Προς το περιεχόμενο

drummer vs drum machine


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εννοω οτι το μπασο μπορεις να το θαψεις στην παραγωγη(μιλωντας για πιο ροκ ακουσματα)' date=' αλλα κιθαρα οχι.[/quote']

Συγνωμη, αλλα σε ελληνικες παραγωγες μπορει να γινεται αυτο ( οπως επισης να εχουμε τον κλασσικο ηχο του "τλινγκ τλινγκ" του Φακανα επι εποχης Μικρουτσικου ), ομως στο εξωτερικο το εκτιμουν τοσο σαν οργανο, οσο και σαν φορεα "των μπασων" συχνοτητων! Ακομα και σε metal παραγωγες που ψαχνεις να βρεις μπασο, αμα ακουσεις πιο προσεκτικα βλεπεις ποσο ωραια γεμιζουν στα κομματια..Βεβαια ειναι και θεμα μπασιστα!

Ε ν ν ο ε ί τ α ι... Το μπάσο κατά την ταπεινή μου γνώμη, πρέπει να έχει

το δικό του χώρο στη μίξη. Αν το κρύψεις στην μίξη ή το αφήσεις να

παλεύει με τις χαμηλές της κιθάρας παίρνεις μια καλή βαβούρα ή μίξη

χωρις προσωπικότητα. Βέβαια για να το εμφανίσεις ,πρέπει να έχει

κλειδώσει και ο μπασίστας με τον ντράμερ.

 

Τώρα στο θέμα μας... μην τρελαθούμε, κιολας, καλό το drum machine,

αλλά το groove του drummer δεν το φτάνει. Λίγο από τα 2 και με μέτρο.

Αν ο drummer βαράει στο γάμο του καρακγιόζη του συστήνεις τον νέο του

φίλο=Μετρονόμος.Επιπλέον ένας drummer δεν πρέπει μόνο να έχει σωστό

tempo, πρέπει να γνωρίζει και τις δυναμικές του οργάνου του... να παράγει

το "χρώμα" που χρειάζεται το κάθε τραγούδι.¶ντε να τα προγραμματίσεις

όλα αυτά στο drum machine.

 

Όπως πάντα φιλικά :) :) :)

 

ΥΓ: μην αρχίσουμε το flame, για τις δυσκολίες των οργάνων... το κάθε όργανο έχει την δική του δυσκολία...

Τσάμπα καίει η....κονσόλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλά έχω καραφλιάσει με αυτά που διαβάζω.Τι ρατσισμός είναι αυτός;Αφού σας αρέσει τόσο πολύ το ντραμ μασιν γιατί βλέπω συνεχώς αγγελίες του τύπου:Επείγον!!Σας παρακαλώ!!Ενας ντράμερ ρε παιδιά!!!

Απαράδεκτα πράγματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί το drum-machine-ι δεν προκειται να σε κάνει πρόβα...Ασε που δεν θα σε πάει για live...

 

 

Kαι εγώ υπέρ του drum-machine είμαι...παρολο που παίζω drums....δει που δεν έχω γνώσεις ηχογράφησης τυμπάνων....

 

Αρα παίζεις με το ezdrummer-batteyr-bfd και έχεις κορυφαίο ήχο και δεν χρειάζεται να δώσεις και πολύ βαση-λεφτα στην ηχογράφηση πάντα...

 

Τωρα για επαγγελματίες δεν γνωρίζω...Πάντως δεν θα μου φαινόταν παραλογο να γίνονταν και παραγωγές με το BFD...Ειδικά αν κάποιος το κατέχει το αθλημα....Μπορεί να κάνει τρελά πράγματα....

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τους περισσότερους έλληνες ντράμμερ' date=' το ντραμ μασίνι είναι πολύ καλύτερο. Μη μου βάζετε ξένους θεούς και καταλήγετε στο συμπέρασμα ότι "καλύτερος ο ντράμμερ"... αυτό το ξέρουμε.

 

¶σε που όντως δεν παίζει όταν προσπαθείς να κουρδίσεις.[/quote']

 

δεν ειδα κανεναν ελληνα στο βινττεο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας παιδες

τα πραγματα ειναι πολυ απλα¨

σοβαρος drummer vs johny roland 1-0

κλασσικος ελληνας drummer vs johny roland 0-1

εκτος και αν μιλησουμε για bfd οποτε θα κλαψουν πολλοι.

τωρα αν υπαρχει και προβλημα image του drum machine...υπαρχουν και οι περουκες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακολουθώ το topic από την αρχή, αλλά δίσταζα ν'απαντήσω. Παιδιά, αν τα λέτε σοβαρά αυτά τα πράγματα, τότε υπάρχει μεγάλο πρόβλημα! Σε ότι level είναι ο Έλληνας drummer, στο ίδιο είναι κι ο Έλληνας κιθαρίστας! Επίσης, δε καταλαβαίνω πως μπορείτε και ισοπεδώνετε τους πάντες κάτω από τον χαρακτηρισμό Έλληνας drummer; Μήπως ξεχνάτε ότι ενώ εσείς μπορείτε να κάνετε practice αραχτοί 2 το βράδι μπροστά από το pc σας, ο "Έλληνας drummer" πρέπει κυριολεκτικά να παλέψει με αντιξοότητες 100 ειδών (κλείσιμο ωρών σε studio μόνος του, αν έχει drums πατέντες για να μην ακούγονται, κάθε φορά πρακτικά παίζει σε άλλο όργανο) Όποιος έχει ασχοληθεί έστω και λίγο σοβαρά ξέρει για πιο πράγμα μιλάω... Όσο για τα ανεκδοτάκια, δε λέω, και'γω γελάω μ'αυτά, αλλά θέλω να πιστεύω ότι αυτές οι εποχές, ΑΝ υπήρξαν ποτέ, έχουν περάσει. Εδώ τις προάλλες συνάντησα διαφημισμένο "σοβαρό" κιθαρίστα που έπαιζε με μόνο τις μι,λα,ρε πάνω στην κιθάρα (μόνο αυτές υπήρχαν) κι όταν τον ρώτησα τι παίζει ρε φιλαράκι, μου είπε ε thrash παίζω τι να τις κάνω τις άλλες; Θα'πρεπε να βγάλω συμπέρασμα για όλους τους "Έλληνες κιθαρίστες"; Που συνήθως είναι οι πιο travellers in time σε μια μπάντα, αφού είναι οι μόνοι που δε δουλεύουν συστηματικά με μετρονόμο; Και πιστέψτε, έχω συναντήσει πολλούς. Και κάτι τελευταίο: έχετε ακούσει ποτέ να χρειάζεται για κάποιο άλλο όργανο να χρησιμοποιηθεί session μουσικός; Αυτό δε λέει κάτι για το πόσο, όχι αναγκαστικά δύσκολο, αλλά για το πόσο "ιδιότροπο" είναι το drumming; Πώς μπορείς εσύ (γενικά μιλάω) να το αντικαταστήσεις με drum machine; Είναι σα να γράφω εγώ drum tracks πάνω σε midi κιθάρες και να το υποστηρίζω μετά με τα επιχειρήματα που ακούστηκαν. Έλεος...

 

Κρατάω τις επιφυλάξεις μου ότι μερικά σχόλια έγιναν με humor. Αν είναι έτσι, sorry για τον απότομο τρόπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ότι level είναι ο Έλληνας drummer' date=' στο ίδιο είναι κι ο Έλληνας κιθαρίστας!....

 

Κρατάω τις επιφυλάξεις μου ότι μερικά σχόλια έγιναν με humor. Αν είναι έτσι, sorry για τον απότομο τρόπο[/quote']

 

Εγώ πάντως μιλώ σοβαρά, δεν κάνω κανένα χιούμορ. Αυτό δε σημαίνει ότι είμαι επικριτικός - ασφαλώς ισχύουν αυτά που γράφεις. Αλλά ρωτάει κάποιος για τα drum machine και του αντιπαραθέτουν τρεις-τέσσερις θεούς ντράμερ του εξωτερικού λες και πρόκειται να προβάρει με αυτούς.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον παρεξήγησες φαίνεται.....

 

διαφημισμένος "σοβαρός" και να παίζει θρας :lol: :lol: :lol:

 

Για πράκτις πάρε κάποιο από τα πλαστικά που εφαρμόζουν σε τομ και κυμπαλς και θα είσαι έτοιμος. Ή πάρε τίποτε ηλεκτρονικό από ρολαντ...

 

Βέβαια από την άλλη καταλαβαίνω τον πανικό σας καθώς 1 θα σας πω: Έρχεται το τέλος σας! Ζήτω τα roland. Τρέμετε μετά το bfd! Ε ναι; :lol: :lol: :lol:

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου