέροντα" έχοντας πλήρη άγνοια των στοιχείων που σταδιακά οδηγούν σε περιστατικά όπως της παραγράφου (α). Κοινώς, θα ακούσεις πολλούς να λένε διάφορα τύπου "δεν κάνει κρύο στην Ελλάδα, κρύο δεν έκανε ποτέ" ακριβώς επειδή ξέρουν ότι απευθύνονται σε κόσμο που προτιμά την κολακεία και τη  φαντασίωση. Η αλήθεια είναι ότι πάντα έκανε και κρύο στην Ελλάδα, και ειδικώς τώρα, όταν κάνει κρύο υπάρχουν πολλοί ντόπιοι και μετανάστες που πεθαίνουν - αλλά δε θα βρεις κανένα τραγούδι να το λέει αυτό. Οπότε, φωνάζουμε λίγο παραπάνω λόγω έντονου... ανταγωνισμού.

 

γ) Τρίτον, αυτά που γενικώς αναγνωρίζονται ως "καλά" στην Ελλάδα, δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με τους Έλληνες, δηλαδή είναι στοιχεία του περιβάλλοντος (όπως το καλό κλίμα, οι γαλανοί ουρανοί, οι ακτές κλπ), τα οποία μάλιστα οι Έλληνες κάνουν ότι μπορούν για να τα καταστρέψουν (δεν ξέρω πόσων ετών είσαι, αλλά εγώ είμαι 52 και σε διαβεβαιώνω ότι τα έχουν καταφέρει αρκετά καλά). Πρόσεχε, δε μιλάμε για τη στάνταρ, εν' εξελίξει διαδικασία μόλυνσης του περιβάλλοντος, αλλά για ειδικές συμπεριφορές καταστροφής που και μπορούν να αποφευχθούν και υπάρχει θετικό παράδειγμα από άλλες χώρες της Ένωσης στην οποία ανήκουμε. Όταν τελειώσει το έργο του Νεο-Έλληνα στο περιβάλλον του, τότε θα φάει σκατά και μάλιστα πολλά, οπότε να ένας ακόμη λόγος.

 

Μπορώ να γράψω και μερικά ακόμη στοιχεία, αρκετά σοβαρά, αλλά τα ξέρεις και εσύ, και όλοι (που λέει και ο Σαββόπουλος).

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου