Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με προενίσχυση σε ηλεκτροακουστική κιθάρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι φυσικά έτσι είναι εγώ πάντως έχω την εντύπωση ότι πιο πολυ της κιθάρας είναι το πρόβλημα γιατί έχει δοκιμαστεί  και σε διάφορους ενισχυτές πιο σύγχρονους.Δεν τίθεται θέμα φλυαρίας.Όποιος έχει πρόβλημα γι'αυτό είναι το Forum.Επίσης θα ήθελα να μάθω ήντα'ναι το πιέζο. :)Όποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω κάθε σχόλιο ευπρόσδεκτο,για να κάνω κάτι να σταματήσει το φύσημα maybe ;

 

Δεν θα βγεί άκρη απο εδω, είναι δύσκολο να καταλάβουμε τι ακριβώς ακούγεται, η σωστή λύση ειναι να την δει κάποιος τεχνικός.

Αφού σε οποιο σύστημα και να την δοκίμασες είχες πάντα θόρυβο, μπορεί να είναι το piezo (ο κρύσταλλος που βρίσκεται κάτω απο τον καβαλάρη και μεταφέρει τον ήχο στην προενίσχυση) ή μπορεί να είναι και κάποιο πρόβλημα στην ίδια την προενίσχυση του οργάνου (το θεωρώ το πιο πιθανό αυτό). Τώρα αν δεν θες να την πας σε μάστορα και θέλεις να ρισκάρεις να ψαχτείς μόνος σου, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να βγάλεις τον καβαλάρη και να δεις αν το piezo εφαρμόζει καλά στην εγκοπή του καβαλάρη... αν και δεν ειναι πάντα ορατό με το μάτι το πρόβλημα ενος piezo (ασε δε που μπορεί να μην έχει κανένα πρόβλημα εκεί και να αποκτήσει μετά, αν δεν έχει την σωστή εφαρμογή και πίεση μετα που θα το πειράξεις).

Σε μάστορα προτείνω λοιπόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν θα βγεί άκρη απο εδω, είναι δύσκολο να καταλάβουμε τι ακριβώς ακούγεται, η σωστή λύση ειναι να την δει κάποιος τεχνικός.

Αφού σε οποιο σύστημα και να την δοκίμασες είχες πάντα θόρυβο, μπορεί να είναι το piezo (ο κρύσταλλος που βρίσκεται κάτω απο τον καβαλάρη και μεταφέρει τον ήχο στην προενίσχυση) ή μπορεί να είναι και κάποιο πρόβλημα στην ίδια την προενίσχυση του οργάνου (το θεωρώ το πιο πιθανό αυτό). Τώρα αν δεν θες να την πας σε μάστορα και θέλεις να ρισκάρεις να ψαχτείς μόνος σου, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να βγάλεις τον καβαλάρη και να δεις αν το piezo εφαρμόζει καλά στην εγκοπή του καβαλάρη... αν και δεν ειναι πάντα ορατό με το μάτι το πρόβλημα ενος piezo (ασε δε που μπορεί να μην έχει κανένα πρόβλημα εκεί και να αποκτήσει μετά, αν δεν έχει την σωστή εφαρμογή και πίεση μετα που θα το πειράξεις).

Σε μάστορα προτείνω λοιπόν.

Ίσως και να μην βγει άκρη εγώ κάνω την προσπάθεια μου να ρωτήσω τι μπορεί να φταίει.Στην Αθήνα ποιός μάστορας πιστεύεται ότι είναι αξιόπιστος και οικονομικός.Έχω διαβάσει και άλλα τοπικς με ανθρώπους που πήγαν για επισκευή πληρώσανε αρκετά χρήματα συνήθως σε αυτού του είδος τις εργασίες καιωστο τέλος δεν έμειναν και ικανοποιημένοι.Από ότι έχω καταλάβει βάσει των σχολίων σας πρέπει να ναι το πιεζο.Είναι δεν είναι αυτό για τι κόστος μιλάμε οικονομικά πάντα πανω-κάτω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου