Προς το περιεχόμενο

FENDER Custom Shop founders design Project


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρω τι έκανα λάθος καθώς μου το επισήμαναν και άλλα μέλη με τα posts σου και με τον ωραίο τους τρόπο.Δεν μας είπες ομως την αποψη για αυτες τις κιθαρες custom shop,και πως σου φαίνεται το setup τους ;

 

Οποιοδήποτε μπορεί να κρίνει το σετ απ μιας κιθάρας από ένα βίντεο χαραμιζεται, πρέπει να ανοίξει κανά γραφείο μέντιουμ να κονομησει.

 

Επίσης μπορεί να παίξει και τζόκερ μια και σίγουρα μπορεί να μαντέψει τα νούμερα που θα βγουν.

 

Αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί ρωτάς εμένα και δεν σου αρκεί η γνώμη του Φάνη λίγο παραπάνω που είμαι σίγουρος ότι το έχει ρίξει στα τσίπουρα για να ξεπεράσει αυτά που διαβάζει εδώ μέσα :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Τέλος πάντων ίσως ήμουν σκληρός μαζί σου :)

Λοιπόν έχουμε και λέμε:

 

1.το action δεν ρυθμίζεται με το truss rod (θα μας διαβάσει κάβας νιουμπης και θα καταστρέψει την κιθάρα του και θα μας κυνηγάει) :)

2 .χαμηλό actiοn δεν σημαίνει απαραίτητα τασταρισμα

3.οχι οι Fender δεν έχουν υψηλότερο action

Ήσουν όντως σκληρός, γιατί βρήκε τα άλλα δύο.

 

4. Όλα θέλουν τον μάστορά τους

5. Ας είναι το μόνο πρόβλημα το action.

 

;)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος πάντων ίσως ήμουν σκληρός μαζί σου :)

Λοιπόν έχουμε και λέμε:

 

1.το action δεν ρυθμίζεται με το truss rod

2 χαμηλό actiοn δεν σημαίνει απαραίτητα τασταρισμα

3.οχι οι Fender δεν έχουν υψηλότερο action

1.Εντάξει

2.Εδώ είναι που μπαινει ο έμπειρος μάστορας.

3.Εντάξει,ποιά εταιρία το έχει;Τα custom μοντελα ειναι οκ από  action.Τα υπόλοιπα ;

 

Να σου πω την αλήθεια έχω μπερδευτεί δεν έχεις και αδικο.Πως να μην μπερδευτεις με τοσα νεα που μαθαινεις καθε μέρα ομως για τη μουσική;

 

Edit:Μου αρκεί η γνωμη του Φάνη και δεν νομίζω να το'χει ρίξει στα τσίπουρα χαχα.Θα ήθελα όμως και τη δικια σου μιας και προκειται για fender και είναι κάτι που το κατεχεις καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι offtopic αλλά δεν αντέχω ρε παιδιά (απευθυνόμενος κυρίως στα παλαιώτερα μέλη)

Σαν πολλά troll δεν έχουν μαζευτεί ή είναι ιδέα μου;

 

Δεν κρίνω την γνώμη κανενός, αλλά λίγο σοβαρότητα ρε παιδιά, δεν μπορεί να συζητάτε για θέματα setup από ότι βλέπετε σε ένα video.

Λίγο στοιχειώδη σεβασμό στα μέλη που έχουν εμπειρία, κάτι έχουν να πουν και έχουν βοηθήσει και πέντε άτομα που λέει ο λόγος.

 

Ζητάω συγνώμη από όλους για την τοποθέτηση μου, απλώς, μάλλον σκεφτόμουν δυνατά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Κανένα 3άρι mm. ...  ::)

 

2,1mm low E.  Kι εγώ ξεγελιέμαι πολλές φορές από φωτό που βλέπω, υπό κάποιες γωνίες. Ακόμη και κάποια όργανα που πιάνω στα χέρια μου, μοιάζουν να έχουν πολύ ψηλό action, αλλά στην ουσία έχουν χαμηλό-αλλά ψηλά τάστα=μακριά η χορδή από την ταστιέρα.

 

Κάποιοι από τους πρώην custom shop luthiers, διαγράφουν δική τους πορεία ως μεμονωμένοι κατασκευαστές ή ως designers ή και τα δύο. Ο John Page και ο Gene Baker πχ.

 

https://www.johnpageclassic.com/collections/ashburn

 

AJ Series | John Page Guitars

 

http://www.destroyallguitars.com/models/item/605-gene-baker-phoenix/category_pathway-32

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2,1mm low E.  Kι εγώ ξεγελιέμαι πολλές φορές από φωτό που βλέπω, υπό κάποιες γωνίες.

Εγώ υπολόγισα με βάση το πάχος του τάστου .... ::)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ υπολόγισα με βάση το πάχος του τάστου .... ::)

Εγώ μάλλον εβαλα και το παχος των κλειδιών.Τελικά από καμια φωτογραφία δεν γίνεται να βγει συμπερασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή θα διαλέξω και γω με τα διαφορετικά για τη θεματολογία της fender ξύλα

Πολύ προσεγμένη και στα χρώματα,  ιδιαίτερα το καπάκι πολύ διαφορετικό για ηλεκτρικό όργανο

και ειναι και tele :D

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8

Αυτή θα διαλέξω και γω με τα διαφορετικά για τη θεματολογία της fender ξύλα

Πολύ προσεγμένη και στα χρώματα,  ιδιαίτερα το καπάκι πολύ διαφορετικό για ηλεκτρικό όργανο

και ειναι και tele :D

κ εγω αυτη θα διαλεξω...θα τσακωθουμε! ;D

Βεβαια κατι μου λεει οτι θα ναι βαριουτσικη!

Δε καταλαβα τι ξυλο ειναι το καπακι!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου