Προς το περιεχόμενο

ZAGER guitars. Είναι τόσο καλές?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε καλά κι εσύ μην το παίρνεις προσωπικά. Είναι λάθος που έκανα κι εγώ στο παρελθόν. Δεν μπορείς να πείσεις τον καθένα (και γιατί να το κάνεις άλλωστε).

Γιατί να το πάρω προσωπικά? ούτε δικιά μου εταιρία είναι ούτε κερδίζω τίποτα από αυτό. Απλά με ενοχλεί αυτή η τάση του Αιληναρά να ισοπεδώνει τα πάντα κάνοντας κριτική για κάτι ενώ δεν γνωρίζει τίποτα γι' αυτό  ;)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 94
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γιατί να το πάρω προσωπικά? ούτε δικιά μου εταιρία είναι ούτε κερδίζω τίποτα από αυτό. Απλά με ενοχλεί αυτή η τάση του Αιληναρά να ισοπεδώνει τα πάντα κάνοντας κριτική για κάτι ενώ δεν γνωρίζει τίποτα γι' αυτό  ;)

Αν δεν σκοπεύεις να μεταναστεύσεις, δε βλέπω σύντομα λύση στο πρόβλημά σου.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΟΡΕΚΤΕΝΤ

 

 

 

Για ΠΟΛΛΟΣΤΗ φορα  ;D :

 

ΔΕΝ υπαρχει.....κατασκευαστικο...Playability... σε μια κιθαρα

 

OΛEΣ οι κιθαρες,μπορουν να εχουν ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ playability αν ΣΕΤΑΡΙΣΤΟΥΝ σωστα...(αν βέβαια, λανθασμένα, εξισώνουμε το action με το playability).

 

Αρα ο Zager απλα προσεχει να ΣΕΤΑΡΕΙ τις κιθαρες του σωστα....αυτο δεν σημαινει οτι εχουν καλυτερο playability απο μια ΥΑΜΑΗΑ των 150 ευρω που καποιος εχει σεταρει ΤΕΛΕΙΑ...

 

Το κοστος ενος ΤΕΛΕΙΟΥ σετ απ,δηλ. action,relief,proper nut slotting ,fret leveling, dressing & crowning ειναι γυρω στα 70 -90 ευρω.

 

Aπο εκει και περα οταν καποιος κατασκευαστης αρχισει και μου λεει για το..φανταστικο Playability των κιθαρων(ε) του,το ιδανικο σε παχος  μπρατσο,την τελεια αποσταση χορδων απο την ταστιερα  και το  "σωστο"  string spacing απλα ΣΤΑΜΑΤΑΩ να ακουω τις ΤΡΙΧΕΣ που λεει.....

 

edit

 

https://zagerguitar.com/easy-play-comfort/

 

ποιο ΠΑΠΑΤΖΑ πεθαινεις.... ;D

Ειχα δει και μια συνεντευξη του Καγμάκη που ελεγε οτι ολα τα όργανα του σετάρονται πριν πωληθουν.Εσείς εχετε ακουσει τίποτα ;Αν ναι αυτό το σετάρισμα το χρεωνει επιπλέον στην τελικη τιμη πώλησης του οργάνου.Πάντως κάποιοι με τις τιμες που έχουν στα σεταπ και την τελεια δουλεια να κάνουν.Αναγκαζεσαι να κάνεις μονος σου καλύτερη κάποιες φορές .Και ο λόγος οτι μονο εσυ ξερεις το σεταπ του οργανου σου.Το χαμηλο και το ψηλό action ο καθε μαστορας το αντιλαμβάνεται με τον δικο του τροπο.Οχι πως ειναι λαθος αυτο απλα το θεμα ειναι τι θελει στο playability ο καθε player.

Superfunk ηθελα να πω οτι συνηθως οι ηλεκτρικες ειναι πιο προσεγμενες στο setup συνηθως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χαμηλο και το ψηλό action ο καθε μαστορας το αντιλαμβάνεται με τον δικο του τροπο.

 

Αυτό θέλουν δυστυχώς και αρκετοί μάστορες να πιστέψεις και να επαναλαμβάνεις.

 

Γι'αυτό σου κάνουν ένα μεσαίο / μέτριο σετάπ και έξω απ'την πόρτα. Τι παραμύθια / δικαιολογίες έχω ακούσει... 

Γιατί το να στο κάνουν "σαύρα" χωρίς να τρίζει πουθενά είναι δουλίτσα. Θέλει μέτρημα, τρίψιμο, ξανά μέτρημα, ψάξιμο.

Και περιμένουν κι άλλες κιθάρες.

 

Κάντο μου όπως πρέπει μάστορα εσύ, κι εγώ ανεβάζω τις χορδές μετά.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σχέση έχει αυτό με το αν είναι καλές οι κιθάρες του? στο μυαλουδάκι σου προφανώς και έχεις μπερδέψει την ποιότητα του προιόντος με τον τρόπο προώθησης.  :-*

 

Προς το παρόν θα αρκεστώ στα σχόλια ανθρώπων που έχουν δοκιμάσει τις κιθάρες του και όχι στα δικά σου λόγια του αέρα που δεν απέχουν και πολύ από τα φύκια και τις μεταξωτές κορδέλες, οπότε θα θεωρήσω ότι όντως είναι καλές  :)

 

 

 

Μα εγω δεν εκρινα τις κιθαρες του,μπορει και να ειναι μια χαρα,μπορει και να ειναι καταπληκτικες...

 

Τις ΛΑΛΑΚΙΕΣ που γραφει εκρινα...

 

Τωρα αν εσυ δεν μπορεις να καταλαβεις τι γραφω αυτο ειναι αλλου παππα ευαγγελιο....

 

Εκτος βεβαια και αν μου ΠΑΡΑΘΕΣΕΙΣ που ΑΚΡΙΒΩΣ εχω γραψει οτι οι κιθαρες του ειναι μαπα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα αν εσυ δεν μπορεις να καταλαβεις τι γραφω αυτο ειναι αλλου παππα ευαγγελιο....

Ναι η αλήθεια είναι ότι όταν κάποιος γράφει λαλακίες τότε δεν μπορώ να καταλάβω  ;D

 

Εκτος βεβαια και αν μου ΠΑΡΑΘΕΣΕΙΣ που ΑΚΡΙΒΩΣ εχω γραψει οτι οι κιθαρες του ειναι μαπα.

Μπορώ αλλά δε θα το κάνω, δεν υπάρχει λόγος να τσακωνόμαστε για υποκειμενικές γνώμες/απόψεις. Ο καθένας μπορεί να διαβάσει τα προηγούμενα ποστς και να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα  :)

 

Peace and love  :-*

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος βεβαια και αν μου ΠΑΡΑΘΕΣΕΙΣ που ΑΚΡΙΒΩΣ εχω γραψει οτι οι κιθαρες του ειναι μαπα.

 

αλλα δεν μπορεις,ετσι δεν ειναι?

 

οποτε καταφευγεις σε ευφυολογηματα της πορδης.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

οποτε καταφευγεις σε ευφυολογηματα της πορδης.....

Φαντάζομαι ότι εννοείς "χορδής".

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα δεν μπορεις,ετσι δεν ειναι?

 

οποτε καταφευγεις σε ευφυολογηματα της πορδης.....

Ότι πεις. Δε θα συνεχίσω σε αυτό το επίπεδο που ρίχνεις τη συζήτηση.

 

Peace and love ξανά  :-*

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι πεις. Δε θα συνεχίσω σε αυτό το επίπεδο που ρίχνεις τη συζήτηση.

 

Peace and love ξανά  :-*

 

σε ευχαριστω που μου κανεις τη χαρη και σε συγχωρω....... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου