Προς το περιεχόμενο

ZAGER guitars. Είναι τόσο καλές?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

σε ευχαριστω που μου κανεις τη χαρη και σε συγχωρω....... ;D

Αχχχχ, το πνεύμα των Χριστουγέννων. ::)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 94
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αχχχχ, το πνεύμα των Χριστουγέννων. ::)

 

Δεν υπάρχουν διαμάχες στον Παράδεισο.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχουν διαμάχες στον Παράδεισο.

Ο αφεντικός να είναι καλά.

Όπου να 'ναι θα έχει και γεννητούρια έμαθα.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο αφεντικός να είναι καλά.

Όπου να 'ναι θα έχει και γεννητούρια έμαθα.

 

Γεννάει ο Στάλιν? χαχαχαχαχαχαχαχαα

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Απο αυτά που διάβασα κατάλαβα το εξής όσον αφορά το playability.

Φτιάχνεται η κιθάρα Ινδονησία και Αμερική γίνεται το φινίρισμα και λεπτοδουλειές.

 

Έχει ένα spacing μεταξύ χορδών που βολεύει κάποιους παίχτες περισσότερο. Υποθέτω ότι είναι λίγο πιο ανοιχτό και τους βολεύει να βάζουν τα δάχτυλα τους πιο άνετα σε ακόρντα. Ειδικά αν φανταστώ χομπίστες με κάτι χοντροδάκτυλα που όντως έχουν θέμα με τα ακόρντα.

  Τα τάστα περνάνε levelling να μην έχει buzz.

Βάζουν πιο ελαφρύ σετ χορδών για να είναι πιο μαλακή η κιθάρα.

  Σε όλα τα βίντεο μου έβγαλε ένα σχεδόν ενοχλητικό πριμομεσαίο..αλλά αναγνωρίζω ότι είναι καλή κιθάρα με δυνατό ήχο.

 

Αν αγόραζα; Όχι. Πιστεύω ένας  Έλληνας οργανοποιός μπορεί να κάνει την ίδια καλή δουλειά λίγο πιο ακριβά  ίσως από τα 1500 αλλά έχω ακούσει αξιοπρεπή όργανα. Έχω κόλλημα με Ινδονησίες (πολύ πάνω από χιλιάρικο κίολας)  κι ας γίνεται η 'ουσιαστική' δουλειά USA , sorry  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Απο αυτά που διάβασα κατάλαβα το εξής όσον αφορά το playability.

Φτιάχνεται η κιθάρα Ινδονησία και Αμερική γίνεται το φινίρισμα και λεπτοδουλειές.

 

Έχει ένα spacing μεταξύ χορδών που βολεύει κάποιους παίχτες περισσότερο. Υποθέτω ότι είναι λίγο πιο ανοιχτό και τους βολεύει να βάζουν τα δάχτυλα τους πιο άνετα σε ακόρντα. Ειδικά αν φανταστώ χομπίστες με κάτι χοντροδάκτυλα που όντως έχουν θέμα με τα ακόρντα.

  Τα τάστα περνάνε levelling να μην έχει buzz.

Βάζουν πιο ελαφρύ σετ χορδών για να είναι πιο μαλακή η κιθάρα.

  Σε όλα τα βίντεο μου έβγαλε ένα σχεδόν ενοχλητικό πριμομεσαίο..αλλά αναγνωρίζω ότι είναι καλή κιθάρα με δυνατό ήχο.

 

Αν αγόραζα; Όχι. Πιστεύω ένας  Έλληνας οργανοποιός μπορεί να κάνει την ίδια καλή δουλειά λίγο πιο ακριβά  ίσως από τα 1500 αλλά έχω ακούσει αξιοπρεπή όργανα. Έχω κόλλημα με Ινδονησίες (πολύ πάνω από χιλιάρικο κίολας)  κι ας γίνεται η 'ουσιαστική' δουλειά USA , sorry  ::)

Σιγουρα αμα είναι made in Greece είναι αλλιώς ειδικά αμα σε αυτά τα χρήματα στην κανει ο luthier κομμένη και ραμμένη στα μέτρα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Zagers are made to Zagers specifications at the factory just like a lot of Martins and Taylors are made to the specification of Martin and Taylor in asian factories.

 

H Taylor και η Martin δεν έχουν ούτε ένα μοντέλο ασιατικής προέλευσης.

 

Αυτού του είδους το marketing ούτε αφελές είναι, ούτε επιθετικό, ούτε ατυχές. Προσβάλλει τη νοημοσύνη μου, και την τσέπη των αδαών. Όλο το στήσιμο της επιχείρησης και του site, μπορεί να μου πει κάτι και για το προϊόν. Έγω με την πρώτη ματιά είδα ένα Cort-οειδές όργανο. Πιο μέσα στο site είδα τις τιμές, τα γελοία statements και τα ψέμματα. To πράμα μπάζει από παντού και δεν πρόκειται να ασχοληθώ με ένα προϊόν που κινείται στα όρια της απάτης. Ούτε να του δώσω κάποια ευκαιρία. Την όποια ευκαιρία είχε το όργανο, του την αφαίρεσε ο CEO- master luthier-year twentyfiver που φτιάχνει custom όργανα, τελικά μέσω Ινδοκίνας.

 

Ναι μεν, αυτή η απαξίωση, η ισοπέδωση και η ξερολιά είναι υπαρκτό χαρακτηριστικό του Έλληνα, αλλά εδώ ο Έλληνας χρησιμοποίησε οξυδέρκεια και χιούμορ, αν μη τι άλλο, ποιοτικά χαρακτηριστικά.

 

 

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Taylor και η Martin δεν έχουν ούτε ένα μοντέλο ασιατικής προέλευσης.

Που το ξέρεις? σου δίνουν αναφορά? μπορεί να ακολουθούν την ίδια τακτική με τον Zager για την μεγιστοποίηση του κέρδους τους και να τις "πασάρουν" σαν ορίτζιναλ USA.

 

Αυτού του είδους το marketing ούτε αφελές είναι, ούτε επιθετικό, ούτε ατυχές. Προσβάλλει τη νοημοσύνη μου, και την τσέπη των αδαών. Όλο το στήσιμο της επιχείρησης και του site, μπορεί να μου πει κάτι και για το προϊόν. Έγω με την πρώτη ματιά είδα ένα Cort-οειδές όργανο. Πιο μέσα στο site είδα τις τιμές, τα γελοία statements και τα ψέμματα. To πράμα μπάζει από παντού και δεν πρόκειται να ασχοληθώ με ένα προϊόν που κινείται στα όρια της απάτης.

Δεν καταλαβαίνω από που πηγάζει όλη αυτή η επιθετικότητα. Αφού μπόρεσες και έκρινες την ποιότητα ενός οργάνου που βρίσκεται 10000 χιλιόμετρα μακριά μόνο από κάποιες φωτό στο ίντερνετ και από το μάρκετινγκ που επελέγει για την προώθηση κλπ κλπ τότε σου βγάζω το καπέλο.

 

Το να αποκαλείς κάποιον σχεδόν απατεώνα ενώ βρίσκεται στον χώρο κοντά στα 50 χρόνια και ο οποίος πληρώνει από την τσέπη του τα μεταφορικά αν δε σου αρέσει αυτό που παρέλαβες και το επιστρέψεις νομίζω ότι δείχνει κάποιο κόμπλεξ από μέρους σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που λείπει από το site είναι ενας Ινδονήσιος πιτσιρικάς με φράχτη μαλλί να πετάγεται μέσα απ'την οθόνη να σε ψήσει να μπεις μέσα. Είναι αισχρό.

Κανένας κατασκευαστής δεν αναφέρει πουθενά πόσο πολύ χρειάζεται να γα...θείς (και να μη γ..μάς) και την αφοσίωση να μαθεις. Αν το ανέφεραν ούτε σαν χάρισμα δε θα τις δεχόντουσαν οι πιο πολλοί ανεξαρτήτως τιμής. Γι'αυτό κράζω και τις δηθεν παλαιωμενες martin, γιατί είναι χιπστερ κουραφέξαλα κατ'εμέ.

Αλλά αυτές εδώ οι zager παραείναι για κλωτσιές ... μακριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Έλα βρε Blackcrow τώρα, ποιο κόμπλεξ, πρωί πρωί; Λίγο χαβαλέ με τον τύπο και τις Cor, ε sorry, τις Zager του κάναμε. Εσύ δεν έχεις πάρει απάντηση ακόμη στο ερώτημα αν είναι τόοσο καλές; Κόμπλεξ για ποιο πράγμα. Για την τεράστια επιτυχία που σημειώνουν οι Zager; Για τον master luthier; Δεν βρίσκω λόγο συζήτησης πέραν του επιπέδου χιούμορ. Εκεί που κινήθηκε, και σωστά, το νήμα.

 

Που το ξέρεις? σου δίνουν αναφορά? μπορεί να ακολουθούν την ίδια τακτική με τον Zager για την μεγιστοποίηση του κέρδους τους και να τις "πασάρουν" σαν ορίτζιναλ USA.

 

Η διαφορά είναι ότι οι δύο πρώτες έχουν ήδη εργοστάσια, από τα αρτιότερα στον κόσμο, σε H.Π.Α. και Mexico. Φυσικά δεν αναιρεί αυτό που λες, αλλά σχεδόν το αποκλείει. Ο Zager έχει το 2525.

 

Το να αποκαλείς κάποιον σχεδόν απατεώνα ενώ βρίσκεται στον χώρο κοντά στα 50 χρόνια και ο οποίος πληρώνει από την τσέπη του τα μεταφορικά αν δε σου αρέσει αυτό που παρέλαβες και το επιστρέψεις νομίζω ότι δείχνει κάποιο κόμπλεξ από μέρους σου.

 

Eσύ δεν έχεις καταλάβει ακόμη ότι στην τιμή που πουλάει τα Ινδοκινέζικα έχει ενσωματωθεί το κόστος αυτό, τουλάχιστον δύο φορές; Έτσι δουλεύει αυτό το marketing. Οι έξυπνη κιθάρα, θα έλεγαν κάποιοι εντόπιοι... ;D

 

Kαλημέρα

 

 

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου