Προς το περιεχόμενο

Λαμπάτος ενισχυτής


maroras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γύρω στα 19 W παραπάνω απ' όσα θα σου χρειαστούν στο σπίτι και τουλάχιστον 5 W παραπάνω απ' όσα θα σου χρειαστούν σε ένα πολύ δυνατό live.

 

 

Μια που ανέφερες τον cub12R και τυχαίνει να τον έχω, αναφέρω τα εξής:

 

- Πολύ ωραίος vintage κατεύθυνσης ήχος.

 

- Αν δεν κάνω λάθος είναι ο ελαφρύτερος λαμπάτος combo με 12άρι μεγάφωνο της αγοράς (11,5 kg). Επίσης σχετικά μικρός σε όγκο οπότε γενικώς τον μετακινείς άνετα. Αυτό, αν παίζεις σχετικά συχνά live ή αν τον πηγαινοφέρνεις σε πρόβες/τζαμ ή οπουδήποτε αλλού, είναι τεράστιο πλεονέκτημα σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

 

- Σε σχέση με τους cub8 και cub10 ο 12 είναι άλλης κατηγορίας ποιότητας μηχάνημα και ηχητικά και κατασκευαστικά. Όσον αφορά την αντοχή, προσωπικά τον έχω πάει πολλές βόλτες, έχει μπει-βγει από πορτ μπαγκάζ άπειρες φορές και έχει παίξει πάρα πολύ τα τελευταία 5 χρόνια που τον έχω. Δεν έχει πάθει απολύτως τίποτα.

 

- Είναι μονοκάναλος. Αυτό σημαίνει ότι έχει volume και gain knobs. Για να πάρεις απόλυτα καθαρό ήχο (εξαρτάται φυσικά και από τους μαγνήτες σου) χρειάζεται να έχεις το gain αρκετά χαμηλά πράγμα που σου περιορίζει την ένταση. Εγώ τον έχω βγάλει live με καθαρό ήχο (με low output μονούς μαγνήτες) χωρίς πρόβλημα και με πολύ καλό ηχητικό αποτέλεσμα. Αλλά αναγνωρίζω ότι αν η μπάντα είναι φασαριόζικη (και ειδικά ο ντράμερ φυσικά), μπορεί να μη σε καλύψει η ένταση του καθαρού του ήχου. Γενικά αν σε ενδιαφέρει το full crystal clear, δε θα τον πρότεινα.

 

Βέβαια, αν συνδέσεις στη λούπα, παρακάμπτεις τη προενίσχυση και το master volume σου είναι αυτό της πεταλιέρας. Έτσι δεν είναι λογικό πως θα βγει πεντακαθαρός ήχος (full crystal clear) αν έχει γίνει σωστά το στήσιμο του ήχου από την πεταλιέρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όχι, όσοι σου λένε τέτοιες βλακείες μάλλον είναι μουσικοί του καναπέ που ιδέα δεν έχουν από αυτά. Ο δικός μου bugera κουβαλάει στην πλάτη του πάνω από 300 λάιβ (και ίσως να λέω πολύ λίγα) χωρίς να έχει κανένα απολύτως πρόβλημα (και μιλάω μόνο για λάιβ, αν μετρήσουμε και τις πρόβες, τις μεταφορές και τις ώρες που τον έχω παίξει σπίτι, άστα).

 

Μου το έχουν πει αρκετοί επαγγελματίες μουσικοί αυτό, πως μπορεί να τύχει σε ανύποπτο χρόνο να βγάλει πρόβλημα ο ενισχυτής. Και μου έδωσαν και κάποια παραδείγματα. Χαρακτηριστικά μου είπαν πως είναι σαν να παίζεις τυχερό παιχνίδι όταν αγοράσεις bugera..και αν είσαι τυχερός καλώς. Δεν απέκλεισαν την περίπτωση να βγει καλός, όμως δεν τον συστήνουν γενικώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Ο Bugera ναι μεν είναι δικάναλος και με διαφορετικά eq αλλά δεν έχει switch και έχει διαφορετικά input.

  Επίσης, σε ενισχυτή που τον χρησιμοποιείς ως καθαρή βάση ακόμα και στα όρια του break up, το fx loop κατ'εμέ είναι άχρηστο.

  Ψηφίζω peavey bandit ή κάνα fender super champ

 

Νομίζω δεν έχεις δίκιο. Έχω παίξει με τη πεταλιέρα μου μπροστά από ένα rocktron υβριδικό ενισχυτή..μάπα..τζιτζικιά και κομπρεσάρισμα στο φουλ. Ένα γενικό χάος θα έλεγα. Έπαιξα ξανά με την πεταλιέρα στο fx loop του ίδιου ενισχυτή και ήταν λες και έπαιζα με πεταλάκια σε καμιά ενισχυτάρα! Ζεστός γεμάτος ήχος, διαυγής και πολύ ξεκάθαρα εφφέ, χωρίς θολούρα. Αφού ακουγόταν καλύτερα και από του άλλου κιθαρίστα στη μπάντα μας που παίζει με πεταλάκια, κι αυτός στη λούπα.  :P

 

Γενικώς προτιμώ λαμπάτο και συγκεκριμένα φουλ λάμπα. Όποτε αποκλείω τους τρανζίστορ και υβριδικούς. Αλλά αποκλείω και τον super champ γιατί δεν έχει fx loop και γενικότερα γιατί μου τη δίνουν οι modelling ενισχυτές.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+ 1000 . Αλλά...

 

Αν ο φίλος σκέφτεται τη σύνδεση πεταλιέρας ώστε να πάρει προσομοίωση ενισχυτών και να 'στήνει' τον ήχο του έτσι, τότε σίγουρα χρειάζεται fx loop.

 

Για εμένα όμως φίλε OP, επειδή συμφωνώ με τους προλαλήσαντες γενικότερα, κάπου πρέπει να κάνεις εκπτώσεις. Ένας μονοκάναλος ενισχυτής από τον οποίο θα συνδέσεις είτε πετάλια είτε πεταλιέρα (χωρίς προσομοιώσεις ενισχυτών, μόνο πετάλια και εφέ) δεν χρειάζεται να έχει fx loop. Επίσης, το παρακάρτω που αναφέρεις είναι πολύ σχετικό ...

 

Για να φτάσεις σε τέτοιο σημείο μ' έναν blues junior για παράδειγμα θα χρειαστείς ΠΟΛΥ ένταση. Επίσης, αυτό εξαρτάται κι από τις κιθάρες. Μία les paul σίγουρα θα βρωμίσει πιο εύκολα τον ήχο σε σχέση με μία στρατ.

 

Γενικά λοιπόν, πρέπει να βάλεις μία σειρά στη σκέψη σου.

1. Πόσα watt χρειάζεσαι? Απ'οτι καταλαβαίνω, τα 5 θα σου είναι υπερ-αρκετά.

2. Τί ψάχνεις? τί ανάγκες έχεις? Τί κιθάρες έχεις? Πόσο σε ενδιαφέρει το ΚΑΘΑΡΟ headroom?

3. Γιατί χρειάζεσαι fx loop τελικά? Γνώμη μου, αν παίξεις με ένα ΚΑΛΟ καθαρό ενισχυτή τότε απλά δεν θα ασχοληθείς πάλι με προσομοιώσεις ενισχυτών και πεταλιέρα κλπ.

 

Φιλικά,

 

Ναι, θα χρησιμοποιώ τις προσομοιώσεις της πεταλιέρας εκτός αν μου αρέσει πάρα πολύ ο ήχος του ενισχυτή.

 

1. Νομίζω 15-20 watt είναι καλά, για practice και για live. Εκεί μου αρέσει η είσοδος 1watt του laney για practice στο σπίτι.

2. Ψάχνω για ένα ενισχυτή ο οποίος θα είναι η βάση μου για να στήσω τον ήχο στην πεταλιέρα (μπορεί και πεταλάκια μετέπειτα) και να μην ψάχνομαι. Γενικώς για να έχω τον ήχο που θέλω (τον ίδιο ήχο) παντού. Έχω telecaster, παίζω κυρίως ρυθμικά σε μπάντα, είδος ελληνικό ροκ. Με ενδιαφέρει αρκετά το καθαρό headroom, αν εννοείς το πόσο κρυστάλλινα θα είναι τα καθαρά του ενισχυτή.

3. To fx loop έχω απαντήσει παραπάνω γιατί το χρειάζομαι. Γενικώς νομίζω πως όταν υπάρχει το fx loop έχω δυο επιλογές να πειραματιστώ (input και fx loop) οπότε θα επιλέξω τι μου αρέσει καλύτερα από τα δύο, ενώ όταν απουσιάζει η λούπα είναι μονόδρομος.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικα συμπερασματα που έχω καταλήξει όλα αυτα τα χρόνια που παίζω:

1. Στα χρηματα που διαθετεις δεν μπορεις να βρεις ενισχυτη με καταπληκτικά καθαρα και καταπληκτικα βρώμικα. Κάπου θα υστερει.

2. Δεν μπορείς να έχεις όλα τα features βλ fx loop

3. Στο τέλος της ημερας αν δεν εισαι ενας παικτης με λίγες απαιτήσεις (πχ θες καλό gain γιατι παίζεις μονο μεταλ) τότε ένας ενισχυτής δεν θα καλύψει τις ανάγκες σου. Μέσα από μια πεταλιέρα ή πεταλακια θα δεις ότι έχεις παρα πολλές επιλογές σε παραμορφώσεις, ηχους κλπ που δεν μπορεί να στις δώσει ένα δικάναλος ενισχυτής.

4. Αν συνδεσεις μια πεταλιέρα με τις προσομοιώσεις ενισχυτών που έχει στο input δεν σημαίνει ότι θα έχεις χαλια ήχο. By the book θα πρέπει να τις συνδέει στο return, αλλά είναι οδηγία, όχι κανόνας.

5. Αν πας στη λογική του 4 cable method (google it αν δεν ξέρεις τι είναι) ή να συνδέεις τη πεταλιέρα/πεταλια στη λούπα κλπ εκτιμώ ότι από κάποια στιγμή και μετά θα βαρεθείς να κουβαλάς και να συνδέεις όλα αυτά ενώ η εναλλακτική είναι να συνδέεις απευθείας στο Input την πεταλιέρα/πετάλια και να τελειώνεις.

 

Οπότε διάλεξε έναν ενισχυτή με καθαρό κανάλι που να μην "σπάει" (παραμορφώνει) εύκολα, πάνω από 20 watt και θα είναι η βαση για τον ήχο σου για τα επόμενα χρόνια, για πρόβες, για λάηβ κλπ. Με αυτό το τρόπο ξέρεις ότι έχεις εναν καλό ενισχυτή, μια σταθερά στο setup σου και μετά πειραματίζεσαι με τα υπόλοιπα. Πχ από το 2006 μπορει να άλλαξα ένα κάρο πετάλια, πεταλιέρες κλπ αλλά πάντα ο ενισχυτής μου ήταν ο ίδιος γιατί απλά δεν χρειάστηκε να τον αλλάξω.

 

Συμφωνώ με αυτά που λες.

 

1. Το ξέρω. Γενικά με ενδιαφέρει περισσότερο να έχει καλό καθαρό.

2. Όσο αφορά το fx loop, ο laney cub 12r έχει όλο το πακέτο, απλά είναι μονοκάναλος και δεν ξέρω πόσο "καθαρός" είναι.

3. Γι' αυτό θέλω να στήσω τον ήχο της πεταλιέρας στον λαμπάτο ενισχυτή, για παραπάνω ευελιξία και επιλογές.

4. Δεν διαφωνώ. άλλα με το fx loop έχει μια εναλλακτική που μπορεί να είναι και καλύτερη τελικά.

5. Ξέρω τι είναι και νομίζω πως αξίζει να βάλεις τόσα καλώδια όταν έχεις καλύτερη ποιότητα ήχου (όπως είπα πριν με τον rocktron). Αν η ποιότητα είναι ίδια με του input..τότε ναι, καρφί μπροστά.

 

Τι προτείνεις δηλαδή, σύμφωνα και με τα λεγόμενα μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα μαζευα αλλα 200  και θα περιμενα να σκασει στις αγγελιες ο koch studiotone 20

Πηρα πριν λιγο καιρο ενα με 450. Λαμπιτσες θελει μονο.

Απιστευτος.

3καναλος (κοινο ΕQ αλλα νο προμπλεμ, ταιριαζει στις αλλαγες των καναλιων)

clean - crunchy/drive - dist (απο clean srv μεχρι scooped metallica) με αλλαγη και απο το footswitch.

Στο dist εχει επιλογες για low-normal-high dist. Χαμος γινεται.

fx loop (εβαλα και την πεταλιερα 4 cable και σκοτωνει).

Εχει και speaker sim (1χ12 ή 4χ12 και sm57 on /off axis) για να παιζεις κατευθειαν στην καρτα ηχου (ή στην κονσολα) με κλειστο το ηχειο, οταν δεν υπαρχει η δυνατοτητα μικροφωνου ή η δυνατοτητα να παιξει με ανοιχτο ηχειο (λογω εντασης).

Οταν τον συνδεσα και στην 4χ12 καμπινα... αστο

(ενδεχομενη χρηση σε λαιβ που υπαρχει μια διαθεσιμη καμπινα της προκοπης στη σκηνη - προσοχη σε ποια υποδοχη Ω θα κουμπωσουμε, εχει εξοδο για 4-8-16)

Και τον θεωρω παναλαφρο (17 kg) και μικρο σε ογκο (45 x 24 x 44 cm) ... σε σχεση με κατι αλλα λαμπατα που εχω.

Tι αλλο να ζητησεις απο ενα μοντερνο combo? Οκ να ηταν πιο οικονομικος. :)

 

Μονο μειονεκτημα (αν μπορεις να το πεις) το bright switch το οποιο ενω ακουγεται πολυ καλα στο clean καναλι (ιδιως αν παιζεις με humbuckers) , ειναι για κλωτσιες για τα βρωμικα.

Πρεπει να βρω πατεντα να ανοιγοκλεινει αυτοματα, οταν (σε λαιβ) γυριζω απο clean σε drive/dist channel.

Αν και εγω εχω βρει την ακρη μου (αφου δεν παιζω ποτε με εντελως clean ηχο και χρησιμοποιω το drive και το dist καναλι μονο), και εχω καθαρο (cranked) ηχο στο drive καναλι, κοβωντας απο το volume pot της κιθαρας.

Αλλα ειναι τοσο ωραιο και το καθαρο του, που θα αξιζε να βρω πατεντα.

 

Κι αν ριξεις λιγο νερο στo κρασι σου (ηχητικα), παιζεις και σε σπιτικες εντασεις αφου εχει master volume (ισα να ανοιγει, στο 1-2).

Καλες οι θεωριες οτι ο λαμπατος πρεπει να "ανοιξει" για να παιξει καλα, αλλα δεν νομιζω απο οτι ενισχυτες μικρους εχω τσεκαρει, οτι ενας μικρος λαμπατος 1-5 W στο τερμα, ακουγεται καλυτερα απο οτι αυτος στο 1.

 

EDIT και τωρα που κοιταξα υπαρχει στις αγγελιες ενας, αλλα ειναι λιγο τσιπημενος (590) και ειναι στα Γιαννενα.

 

Δε νομίζω πως μπορώ να ανέβω τόσο στην τιμή. Ναι, έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τούς koch. Όμως επειδή θα είναι ο πρώτος λαμπάτος που θα πάρω και δεν μπορώ να διαθέσω παραπάνω χρήματα, θα πρέπει να κάνω την καλύτερη δυνατή οικονομική λύση, σύμφωνα με τις ανάγκες μου. Και μετά βλέπουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

τωρα τελευταια επαιξαν δυο Kustom Defender στις αγγελιες γυρω στα 200 ευρω (τον εναν τον πηρα εγω ;) ). Φουλ λαμπα 50 βατ, spring reverb και ελαφρυ μηχανημα. Αν βρεις κανεναν χτυπα τον. Αν θελεις καθαρο ηχο χωρις breakup σε ροκ λαιβ, πολυ δυσκολα να γινει κατω απο 35-40 βατ, ειδικα αν παιζετε και σε μικρα μερη χωρις μονιτορ για σενα. 

 

H αν σου αρεσει ο ηχος Marshall κοιτα για κανενα Valvestate 40 και πανω, που ειναι μεν υβριδικα αλλα πολυ καλα και φτηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι προτείνεις δηλαδή, σύμφωνα και με τα λεγόμενα μου;

 

Τον Koch που προτειναν παραπανω,

Kustom defender (μου αρεσε πολυ οταν τον ακουσα)

Bugera V22 ή V55.

Fender hod rod deluxe/fender blues junior

 

Ξέρω οτι για κάποιους απο τους παραπανω τα χρήματα είναι πάνω από το budget σου, ομως ειναι κατι που αξιζει και ειδικα αν παρεις καποιον μου εχει μεταπωλητικη αξία (πχ fender) τον δινεις μετά και το πολυ πολυ χάνεις λίγα χρήματα.

 

 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου