Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με προενίσχυση σε ηλεκτροακουστική κιθάρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε αυτή την κιθάρα το phase ειναι ενας απλός διακόπτης που τον πατας για ενεργοποιηση ξαναπατάς για απενεργοποίηση.Ορίστε και το ηχητικό δείγμα σε σημεία που έχει παύσεις η κιθάρα νομίζω ακούγεται το βουητό ξεκάθαρα.Ειδικά στην αρχή.Επίσης θέλω να προσθέσω ότι στην κονσόλα το gain το έχω καμια γραμμούλα πιο πάνω από το μισό.Εάν την ανεβάσω κι'άλλο αυξάνεται το πρόβλημα.

Test_guitar.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν είναι feedback όπως το ακούω.

Άρα ξεχνάς τάπες και τα ρέστα.

Δεν μπορώ να υποθέσω τι είναι, σαν φύσημα μου ακούγεται.

Θα το ακούσουν κι άλλοι πάντως, πιο έμπειροι.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν άκουσα το αρχείο, αλλα όπως το περιγράφεις εχει πρόβλημα η ενίσχυση. Είτε ειναι της κιθάρας είτε της κονσόλας. Γράψε με μικρόφωνο την κιθάρα να το τσεκάρεις. Σε αντίθετη περίπτωση φταίει το piezo και συνεχίζεις εγγραφή με μικρόφωνο που θα έχεις και καλύτερο αποτέλεσμα κατα τη γνώμη μου

The art of being a child

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα για πολλούς η ακρόαση της κιθαρας με μικρόφωνο είναι η καλύτερη επιλογή.Εμένα όμως η κιθάρα μου έχει προενίσχυση με κουρδιστήρι balance phase και notch frequency.(αυτό το τελευταίο δεν ξέρω πολύ καλά τι είναι.)Όταν λες φταίει το piezzo είναι μεγάλη η ζημιά δηλαδή σε κόστος ;Γενικά δε θέλω να παίζω με μικρόφωνο τη στιγμή που έχει ειδικό σύστημα προενίσχυσης η κιθάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα για πολλούς η ακρόαση της κιθαρας με μικρόφωνο είναι η καλύτερη επιλογή.Εμένα όμως η κιθάρα μου έχει προενίσχυση με κουρδιστήρι balance phase και notch frequency.(αυτό το τελευταίο δεν ξέρω πολύ καλά τι είναι.)Όταν λες φταίει το piezzo είναι μεγάλη η ζημιά δηλαδή σε κόστος ;Γενικά δε θέλω να παίζω με μικρόφωνο τη στιγμή που έχει ειδικό σύστημα προενίσχυσης η κιθάρα.

Σόρρυ το εστειλα διπλα α .Και τι είναι το πιεζο που βρισκεται ποιος το πιέζει ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην φλυαρούμε η κιθάρα σου και η κονσόλα μαζί κοστίζουν όσο ένας καλός προενισχυτης. Δοκίμασε το gain της κονσόλας και απο κει και πέρα αποφασίζεις

The art of being a child

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην φλυαρούμε η κιθάρα σου και η κονσόλα μαζί κοστίζουν όσο ένας καλός προενισχυτης. Δοκίμασε το gain της κονσόλας και απο κει και πέρα αποφασίζεις

Ναι φυσικά έτσι είναι εγώ πάντως έχω την εντύπωση ότι πιο πολυ της κιθάρας είναι το πρόβλημα γιατί έχει δοκιμαστεί  και σε διάφορους ενισχυτές πιο σύγχρονους.Δεν τίθεται θέμα φλυαρίας.Όποιος έχει πρόβλημα γι'αυτό είναι το Forum.Επίσης θα ήθελα να μάθω ήντα'ναι το πιέζο. :)Όποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω κάθε σχόλιο ευπρόσδεκτο,για να κάνω κάτι να σταματήσει το φύσημα maybe ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου