Προς το περιεχόμενο

Ηχογράφηση κιθάρας στο garageband


Wild_Rose

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

 

Πρόσφατα αγόρασα ένα Macbook Pro και θα ήθελα να πειραματιστώ με το GarageBand (ερασιτεχνικά).

 

Στο PC μου (Windows 10) έχω το Guitar Rig 5 + Rig Kontrol 3 και υπέθετα πως θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω το Rig Kontrol ως κάρτα εισόδου στο macbook, αλλά η "αγαπημένη" Native Instruments έχει σταματήσει την υποστήριξή του από την έκδοση Sierra και έπειτα, οπότε δεν μπορεί το MacBook να το αναγνωρίσει.

 

Θα ήθελα λοιπόν να μου προτείνετε ένα audio interface (USB, budget ±50euros) για να το συνδέω στην κιθάρα και στο Mac. Επίσης - επειδή όπως είπα πρόκειται για εντελώς ερασιτεχνική χρήση, πιστεύετε πως με ένα καρφί μπορώ να συνδέσω την κιθάρα στο βίσμα που έχει για την είσοδο των ακουστικών ή θα είναι εντελώς χάλια η ποιότητα του ήχου?

 

ευχαριστώ!

I'd die without music...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης - επειδή όπως είπα πρόκειται για εντελώς ερασιτεχνική χρήση, πιστεύετε πως με ένα καρφί μπορώ να συνδέσω την κιθάρα στο βίσμα που έχει για την είσοδο των ακουστικών ή θα είναι εντελώς χάλια η ποιότητα του ήχου?

H ποιότητα του ήχου είναι μια χαρά γιατί τα Macs από τη μαμά τους έχουν καλή εσωτερική κάρτα ήχου. Για αρκετό καιρό (μέχρι να αγοράσω τη κάρτα ήχου μου) έπαιζα έτσι, με μικρό καρφί σε μεγάλο.

Η ποιότητα του ήχου βέβαια εξαρτάται και από τα ηχεία ( monitors?) που έχεις.

 

ΥΓ Το Garageband είναι προγραμματάρα!!!! ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλεια, ευχαριστώ πολύ!

 

Προς το παρόν έχω ακουστικά... τα Monitors είναι σε... άλλο budget... έχω μείνει ταπί από την αγορά του Macbook!! χαχα! πάντως όταν τα χρησιμοποιώ στο Guitar Rig/Rig Kontrol μια χαρά μου είναι.

 

ανυπομονώ να εξερευνήσω το garageband!

I'd die without music...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανυπομονώ να εξερευνήσω το garageband!

...δεν θα σου πάρει πάνω από 10 λεπτά :D :D :D ότι απορία έχεις, εδώ είμαστε!

και ένα μικρό tip...Όταν ανοίξεις ένα κανάλι ήχου για τη κιθάρα, είναι από default off. Απλά άνοιξέ το για να ακούσεις τον ήχο από το Guitar Rig

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα και πάλι!

 

το άφησα λίγο πίσω το θέμα αλλά παράλληλα είδα ότι τα σύγχρονα macbook δεν επιτρέπουν dual input/output functionality οπότε μάλλον αναγκαστικά θα πρέπει να παρω ένα audio interface για να το συνδέσω στο MacBook. Ή γίνεται δουλειά με κάτι τέτοιο? https://www.guitarguitar.co.uk/product/11012510112032--alesis-guitar-link-plus?gclid=CJHP1byi8MgCFaYSwwodCRcN1g#main-product-overview

 

οπότε θα ήθελα να ακούσω μερικές προτάσεις κάτω των 100 ευρώ. Όπως ανέφερα παραπάνω, η χρήση θα είναι καθαρά ερασιτεχνική.

 

ευχαριστώ και καλή χρονιά να έχουμε!

I'd die without music...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι!

 

το άφησα λίγο πίσω το θέμα αλλά παράλληλα είδα ότι τα σύγχρονα macbook δεν επιτρέπουν dual input/output functionality οπότε μάλλον αναγκαστικά θα πρέπει να παρω ένα audio interface για να το συνδέσω στο MacBook. Ή γίνεται δουλειά με κάτι τέτοιο? https://www.guitarguitar.co.uk/product/11012510112032--alesis-guitar-link-plus?gclid=CJHP1byi8MgCFaYSwwodCRcN1g#main-product-overview

 

οπότε θα ήθελα να ακούσω μερικές προτάσεις κάτω των 100 ευρώ. Όπως ανέφερα παραπάνω, η χρήση θα είναι καθαρά ερασιτεχνική.

 

ευχαριστώ και καλή χρονιά να έχουμε!

 

Πολύ καλή επιλογή το Focusrite Scarlet 2i2 στα €129

 

Μπορείς να βάλεις και μικρόφωνο και κιθάρα ταυτόχρονα.

 

https://www.thomann.de/gr/focusrite_scarlett_2i2_2nd_gen.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aκόμα δεν έγραψες τίποτα?.... ;D

Πρώτα από όλα (εάν δεν θέλεις ένα audio interface σαν το παραπάνω που είναι πολύ χρήσιμο) χρειάζεσαι ένα τέτοιο καλώδιο

 

Μετά, οδηγίες

https://support.apple.com/kb/PH24931?viewlocale=en_US&locale=en_US

και είσαι έτοιμος

 

Το usb σε καρφί δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Πάντα είχα μικρό σε μεγάλο καρφί.

 

 

ΥΓ1. Ξέχασα να σου πω ότι η λέξη latency θα σου είναι άγνωστη...ότι και να κάνεις ;)

ΥΓ2. Το Garageband είναι δύναμη. Το τελευταίο κλιπ που ανέβασα, το έχω κάνει όλο στο Garageband

https://www.noiz.gr/index.php?topic=213223.0

 

ΥΓ3. Παλιά, έβαζα το link από το youtube και εμφανιζόταν το video...Άλλαξε κάτι?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μωρέ αυτά τα ξέρω... για audio interface θα πάω τώρα αναγκαστικά.. απλά θα ήθελα κάτι κάτω από 100 ευρώ,... ιδανικά 50-70 ;D

I'd die without music...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μωρέ αυτά τα ξέρω... για audio interface θα πάω τώρα αναγκαστικά.. απλά θα ήθελα κάτι κάτω από 100 ευρώ,... ιδανικά 50-70 ;D

H κάρτα ήχου είναι από τα πιο σημαντικά κομμάτια στην αλυσίδα. Μην τσιγκουνεύεσαι... :D Mac Book Pro πήρες!!!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, έχουμε :

 

1. Η onboard κάρτα στα input στα Mac, έχουν ελάχιστο Latency.  Πχ, εμένα σε ένα MacBook pro late 2009,κατεβαινει μέχρι 6,7ms που δεν κατεβαίνει η presonus εξωτερική firewire.

2. Η ποιότητα της στέρεο εισόδου είναι πολύ καλή. Γράφεις άνετα 48khz 24bit.

3. Εγώ απλά, με ένα art προενισχυση (40ευρω περίπου) και καλώδιο με min Jack,για την είσοδο, ηχογράφηση άνετα και φωνή και όργανα.

4. Υπάρχει και το απλό Apogee Jam, στα 80 ευρώ περίπου με πολύ καλούς κονβερτορες (Apogee από τις καλύτερες στους AD κονβερτορες) για ένα όργανο.

5. Δοκίμασε με την onboard. Μετά δες, τι ανάγκες έχεις, και για πόσα όργανα κανάλια κτλ, και υπάρχουν πολλές λυσεις

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου