Προς το περιεχόμενο

Γιατι δεν πρέπει να γίνεις rapper...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

να μη σου θυμίσω τι γουσταρουν ενα δισεκατομυρια μυγες....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 96
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μπραβο!Αρα λοιπον συμφωνουμε οτι μουσικη δεν κανει μονο οποιος εχει γεμισει μια πλατεια στη Λιουμπλιανα.Οσο για το παραδειγμα σου...εδω μιλαμε για ανθρωπους που ειτε εδωσαν βραβειο ειτε πληρωσαν λεφτα απο την τσεπη τους να αγορασουν το δισκο η να πανε στο gig....δε μιλαμε για μυγες...εχουν παρατηρηθει καποιες διαφορες αναμεσα στα δυο ειδη.Ουτε εμενα μ αρεσει ο Bieber...ουτε οι ΠΥΞ ΛΑΞ μ αρεσουν...ουτε καν οι PINK FLOYD και ο Bob Dylan με τρελαινουν!!!!!!!!!Αλλα τους σεβομαι και πιστευω οτι αυτο που κανουν ειναι μουσικη.Εκτος αν ειναι τα εκατομμυρια ολοι ηλιθιοι και ειμαι εγω ο εξυπνος....

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να μη σου θυμίσω τι γουσταρουν ενα δισεκατομυρια μυγες....

 

Όπως είπα, εγώ δε χρησιμοποιώ την εμπορική αποδοχή ως κριτήριο, αλλά επιχείρησες να το κάνεις εσύ.

 

Επί τη ευκαιρία, το συγκεκριμένο σκατολογικό ευφυολόγημα το είχε γράψει ένας άγγλος δημοσιογράφος για ένα άλμπουμ των Tangerine Dream (δεν το θεώρησε "μουσική"). Χρόνια μετά ζήτησε συγνώμην, όχι πως την περίμενε και κανείς, όμως.

 

Βασικά, αυτό που προσπαθούμε να σου πούμε είναι ότι εσύ χάνεις. Δες' το και από μία άλλη άποψη, τι σε ωφελεί η προσήλωση σε μία ατεκμηρίωτη πεποίθηση; Καλύτερα δεν είναι να καταλαβαίνουμε τον κόσμο γύρω μας, τουλάχιστον πριν τον απορρίψουμε;

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεσπα επειδη αισθανομαι οτι κουβεντιαζω τα αυτονοητα και πλεον ΔΕΝ μπορω να ξεκιναω κουβεντες απο μηδενικη βαση αποχωρω απο το θεμα με ολο το σεβασμο προς ολους τους συμμετεχοντες.

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να μη σου θυμίσω τι γουσταρουν ενα δισεκατομυρια μυγες....

Κάποτε πάντως γούσταραν Beatles.

Είναι αυτό κριτήριο για να τους απορρίψεις?

Κάποιοι μεγάλωσαν με Bach, Mozzart, κλπ.

Πώς λες να τους φάνηκε ένα αγροτόπαιδο που κουνούσε τους γοφούς του και τα κομμάτια που έπαιζε είχαν τρία, τέσσερα ακκόρντα σαν τον Elvis?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως αυτό που λέτε κάποιοι ότι "χάνουμε"  δεν το κατανοώ. Κι εσείς χάνετε που δεν ακούτε Goregrind ξέρω γω  ;D ( λέμε τώρα )

 

Εκτός κι αν πιστεύετε ότι σε όσους από εμάς που δεν μας αρέσει το είδος μουσικής της ραπ, το κάνουμε με προκατάληψη

 

Προσωπικά άκουσα και απλά δεν με αφορά, δεν είναι για μένα

 

έχει την ιστορία του, την ιδεολογία του έστω ως αφετηρία του ιδιώματος, είναι αυτό που είναι τεσπα

 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως αυτό που λέτε κάποιοι ότι "χάνουμε"  δεν το κατανοώ.

 

  Δε θεωρώ ότι "χάνετε", γιατί δεν ακούτε, ντε και καλά, χιπ χοπ (που για όσο με αφορά, έχει διαμαντάκια...τσεκάρετε, πχ, κομμάτια από Beastie Boys, Eric B and Rakim, NWA, Bodycount κ.α), αλλά, γιατί δεν το θεωρείτε "μουσική" (να υποθέσω λόγω των samples, που χρησιμοποιούν οι rappers, αντί να γράφουν original μουσική;) και περιορίζετε αυτό που θεωρείτε "μουσική" σε αυτά που κινούνται πέριξ των γούστων σας ή παράγονται με παραδοσιακούς τρόπους.

Αν, δηλαδή, ο μουσικός δεν κρατάει και χρησιμοποιεί, με ορθόδοξο τρόπο, κάποιο μουσικό όργανο, δεν παράγει μουσική (είχαν γίνει αντίστοιχες συζητήσεις περί noise και αν είναι μουσική ή όχι).

 

Αλήθεια, αν δεν είναι μουσική το rap, τότε ως τι το ορίζουμε;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόνο ένα μέλος ανέφερε ότι δεν το θεωρεί μουσική, προς τι ο πληθυντικός ???

 

το "χανετε" που έγραψα, το διάβασα πάνω από μια φορά πάντως. Και εξακολουθώ να μην το κατανοώ.

 

Αλλά δεν με νοιάζει να κατανοήσω κιόλας

 

Του έχω δώσει ακροάσεις του είδους ΜΟΥΣΙΚΗΣ , ειδικά κάτι τύποι σαν τον Kendrick Lamar κ.α. έχουν πράγματα να δώσουν που εμένα όμως δεν με αφορούν

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και παλι Καλημέρα

παιδες...εγω το ειπα και ουτε το παιρνω πισω ουτε αλλαζω γνωμη.

δεν εφτασα στην ηλικία αυτη χωρίς να εχω καταληξει στο τι πιστεύω ότι ειναι μουσικη και τι δεν είναι. (οχι τι δε μου αρέσει).

Λοιπόν δεν λεω δεν μου αρεσει. Ξαναλεω δεν ειναι μουσική.

ειναι εμμετρος λογος.

ενα μονοχορδο αφρικανικο ή τυμπανο ειναι. Αυτό δεν είναι.

τωρα δεν σας αρεσουν αυτα που πιστεύω προσπεραστε τα.  ή διαγράψτε τα...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόνο ένα μέλος ανέφερε ότι δεν το θεωρεί μουσική, προς τι ο πληθυντικός ???

 

το "χανετε" που έγραψα, το διάβασα πάνω από μια φορά πάντως. Και εξακολουθώ να μην το κατανοώ.

 

Αλλά δεν με νοιάζει να κατανοήσω κιόλας

 

Του έχω δώσει ακροάσεις του είδους ΜΟΥΣΙΚΗΣ , ειδικά κάτι τύποι σαν τον Kendrick Lamar κ.α. έχουν πράγματα να δώσουν που εμένα όμως δεν με αφορούν

 

Επειδη το εγραψα και εγω*, να διευκρινησω αν και νομισα οτι ειναι προφανες αλλα ο γραπτος λογος ως γνωστον ξεγελαει.

 

Οταν λεω "χανετε" λοιπον αναφερομαι σε οποιονδηποτε δεν εχει μπει στον κοπο να δωσει μια ευκαιρια σε ενα τοσο πλουσιο ειδος μουσικης, επειδη δεν εχει σολο κιθαρας, επειδη νομιζει οτι ολα τα κομματια απλα μιλανε για ναρκωτικα και πορνες, επειδη "ειναι μονο για πιτσιρικια", επειδη δεν ειναι σοβαρο, επειδη επειδη...

 

Εννοω δηλαδη αφορισμους  που μπορει να κρατησουν καποιον "εκτος" ενος ειδου μουσικης (ή σινεμα ή κουζινας ή...) και εν τελει οχι μονο ειναι αχρειαστοι (κατ'εμε οπως ειπα παραπανω) αλλα και συχνα αντικειμενικα αβασιμοι (i.e. αυτο που στο χωριο μου λεμε πιπες).

 

Προφανως δεν αναφερομαι σε αυτο που περιεγραψες εσυ, σε καποιον που μπηκε σε επαφη με το ειδος, ακουσε εψαξε λιγο και κατεληξε οτι απλα δεν ειναι και ιδιαιτερα του γουστου του ο χωρος. Ανθρωποι ειμαστε, γουστα εχουμε και προφανως δεν θα αρεσουν σε ολους μας τα ιδια.

 

 

 

 

*φανταζομαι οτι μεσες ακρες και ο trolley το ιδιο εννοει αλλα προφανως δε μπορω να σου απαντησω για λογαριασμο του

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου