Προς το περιεχόμενο

(Ούτε) όλοι μαζί μπορούμε


trolley

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και συνεχίζεται αργά και βασανιστικά το οξύμωρον της διαταραγμένης νεοελληνικής (κάτι σαν) σκέψης...

Νίκο, αν το σκεφτείς λίγο πιο βαθιά, δεν υπάρχει οξύμωρο σχήμα εδώ, παρά μόνο παρτακισμός.

 

"Δεν μας πειράζει να είμαστε με τους "κακούς" (το επιδιώκουμε κιόλας αν είναι ισχυροί), όμως δεν θέλουμε να είμαστε με τους χαμένους (ανίσχυρους, κι ας νομίζουμε ότι έχουν δίκιο)".

 

Δείγματα του παραπάνω βλέπεις κάθε μέρα παντού (από τα κόμματα, τους διορισμούς, τις δημόσιες σχέσεις, μέχρι την ουρά στο κόκκινο φανάρι). :)

 

Αυτό είναι ξεφτίλα.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 419
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ρε παιδια τωρα σοβαρα πιστεύετε οτι το 70% (ποσοστο sf) των ελληνων ειναι άθλια προβατα και χαμενα κορμια;

 

μιλουσα με φιλο εγγλεζο και μου ελεγε οτι ο μεσος άγγλος δε σπουδάζει, κανουν παιδια απο το 17 γιατι παιρνουν επιδομα για καθε ενα 700 λυρια και μπεκροπινουν ολη μερα σε φαση γιολο. Του λεω "ρε μας δουλεύεις; αφου το συστημα δουλεύει σε σας". και οντως δουλευει σε αρκετούς τομείς. ε τι να κανουμε ολοι οι λαοι έχουν ασχημα χαρακτηριστικα. εμεις εχουμε το "να ψοφήσει η κατσικα του γειτονα". τι να κανουμε; δηλαδη οι εικόνες στο φαληρακι και στον λαγανα δείχνουν πολιτισμό;

 

επισης αλλιως ειναι να συνορευεις με τουρκους και να ξοδευεις λεφτα σε αερομαχίες ολη μερα και αλλιώς με βελγους και γερμανους. εχουμε κι εμεις τα δικια μας σα λαος. ναι, μας διεφθειραν. ναι καναμε λαθη αλλα οχι και ολοι οι Έλληνες για τα μπαζα ενω ολοι οι αλλοι ειναι οι μορφωμενοι, ελεγκαντ.

 

και στη τελική και κατ αναλογια θα πρεπει και οι 7 στους 10 που γραφουμε εδω να ειμαστε ψεκασμενοι και ουφο. εκτος αν πιστεψουμε οτι ολη η πνευματικη ελιτ του τοπου μαζεύτηκε στο νοιζ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια τωρα σοβαρα πιστεύετε οτι το 70% (ποσοστο sf) των ελληνων ειναι άθλια προβατα και χαμενα κορμια;

 

Το 60% θα έλεγα εγώ, αλλά όχι ότι φυσικά ότι είναι ''χαμένα κορμιά'', μιλάμε για το ποσοστό του πληθυσμού που έχει πάρει διαζύγιο με την κοινή λογική, το αίτιο-αιτιατό, την μη αποδοχή ή διαστρέβλωση της πραγματικότητας κτλ.

 

Eπίσης δεν θα έλεγα ότι αυτό είναι αποκλειστικό χαρακτηστικό των ελλήνων αλλά ισχύει για πολλά έθνη στο ίδιο περίπου ποσοστό.

 

Αυτό σε καμιά περίπτωση δεν τους κάνει όλους ''άθλια και χαμένα κορμιά'', πολλοί από αυτούς π.χ. είναι από ΟΚ μέχρι και άριστοι στα επαγγελματικά τους και στην προσωπική και κοινωνική τους ζωή.

 

Τώρα το πως κάποιος παρότι ικανός κατα τα άλλα άνθρωπος, αδυνατεί να ερμηνεύσει την πραγματικότητα ορθά, δεν το γνωρίζω. Ίσως τα ένστικτα της αυτοσυντήρησης, το wishful thinking και άλλες τέτοιες ''αυτοάμυνες'' να είναι πιο ισχυρές στο μυαλό κάποιων, με αποτέλεσμα να αδυνατούν περισσότερο να αντικρύσουν την -συνήθως πιο σκληρή- πραγματικότητα.

 

μιλουσα με φιλο εγγλεζο και μου ελεγε οτι ο μεσος άγγλος δε σπουδάζει, κανουν παιδια απο το 17 γιατι παιρνουν επιδομα για καθε ενα 700 λυρια και μπεκροπινουν ολη μερα σε φαση γιολο.

 

True story, ερχομαι σε καθημερινή επαφή με τέτοιους μέσους άγγλους, πραγματικά μια τύπισσα την οποία την έκανα για 23 - 25 χρονών και πίστευα το πολύ να ήταν χορεύτρια σε κάποιο.... strip club, ήταν 32 ετών με 5 παιδιά και ήρθε (χωρίς τα παιδιά) με όλη την υπόλοιπη οικογένεια να γίνουν κουρούμπελο οικογενειακώς... ο πατέρας της ήδη πρόλαβε να σπάσει το πόδι του (προφανώς έπειτα από μεθύσι) στο νησί.  ;D

 

δηλαδη οι εικόνες στο φαληρακι και στον λαγανα δείχνουν πολιτισμό;

 

θα μου επιτρέψεις να πω ότι το Φαληράκι πλέον είναι ένα απέραντο πολιτισμένο lounge coctail bar-ρεστοράν για φιλήσυχους μεσήλικες τουρίστες....(με κάποιες λίγες εξαιρέσεις)  ;D

(Φυσικά όμως ισχύουν αυτά που λες, απλά όχι πλέον στο Φαληράκι...  ;) )

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια τωρα σοβαρα πιστεύετε οτι το 70% (ποσοστο sf) των ελληνων ειναι άθλια προβατα και χαμενα κορμια;

 

οχι ,ειναι ομως οι τυποι που θα πουνε και πραξουν τα εξης:

 

(φανταστικη στιχομηθεια)  :

 

"Γιώργο εσκασε το λαστιχο"

 

"Μα δεν ειναι δυνατον ΧΘΕΣ τα τσεκαρα"

 

"Nαι αλλα εσκασε"

 

"Aυτος ο Μητσος σιγουρα που με ζηλευει γιατι ειμαι ο πιο μαγκας θα εβαλε καμμια προκα"

 

"Μπορει αλλα δεν πρεπει να το αλλαξουμε?Οδηγουμε σε στροφες στη Μανη και εχουμε και 3 παιδια μεσα στο αμαξι"

 

"A ρε μαμω το Μητσο,μαμω ΑΥΤΟΣ φταιει για ολα!"

 

"Ρε Γιωργο,το αμαξι τρεμει και ο μικρος θα κανει εμετο!Σταματα και αλλαξε το λαστιχο!"

 

"Τωρα που το σκεφτομαι τα λαστιχα ειναι Continental,,,,oι ΓEΡMANOI θα εστειλαν σκαρτη παρτιδα στην Ελλαδα επειδη μας μισουν,ακουσα οτι ο ΣΟΙΜΠΛΕ ειναι μετοχος στην εταιρεια"

 

"Γιωργο.....παμε καρφι στο γκρεμο"

 

"Δεν φταιω ΕΓΩ μωρη,ο Σοιμπλε φταει που εσκασε,ΤΙ θες να κανω"

 

"Μα να ΑΛΛΑΞΕΙΣ το λαστιχο γιατι θα σκοτωθουμε!"

 

"Μα δεν φταιω ΕΓΩ που εσκασε!"

 

μπουμσκρατσμριχιαφξδσβωα

 

παει το αμαξι,επεσε στο γκρεμο  ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι ,ειναι ομως οι τυποι που θα πουνε και πραξουν τα εξης:.......

 

Οκ Νίκο αλλά γιατί δε λαμβάνεις υπόψη σου και τα καλά;

 

Έσπασε το ρεκόρ Γκίνες τηγανητής πατάτας η Νάξος - Ειδήσεις - Περίεργα - in.gr

 

;D

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλουσα με φιλο εγγλεζο και μου ελεγε οτι ο μεσος άγγλος δε σπουδάζει, κανουν παιδια απο το 17 γιατι παιρνουν επιδομα για καθε ενα 700 λυρια και μπεκροπινουν ολη μερα σε φαση γιολο.

 

Για ποιο λόγο συγχέεις τα προβλήματα μίας σχετικώς ευημερούσας κοινωνίας (Αγγλία) με τα προβλήματα μίας κοινωνίας σε κατάσταση fail (Ελλάδα);

 

Στην Ελλάδα, αν θες να έχεις τις αναλογίες σωστά, είσαι τίγκα σε χαραμοφάηδες πρόωρα συνταξιοδοτημένους οι οποίοι δεν μπεκροπίνουν ίσως, αλλά περνάνε την ημέρα τους να απειλούν και να βρίζουν στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης. Αν το κράτος ήταν πρόθυμο να τους δίνει 200 ευρώ για κάθε παιδί (ποσό ανεπαρκέστατο), θα ήταν όλοι πολύτεκνοι.

 

Μακάρι το μόνο ή το κυριάρχο πρόβλημα να ήταν το "να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα". Εδώ, έχουν μαζευτεί πολλές κακές νοοτροπίες, αυτή που είπες και μερικές εκατοντάδες άλλες.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Πολιτική" λες αυτά που γράφει ο cos?

Μη δίνετε σημασία, ούτε ο ίδιος δεν τα πιστεύει. Έτσι τα γράφει, για το yolo. :)

προφανώς δεν μιλάω για τον cos.

ξέρω τι σημαίνει πολιτική στα 60 μου πια και ποιός γράφει γι αυτήν και ποιός όχι.

 

Εχω ξαναπεί. πιστεύω,  ότι καθημερινά "συντηρούν" το νοιζ με την έννοια της συνεισφοράς σε ποστ, τοπικς κλπ 20 άτομα. Εκεί γύρω.

το να χάνουμε 1/20 για λόγους πού ίσως αρχικά υπήρχαν (προσωπικά δεν το νομίζω) και μετά να συζητάμε σα να μη συμβαίνει τίποτα για τους ίδιους λόγους κάνοντας και πλακίτσα μπόλικη είναι σαν να κρυβόμαστε πίσω απ το δάχτυλό μας.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανώς δεν μιλάω για τον cos.

ξέρω τι σημαίνει πολιτική στα 60 μου πια και ποιός γράφει γι αυτήν και ποιός όχι.

 

Εχω ξαναπεί. πιστεύω,  ότι καθημερινά "συντηρούν" το νοιζ με την έννοια της συνεισφοράς σε ποστ, τοπικς κλπ 20 άτομα. Εκεί γύρω.

το να χάνουμε 1/20 για λόγους πού ίσως αρχικά υπήρχαν (προσωπικά δεν το νομίζω) και μετά να συζητάμε σα να μη συμβαίνει τίποτα για τους ίδιους λόγους κάνοντας και πλακίτσα μπόλικη είναι σαν να κρυβόμαστε πίσω απ το δάχτυλό μας.

 

Αν και ήμουν πολύ νεότερο μέλος απότους περισσότερους από εσάς, συμφωνώ απόλυτα και επαυξάνω: το bulling από συγκεκριμένο διαχειριστή μέσω PM και η αδυναμία πολιτισμένης συζήτησης που συνεπάγεται η λογοκρισία σε συγκεκριμένα (πρώην) μέλη, εκτός από ξενερωτική, είναι και σφόδρα αντιδημοκρατική.

Χάρηκα πολύ για τη γνωριμία -το πιθανότερο είναι ότι και αυτό το σχόλιό μου θα σβηστεί- σε όσους προλάβουν να το διαβάσουν, καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Παιδιά  χαλαρώστε,

 

1ον Κανένας δεν μπαναριστικε ούτε έφυγε

2ον Σβηστηκαν κάποια Post όχι γιατί ήταν "πολιτικά"  , αλλά γιατί ήταν του στυλ : "γιατι σβήστηκε το ποστ μου" (με αφορμη post που μεταφέρθηκε-μαζι με άλλα- στην εσπρέσσο.).

 

Δημόσια ποστ που αφορούν σχολιασμό διαχειριστικών ενεργειών , ναι σβήνονται

Οποιαδήποτε αμφισβήτηση για κάποια "διαχειριστική ενέργεια"  λύνεται με Pm.  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολες μα ολες οσες συζητησεις εχω παρακολουθησει-συμμετασχει στο νοιζ που εχουν αναφορα στην πολιτικη (που προσωπικα ΔΕΝ καταλαβαινω γιατι απαγορευεται σε μουσικο φορουμ,ανεκαθεν παγκοσμιως οι μουσικοι ασχολουνται-ενοχλουνται-ενοχλουν-επεμβαινουν στην πολιτικη,αναφορες σε τεραστιους καλλιτεχνες απειρες) πανε καπως ετσι:

Σχολια του στυλ (τα γραφω πιο εμφατικα για ευνοητους λογους)  "οι κομμουνιστες με τα κονσερβοκουτια φταινε για ολα τα δεινα της χωρας και εμεις οι καλοι φιλελεδες θελουμε να κανουμε καλο και δεν μας αφηνουν" μενουν και δεν φευγουν ποτε,και στο πρωτο σχολιο του στυλ "φιλελεδες φαταουλες καταστρεψατε τα παντα" πεφτει ο διαχειριστικος πελεκυς.

Εδω περα σε εντελως ασχετα θεματα εμφανιζονται σχολια του στυλ "αν δεν ειμασταν σοβιετ θα αγοραζαμε τον εβενο στα μισα λεφτα",τι να λεμε τωρα.

Δεν ξερω ποσο συμπτωματικο ειναι να συμβαινει.... παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου