Προς το περιεχόμενο

“There are four drummers on the Beatles records. Ringo’s not one of them.”


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι πάντως ακριβές, ότι ένας συνηθισμένος δάσκαλος, μόνο τεχνική μπορεί να διδάξει.

 

Αυτά που βρίσκονται πέρα από την τεχνική, δεν μπορεί να είναι αντικείμενο διδασκαλίας: στην καλύτερη περίπτωση, ο μαθητής (δια του δασκάλου του) θα μάθει να τα αναγνωρίζει και να τα εκτιμά, αλλά όχι να τα εφαρμόζει.

 

Διαφωνώ εντελώς με τα παραπάνω.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 203
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Ρε σεις δεν ξέρω τι λέτε για τους Beatles, αλλά εγώ θέλω να μάθω για τους sex pistols.

Ήταν άμπαλοι?

Έκαναν πολλούς να πιάσουν μουσικά όργανα και να παίξουν?

Έχουν μουσική αξία?

Ήταν καλοί συνθέτες?

Ήταν καλοί μουσικοί?

Με ποιούς θα τους συγκρίνατε για να αποφανθείτε αν αξίζουν ή όχι?

 

Κάνω παράθεση στον εαυτό μου για να πω ότι εκτός από τους sex pistols, θα ήθελα να απαντηθούν οι παραπάνω ερωτήσεις και για μια ακόμα μπάντα.

 

Τους Nirvana.

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Τους Nirvana.

 

Ωρα είναι να ακούσουμε ότι και Dave Grohl δεν ειναι καλός νταμμερ  :P ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωρα είναι να ακούσουμε ότι και Dave Grohl δεν ειναι καλός νταμμερ  :P ;D ;D ;D

Θέλεις τώρα να πάω στον Νο 1 τρισχειρότερο ντράμερ τεράστιας μπάντας?

Θέλεις?

 

Lars τον λένε, κι όλα τα παιδάκια κλαίνε. ;D ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θέλεις τώρα να πάω στον Νο 1 τρισχειρότερο ντράμερ τεράστιας μπάντας?

Θέλεις?

 

Lars τον λένε, κι όλα τα παιδάκια κλαίνε. ;D ;D

 

Και τον Kirk για άσχετο τον έχουν οι θέλω να γίνω πετρούτσις/γκοβαν. ;D

 

Το χουν αυτό γενικά οι δισεκατομμυριούχοι....είναι άσχετοι.  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τον Kirk για άσχετο τον έχουν οι θέλω να γίνω πετρούτσις/γκοβαν. ;D

 

 

ποιόν είπαν άσχετο?

 

captain-kirk-throws-finger-flip-off-parody-2014-quirky-pylon-v3.jpg

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λυπαμαι κανεναν αλλο παρα τον Purdie. α) Ηταν  οντως παιχτουρας και μαλιστα εφευρετικος , β)εχει ηχογραφησει την μιση Αμερικανικη δισκογραφια και εβγαινε και δηλωνε τετοια πραγματα ;;

Ο Βαγγελης  εκανε το λαθος να πει την γνωμη του  οτι δεν του αρεσουν οι Beatles κλπ.Σεβαστη !!Την εχω ακουσει απο πολλους συναδελφους κατα καιρους. :)

Δεν θα κανω κριτικη σε κανεναν ουτε στον RINGO ουτε στα μελη που αντεδρασαν σε μια γνωμη ενος πολυ καλα εκπαιδευμενου μουσικου οπως ο Βαγγελης.

Απλα θα πω και την δικη μου γνωμη με ενα παραδειγμα  μονο .Μου επιτρεπεται να εχω και εγω μια ταπεινη αποψη μετα απο 40 χρονια πισω απο τα τυμπανα αλλοτε σαν επαγγελματιας και αλλοτε σαν Χομπιστας.

ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ ΜΟΥ ΕΝΑΣΧΟΛΗΣΗ σαν κιθαριστας ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΑΝ ΝΤΡΑΜΜΕΡ με ειχαν μαγεψει οι Beatles ,με τα με συνηρπασαν οι CREAM ,IRON BUTTERFLY ,CCWR ,Ηendrix ,The Who κλπ.Τους Βeatles  τους ακουγα καθε μερα στο Ραδιοφωνο αλλα δεν με εξιταριζαν πλεον.ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΡΟΚ και μονο Ροκ .Το επαγγελμα του μουσικου που ακολουθησα για καποια χρονια σερι ηταν αυτο που μου εμαθε να ακουω πολυ προσεκτικα τι γινεται σε ενα κομματι και με βοηθησε να ξεχωριζω  την μουσικη για τον Πολυ κοσμο και την Μουσικη για τους εκπαιδευμενους .Προσφατα αγορασα το Αριστουργημα τους Abbey road σε βινυλιο και το ακουω συχνα πυκνα και οχι μονο τους παραδεχομαι για την απλοτητα τους και την γενεσιουργικη τους ικανοτητα στην συνθεση αλλα αν καθισω και αναλυσω τις μπασογραμμες του Paul  και τα  ''απλοικα'' beat του Ringo    πολλοι απο εμας θα το ξανασκεφτουν να γκρινιαξουν.Ηταν και ειναι και θα ειναι ΜΕΓΑΛΟΙ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΕΣ ;). Αν ειναι αμπαλοι δεν νομιζω να ισχυει 8).

Ο ''γερο'' Purdie o oποιος ειναι  φαφλατας ΚΑΙ ΠΛΑΚΑΤΖΗΣ συναμα μαλλον κατι θα ξερει παραπανω και το μισο το εκανε δυομιση.Παιχταρας αλλα και μεγα ''βλημα''..... >:(

Τωρα που εγραψε και βιβλιο θα πεσει πολυ γελιο (μαλλον εχει παρει το φτυαρακι του και θαβει κοσμο ) ισως να ξεθαφτηκε το θεμα με σκοπο να ενισχυσει τις πωλησεις του βιβλιου του.Μπορει να κανω και λαθος.

Μιας και θελουμε να ξερουμε ποιος ειναι καλος ντραμμερ και ποιος οχι ιδου ο κατα την ταπεινη μου γνωμη  ορισμος : καλος ντραμμερ ειναι αυτος που εξυπηρετει το κομματι και το αναδεικνυει χρωματιζοντας το καταλληλα ,με τροπο που να σε ''κουναει '' η να σε καθηλωνει αναλογα το ειδος της μουσικης και το χρονο και τοπο που παιζεις live η ηχογραφεις.

Καλο βραδυ σε ολους και παω νακουσω Something !!!!! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου