Προς το περιεχόμενο

(Ούτε) όλοι μαζί μπορούμε


trolley

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Πάντως για να λέμε και του στραβού το δίκιο, η διαδικασία πτώχευσης μιας ΑΕ πρέπει να εξαιρεί τα περιουσιακά στοιχεία των μετόχων και των εκτελεστικών μελών του ΔΣ.

 

 

 

Άλλη διαδικασία η πτώχευση ή η εκκαθάριση

 

Εγω μιλούσα γενικά (το τόνισα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 419
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Νομίζω ότι υπάρχει χώρος για ένα σχόλιο, όχι και τόσο πολιτικό, αλλά μάλλον φιλοσοφικό: είναι γνωστή η επιθυμία των ανθρώπων για ισχύ, άρα για χρήματα. Όμως πουθενά στη ζωή μου δεν έχω συναντήσει μεγαλύτερη ταυτιση με την περί του χρήματος ρητορική, απ'ότι στην λεγόμενη Αριστερά, για την ακρίβεια, όσο πιο αριστερά τόσο μεγαλύτερο το κόλλημα.

 

Οι άνθρωποι αισθάνονται την υποχρέωση να ελλατώνουν κάθε θέμα συζήτησης σε λογιστική θεματική ήτοι "πόσα είναι" "ποιανού είναι" "ποιος χρωστάει" "από ποιον τα πήρε" κλπ κλπ. Ασφαλώς όλα τα παραπάνω είναι θέμα συζήτησης σε πολλές ανθρώπινες δραστηριότητες, αλλά - ρε παιδί μου - σε όλες;

 

Υπάρχει η γνωστή ιστορία με τον Ιησού, που πήγε να του πλύνει τα πόδια η πόρνη με ακριβό μύρο, και ο Ιούδας άρχισε τη σκληρή κριτική περί του ότι αν το μύρο είχε πουληθεί, τα χρήματα από τη δοσοληψία θα μπορούσαν να έχουν δοθεί στους φτωχούς (περιέργως, λίγο αργότερα δεν έσπευσε να δώσει στους φτωχούς τα τριάντα αργύρια - ποσό πολύ μεγαλύτερο από αυτά που θα είχε πάρει η πόρνη πουλώντας το μύρο). Την έβριακα πάντα πολύ-πολύ διδακτική.

 

Και πολύ σχετική βέβαια με την κριτική προς τον Αλαφούζο (έχει τη θέση της "πόρνης" στην ιστορία, όχι του Ιησού.. το γράφω διότι υπάρχουν και ζαβά), όπου ο ισχυρισμός είναι ότι "αν ο Αλαφούζος είχε πληρώσει κομπλέ τις οφειλές του, η προς-τους-φτωχούς βοήθεια θα ήταν πολύ μεγαλύτερη από τα τρόφιμα που μάζεψε ο κόσμος".

 

Ε, το λέω απλά και αντρίκια ότι τέτοια μαλακία δεν είναι δυνατόν να την πιστεύει λογικός άνθρωπος. Πρώτον, διότι δεν υπάρχει (και κανένας δεν έχει πει ποτέ ότι υπάρχει) κάποιος αυτόματος μηχανισμός μετατροπής των φορολογικών εισοδημάτων σε πρόνοια για τους φτωχούς, ίσα-ίσα ο μηχανισμός του δημοσίου (αν π.χ. το είχε οργανώσει η ΕΡΤ, για να καταλάβετε) είναι ακριβότερος από ολόκληρο το ΣΚΑΙ και όλα τα ιδιωτικά κανάλια μαζί.

 

Δεύτερον, έχουμε άποψη όλοι μας για το που πάνε οι φόροι μας, και όσοι δεν έχετε να κοιτάξετε τον προϋπολογισμό της χώρας (είναι ένα χαρτί μεγαλούτσικο που συντάσσεται κάθε χρόνο από την εκάστοτε κυβέρνηση, όχι από εμένα) και εκεί είναι σαφές πόσα πάνε και που (νύξη: δεν πάνε στους φτωχούς).

 

Τρίτον, και ας αναφερθούμε πάλι στη Καινή Διαθήκη, ο Ιησούς επαινεί κάποιον που ελλεεί από το υστέρημα και όχι από το περίσσευμά του. Μόνο στην κομμουνιστική κεφάλα κάποιων πρέπει να είσαι πλούσιος για να ελλεείς, αλλά φαίνεται ότι όλοι αυτοί που βλέπω να ελλεούν κάθε μέρα (σε λαϊκές, φανάρια, εκκλησίες, πεζοδρόμια κλπ) είναι μεταμφιεσμένοι εφοπλιστές.

 

Ιούδας λαίμαι, μεγάλη μορφή.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Άλλη διαδικασία η πτώχευση ή η εκκαθάριση

 

Εγω μιλούσα γενικά (το τόνισα)

 

Έχω την αίσθηση ότι κάτι έχει αλλάξει εδώ και περίπου ένα χρόνο στο θέμα της ευθύνης των μετόχων, τόσο στις τρέχουσες οφειλές προς ΔΟΥ/ταμεία και ως προς τις ευθύνες κατά την πτώχευση. Λάθος έχω πληροφορηθεί?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ο Ιούδας μέγας φοροφυγάς. Για τα 30 αργύρια δεν έκοψε δελτίο παροχών

 

Καλό το χιούμορ, αλλά μην πετάμε την ευκαιρία να μάθουμε κάτι. Οι άνθρωποι δεν έχουν αλλάξει τόόόόσο πολύ όσο θέλουν να πιστεύουν, παρά τις 2 χιλλιετίες που έχουν μεσολαβήσει.

 

Όπως και αν έχει, τριάντα αργύρια ήταν σημαντικό ποσό, δεν ήταν 30 δραχμές.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Έχω την αίσθηση ότι κάτι έχει αλλάξει εδώ και περίπου ένα χρόνο στο θέμα της ευθύνης των μετόχων, τόσο στις τρέχουσες οφειλές προς ΔΟΥ/ταμεία και ως προς τις ευθύνες κατά την πτώχευση. Λάθος έχω πληροφορηθεί?

 

ΔΕν μιλάμε για μετόχους. Μιλάμε για ΔΣ.

 

Με πτωχευτικό έχω χρόνια να ασχοληθώ......αλλά δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικό όσο διαδικαστικό στην πτωχευτική διαδικασία.

 

Οι διατάξεις περί δολιάς χρεοκοπίας, δεν νομίζω να άλλαξαν ουσιαστικά, αλλά επιφυλάσσομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@ trolley,

Αυτό που περιγράφεις .....έτσι είναι.

 

Θυμάμαι όταν ήταν να απορροφηθεί  ένα κονδύλιο για ανακατασκευή πλατείας, σε ένα δήμο.....πολλοί είχαν επαναστατήσει.

 

ΕΔΩ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΦΑΕΙ Ο ΚΟΣΜΑΚΗΣ ...πλατειες κάνετε;

Καντε νοσοκομεία ή δώστε στους φτωχούς.

 

Άντε κα καταλάβουν ότι το Ευρωπαικό κονδύλι ηταν ΜΟΝΟ για ανάπλαση πλατείας, και τίποτα άλλο ....take it or leave it.

 

Αλλά αυτή η νοοτροπία δεν είναι ίδιον  αριστερών.

Εϊναι  ίδιον λαϊκιστών.

Και η δεξιά  έχει τέτοιους,,,,,μη σου πω και χειρότερους.  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά αυτή η νοοτροπία δεν είναι ίδιον  αριστερών.

Εϊναι  ίδιον λαϊκιστών.

Και η δεξιά  έχει τέτοιους,,,,,μη σου πω και χειρότερους.  ;D

 

Ναι, δίκηο έχεις.

 

Απλά. στους "δεξιούς" δεν αναγνωρίζει κανείς κάποιο "ηθικό πλεονέκτημα", κοινώς, από το φίδι περιμένεις ότι θα σου κάνει φιδιά. Η "έκπληξη" ήλθε από τα αριστερά, αλλά εγώ τη διάβαζα την Καινή Διαθήκη επιμελώς, οπότε ήμουν προετοιμασμένος, λαίμαι.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περιέργως, λίγο αργότερα δεν έσπευσε να δώσει στους φτωχούς τα τριάντα αργύρια

Φαντάζομαι εννοείς τον λογαριασμό του Μυστικού Δείπνου, που φήμες λένε ότι τελικά τα πλήρωσε ο Ιούδας.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι εννοείς τον λογαριασμό του Μυστικού Δείπνου, που φήμες λένε ότι τελικά τα πλήρωσε ο Ιούδας.

 

Ωχ, πέσαμε σε μουσουλμάνο ρεβιζιονιστή...

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου