Προς το περιεχόμενο

(Ούτε) όλοι μαζί μπορούμε


trolley

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πουθενά αλλου; εγω πιστευω οτι υπαρχουν άνθρωποι και άνθρωποι παντού.

 

Η πρόταση που έγραψες είναι ο ορισμός της πολιτικής ορθοτητας.

 

Και εξηγούμαι χρησιμοποιώντας σαν παραδειγμα ενα περιστατικο που γραφτηκε στις πρώτες σελιδες..

Του νεάντερταλ Ελληναρά που χαρτούκισε τη γυναίκα του στο Καλλιμαρμαρο.

 

Η πολιτική ορθότητα υπαγορεύει ότι "παντού υπάρχουν ανθρωποι που πλακώνουν τις γυναίκες τους".

 

Εγω θα γράψω ότι ο συγκεκριμένος ειναι  μ@#$κας που μεταξύ άλλων ηλίθιων συμπεριφορών που τον χαρακτηριζουν ,πλακώνει και τη γυναίκα του.

Το γεγονός ομως οτι οι παριστάμενοι αντιδρούν μαζικα και μαλιστα με βία,καταδεικνύει οτι τέτοιες συμπεριφορες δεν είναι αποδεκτες στην ελληνικη κοινωνία.

 

Στον αντιποδα,εχουμε "κουλτουρες" όπου η γυναίκα τυγχάνει χείριστης μεταχείρισης,θεωρείται επισημα κατώτερη από τον αντρα και στερείται  ελευθερίας.Αλλά αυτές τις "κουλτούρες" δεν τις αγγίζουμε,γιατί κάνει τσιζ και κατι τετοιο αντίκειται σε συγκεκριμένες ιδεοληψίες.

 

Η πολιτική ορθότητα και η δικτατορία της θολοκουλτούρας λοιπόν,έρχεται να εξισώσει τα δύο παραπάνω,με εύπεπτα τσιτάτα,τύπου:

"Έλα ρε φιλαράκι,πως κάνεις έτσι,παντού υπάρχουν καλοί και κακοί,μην είσαι ρατσιστής" ::)

 

Λες και το θέμα έχει να κάνει με ράτσες και όχι με κουλτούρες,όπου θεμελιώδη δικαιώματα παραβιάζονται καθημερινά,αλλά δε μαμείς..

Ο δρόμος της πολιτικής ορθοτητας ειναι ο πιο εύκολος,άσε που είναι και της μόδας στην Ελλάδα στην οποία τη ρητορεία του Λαζόπουλου,διαδέχεται το καλλιτεχνικό έργο του Μουζουράκη.

 

Δηλαδή χαμενοι από χέρι,καμία ελπίδα,ούτε σε 35 χρονια που θα βγω στη σύνταξη δε θα μπορέσω να γυρίσω. ;D

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 419
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

καλα, αναμεσα σε αυτο που λες "πολιτικα ορθό" και στον λαικισμο καφενειου του τυπου: "οι Έλληνες ειναι ετσι και ειναι αλλιως" θα διαλεξω το πρώτο, ασχετως αν διαφωνω και με τον χαρακτηρισμο.

 

επισης πουθενά δεν έγραψα "ελα ρε φιλαρακι" διοτι μπηκα να συζητησω και οχι να κανω καβγά.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα, αναμεσα σε αυτο που λες "πολιτικα ορθό" και στον λαικισμο καφενειου του τυπου: "οι Έλληνες ειναι ετσι και ειναι αλλιως" θα διαλεξω το πρώτο, ασχετως αν διαφωνω και με τον χαρακτηρισμο.

 

Εγώ θα διαλέξω το δευτερο μιας και για παράδειγμα μπορω να πω με ασφάλεια ότι δεν υπάρχει συγκεκριμένο δόγμα που να ακολουθείται από Έλληνες και να  πρεσβεύει εξόφθαλμα την καταπίεση και τον ξυλοδαρμό των γυναικών.

Αντιθετα αλλού, οι γυναίκες λιθοβολούνται σε περίπτωση μοιχείας,παντρεύονται παρά τη θέλησή τους ακόμη και από τα 8 τους χρονια,δεν έχουν δικαίωμα στην εκπαίδευση,κ.λ.π.

 

Οπότε επετρεψέ μου να μη φάω το σανό περί:"Παντού υπαρχουν καλοί και κακοί" και λοιπά παραμύθια της Χαλιμάς.

 

επισης πουθενά δεν έγραψα "ελα ρε φιλαρακι" διοτι μπηκα να συζητησω και οχι να κανω καβγά.

 

Μα δε απέδωσα σε εσένα το παραπάνω,αν ηταν δικο σου γραφόμενο θα το είχα παραθέσει.

 

Όσο για καυγά,ούτε καν..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα διαλέξω το δευτερο μιας και για παράδειγμα μπορω να πω με ασφάλεια ότι δεν υπάρχει συγκεκριμένο δόγμα που να ακολουθείται από Έλληνες και να  πρεσβεύει εξόφθαλμα την καταπίεση και τον ξυλοδαρμό των γυναικών.

Αντιθετα αλλού, οι γυναίκες λιθοβολούνται σε περίπτωση μοιχείας,παντρεύονται παρά τη θέλησή τους ακόμη και από τα 8 τους χρονια,δεν έχουν δικαίωμα στην εκπαίδευση,κ.λ.π.

 

Οπότε επετρεψέ μου να μη φάω το σανό περί:"Παντού υπαρχουν καλοί και κακοί" και λοιπά παραμύθια της Χαλιμάς.

 

Μα δε απέδωσα σε εσένα το παραπάνω,αν ηταν δικο σου γραφόμενο θα το είχα παραθέσει.

 

Όσο για καυγά,ούτε καν..

 

ναι οκ γι αυτο που γραφεις περι δικαιωματων απλα δε βλεπω που κολλάει. ειναι αλλο θεμα.

 

επιμενω πάντως. παντου εχει απ ολα. γνωρίζω επαρκη αριθμο Ελλήνων που ειναι εξόχως καλοι και το αντίθετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι οκ γι αυτο που γραφεις περι δικαιωματων απλα δε βλεπω που κολλάει. ειναι αλλο θεμα.

 

επιμενω πάντως. παντου εχει απ ολα. γνωρίζω επαρκη αριθμο Ελλήνων που ειναι εξόχως καλοι και το αντίθετο.

 

Πήρα ένα περιστατικό που έγινε στην εν λόγω συναυλία και καυτηριάστηκε στις πρωτες σελιδες και το χρησιμοποίησα σαν παραδειγμα για να ακυρωσω αυτή την προτασή σου: "εγω πιστευω οτι υπαρχουν άνθρωποι και άνθρωποι παντού".

Αν το κατάφερα ή όχι,είναι στην κρίση των μελών και αναγνωστών.

 

Φυσικά και "υπάρχουν άνθρωποι και άνθρωποι παντού",όπως όμως και μοτίβα συμπεριφορών που πηγάζουν όχι φυσικά από κάποια γονιδιακή κατωτερότητα μιας και όλοι είμαστε ισοι,αλλά από την διαπαιδαγώγιση,την κουλτούρα,τα ήθη και έθιμα μιας κοινωνίας.

Για παράδειγμα κάποιος θα έπρεπε να έχει απαντήσει σχεδόν 2 χρόνια μετά,γιατί την πρωτοχρονιά του 2015 στον σιδηροδρομικό σταθμό της Κολωνίας,στα εκατοντάδες καταγγελθέντα περιστατικά σεξουαλικής κακοποίησης,ΟΛΟΙ οι θύτες,δεν προέρχονταν από ευρωπαική χώρα/κουλτούρα.

Η απάντηση:"Παντού υπάρχουν καλοί και κακοί",που έπαιζε στα κανάλια και λοιπά φερέφωνα της πολιτικής ορθότητας,καταρρίπτεται από το ιδιο το γεγονός.

 

Στο λεξικό της πολιτικής ορθότητας που επικρατει στις περισσοτερες χώρες της Ευρώπης,η προηγούμενη μου παράγραφος ονομάζεται profiling και σύμφωνα με τον αντιρατσιστικό νόμο της χώρας που κατοικώ,αν την έγραφα στο fb μου θα είχα νομικές κυρώσεις.

 

Οπότε επιλέγω να χρησιμοποιω τις δικές μου κεραιες και να θεωρώ πως στην Ελλαδα,αυτή η συναυλία του Σαββόπουλου(εκτιμώντας μέρος του καλλιτεχνικού του έργου) αποπνέει παρακμή και πνευματικό τελμα,με το Ζουγανελη να βρίζει  και έτερους αιωνιους έφηβους επαναστατες  να επιχαίρουν..

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πήγε κανένας σήμερα για ψώνια που ήταν ανοιχτά τα καταστήματα ή τζάμπα το μέτρο?

 

Εγω χρωστάω κάτι ψιλά στην εφορία οπότε δεν μπορούσα να πάω.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πήγε κανένας σήμερα για ψώνια που ήταν ανοιχτά τα καταστήματα ή τζάμπα το μέτρο?

 

Ομολογώ - γυρίζοντας από δουλειά ψώνισα.

Μπύρες, τυρί, τορτίγιες, ένα γιαούρτι, ένα μίνι-καρπούζι (αυτά που είναι μικρά από ράτσα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Μπύρες, τυρί, τορτίγιες, ένα γιαούρτι, ένα μίνι-καρπούζι (αυτά που είναι μικρά από ράτσα)

Περίεργη διατροφή. Δουλεύεις όγκο;  :P ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομολογώ - γυρίζοντας από δουλειά ψώνισα.

Μπύρες, τυρί, τορτίγιες, ένα γιαούρτι, ένα μίνι-καρπούζι (αυτά που είναι μικρά από ράτσα)

 

μην είσαι ρατσιστής με τα μεγάλα καρπούζια όμως... ;D ;D

 

Τελικά πήγε κανένας σήμερα για ψώνια που ήταν ανοιχτά τα καταστήματα ή τζάμπα το μέτρο?

 

Μπα , δεν πρόλαβα γιατί...δούλευα  :-\

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου