Προς το περιεχόμενο

Λαμπάτος ενισχυτής


maroras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο tubemaister δεν μου άρεσε ηχητικά, μου φαίνεται λίγο άψυχος, χωρίς ζεστασιά στον ήχο. Πολλοί μου λένε να αποφύγω τους bugera γιατί βγάζουν ζημιές..ισχύει; Θα πήγαινα για τον fender blues junior αλλά επειδή δεν έχει fx loop (που θέλω οπωσδήποτε) προσανατολίζομαι μάλλον για τον laney cub 12r ή τον cub 12. Αλήθεια, η διαφορά τους (εκτός του ότι ο πρώτος έχει reverb..) ποια είναι; Είναι καλή επιλογή; ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πολλοί μου λένε να αποφύγω τους bugera γιατί βγάζουν ζημιές..ισχύει;

 

Όχι, όσοι σου λένε τέτοιες βλακείες μάλλον είναι μουσικοί του καναπέ που ιδέα δεν έχουν από αυτά. Ο δικός μου bugera κουβαλάει στην πλάτη του πάνω από 300 λάιβ (και ίσως να λέω πολύ λίγα) χωρίς να έχει κανένα απολύτως πρόβλημα (και μιλάω μόνο για λάιβ, αν μετρήσουμε και τις πρόβες, τις μεταφορές και τις ώρες που τον έχω παίξει σπίτι, άστα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Ο Bugera ναι μεν είναι δικάναλος και με διαφορετικά eq αλλά δεν έχει switch και έχει διαφορετικά input.

  Επίσης, σε ενισχυτή που τον χρησιμοποιείς ως καθαρή βάση ακόμα και στα όρια του break up, το fx loop κατ'εμέ είναι άχρηστο.

  Ψηφίζω peavey bandit ή κάνα fender super champ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια, η διαφορά τους (εκτός του ότι ο πρώτος έχει reverb..) ποια είναι;

 

Καμία.

 

Είναι καλή επιλογή; ???

 

Σου γράφω παραπάνω αναλυτικά περί χαρακτηριστικών του CUB 12R.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, σε ενισχυτή που τον χρησιμοποιείς ως καθαρή βάση ακόμα και στα όρια του break up, το fx loop κατ'εμέ είναι άχρηστο.

 

+ 1000 . Αλλά...

 

Σκέφτομαι τη σύνδεση πεταλιέρας ή και πεταλιών ενδεχομένως.

 

Αν ο φίλος σκέφτεται τη σύνδεση πεταλιέρας ώστε να πάρει προσομοίωση ενισχυτών και να 'στήνει' τον ήχο του έτσι, τότε σίγουρα χρειάζεται fx loop.

 

Για εμένα όμως φίλε OP, επειδή συμφωνώ με τους προλαλήσαντες γενικότερα, κάπου πρέπει να κάνεις εκπτώσεις. Ένας μονοκάναλος ενισχυτής από τον οποίο θα συνδέσεις είτε πετάλια είτε πεταλιέρα (χωρίς προσομοιώσεις ενισχυτών, μόνο πετάλια και εφέ) δεν χρειάζεται να έχει fx loop. Επίσης, το παρακάρτω που αναφέρεις είναι πολύ σχετικό ...

 

Γενικά δεν ξέρω αν ένας μονοκάναλος είναι καλή λύση, γιατί για να ανεβάσεις ένταση πρέπει να ανεβάσεις και gain..οπότε θα "βρωμίζει" ο καθαρός ήχος.

 

Για να φτάσεις σε τέτοιο σημείο μ' έναν blues junior για παράδειγμα θα χρειαστείς ΠΟΛΥ ένταση. Επίσης, αυτό εξαρτάται κι από τις κιθάρες. Μία les paul σίγουρα θα βρωμίσει πιο εύκολα τον ήχο σε σχέση με μία στρατ.

 

Γενικά λοιπόν, πρέπει να βάλεις μία σειρά στη σκέψη σου.

1. Πόσα watt χρειάζεσαι? Απ'οτι καταλαβαίνω, τα 5 θα σου είναι υπερ-αρκετά.

2. Τί ψάχνεις? τί ανάγκες έχεις? Τί κιθάρες έχεις? Πόσο σε ενδιαφέρει το ΚΑΘΑΡΟ headroom?

3. Γιατί χρειάζεσαι fx loop τελικά? Γνώμη μου, αν παίξεις με ένα ΚΑΛΟ καθαρό ενισχυτή τότε απλά δεν θα ασχοληθείς πάλι με προσομοιώσεις ενισχυτών και πεταλιέρα κλπ.

 

Φιλικά,

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικα συμπερασματα που έχω καταλήξει όλα αυτα τα χρόνια που παίζω:

1. Στα χρηματα που διαθετεις δεν μπορεις να βρεις ενισχυτη με καταπληκτικά καθαρα και καταπληκτικα βρώμικα. Κάπου θα υστερει.

2. Δεν μπορείς να έχεις όλα τα features βλ fx loop

3. Στο τέλος της ημερας αν δεν εισαι ενας παικτης με λίγες απαιτήσεις (πχ θες καλό gain γιατι παίζεις μονο μεταλ) τότε ένας ενισχυτής δεν θα καλύψει τις ανάγκες σου. Μέσα από μια πεταλιέρα ή πεταλακια θα δεις ότι έχεις παρα πολλές επιλογές σε παραμορφώσεις, ηχους κλπ που δεν μπορεί να στις δώσει ένα δικάναλος ενισχυτής.

4. Αν συνδεσεις μια πεταλιέρα με τις προσομοιώσεις ενισχυτών που έχει στο input δεν σημαίνει ότι θα έχεις χαλια ήχο. By the book θα πρέπει να τις συνδέει στο return, αλλά είναι οδηγία, όχι κανόνας.

5. Αν πας στη λογική του 4 cable method (google it αν δεν ξέρεις τι είναι) ή να συνδέεις τη πεταλιέρα/πεταλια στη λούπα κλπ εκτιμώ ότι από κάποια στιγμή και μετά θα βαρεθείς να κουβαλάς και να συνδέεις όλα αυτά ενώ η εναλλακτική είναι να συνδέεις απευθείας στο Input την πεταλιέρα/πετάλια και να τελειώνεις.

 

Οπότε διάλεξε έναν ενισχυτή με καθαρό κανάλι που να μην "σπάει" (παραμορφώνει) εύκολα, πάνω από 20 watt και θα είναι η βαση για τον ήχο σου για τα επόμενα χρόνια, για πρόβες, για λάηβ κλπ. Με αυτό το τρόπο ξέρεις ότι έχεις εναν καλό ενισχυτή, μια σταθερά στο setup σου και μετά πειραματίζεσαι με τα υπόλοιπα. Πχ από το 2006 μπορει να άλλαξα ένα κάρο πετάλια, πεταλιέρες κλπ αλλά πάντα ο ενισχυτής μου ήταν ο ίδιος γιατί απλά δεν χρειάστηκε να τον αλλάξω.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Ο Bugera ναι μεν είναι δικάναλος και με διαφορετικά eq αλλά δεν έχει switch και έχει διαφορετικά input.

 

Ο Βugera δεν έχει διαφορετικά eq και φυσικά και έχει switch. Τα διαφορετικά input (normal και bright) δεν έχουν να κάνουν με τα κανάλια του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Ψάχνω για αγορά λαμπάτου ενισχυτή (combo) περίπου 20 watt, για να έχω τη βάση για καλό ήχο. Σκέφτομαι τη σύνδεση πεταλιέρας ή και πεταλιών ενδεχομένως. Οπότε μάλλον θεωρώ απαραίτητο να έχει fx loop. Διαθέτω γύρω στα 300 ευρώ. Έχω δει τον laney cub 12r σ' αυτά τα χρήματα και για παραπάνω από αυτά τον bugera v22 infinium και τον fender blues junior (που δυστυχώς δεν έχει fx loop). Καλό θα ήταν να έχει και έξοδο για καμπίνα σε περίπτωση live. Τα 20 watt είναι εντάξει για εξάσκηση στο σπίτι και για live; Τι διαφορές έχουν οι λάμπες που φοράνε πάνω; Τι προτάσεις έχετε;

Εγω θα μαζευα αλλα 200  και θα περιμενα να σκασει στις αγγελιες ο koch studiotone 20

Πηρα πριν λιγο καιρο ενα με 450. Λαμπιτσες θελει μονο.

Απιστευτος.

3καναλος (κοινο ΕQ αλλα νο προμπλεμ, ταιριαζει στις αλλαγες των καναλιων)

clean - crunchy/drive - dist (απο clean srv μεχρι scooped metallica) με αλλαγη και απο το footswitch.

Στο dist εχει επιλογες για low-normal-high dist. Χαμος γινεται.

fx loop (εβαλα και την πεταλιερα 4 cable και σκοτωνει).

Εχει και speaker sim (1χ12 ή 4χ12 και sm57 on /off axis) για να παιζεις κατευθειαν στην καρτα ηχου (ή στην κονσολα) με κλειστο το ηχειο, οταν δεν υπαρχει η δυνατοτητα μικροφωνου ή η δυνατοτητα να παιξει με ανοιχτο ηχειο (λογω εντασης).

Οταν τον συνδεσα και στην 4χ12 καμπινα... αστο

(ενδεχομενη χρηση σε λαιβ που υπαρχει μια διαθεσιμη καμπινα της προκοπης στη σκηνη - προσοχη σε ποια υποδοχη Ω θα κουμπωσουμε, εχει εξοδο για 4-8-16)

Και τον θεωρω παναλαφρο (17 kg) και μικρο σε ογκο (45 x 24 x 44 cm) ... σε σχεση με κατι αλλα λαμπατα που εχω.

Tι αλλο να ζητησεις απο ενα μοντερνο combo? Οκ να ηταν πιο οικονομικος. :)

 

Μονο μειονεκτημα (αν μπορεις να το πεις) το bright switch το οποιο ενω ακουγεται πολυ καλα στο clean καναλι (ιδιως αν παιζεις με humbuckers) , ειναι για κλωτσιες για τα βρωμικα.

Πρεπει να βρω πατεντα να ανοιγοκλεινει αυτοματα, οταν (σε λαιβ) γυριζω απο clean σε drive/dist channel.

Αν και εγω εχω βρει την ακρη μου (αφου δεν παιζω ποτε με εντελως clean ηχο και χρησιμοποιω το drive και το dist καναλι μονο), και εχω καθαρο (cranked) ηχο στο drive καναλι, κοβωντας απο το volume pot της κιθαρας.

Αλλα ειναι τοσο ωραιο και το καθαρο του, που θα αξιζε να βρω πατεντα.

 

Κι αν ριξεις λιγο νερο στo κρασι σου (ηχητικα), παιζεις και σε σπιτικες εντασεις αφου εχει master volume (ισα να ανοιγει, στο 1-2).

Καλες οι θεωριες οτι ο λαμπατος πρεπει να "ανοιξει" για να παιξει καλα, αλλα δεν νομιζω απο οτι ενισχυτες μικρους εχω τσεκαρει, οτι ενας μικρος λαμπατος 1-5 W στο τερμα, ακουγεται καλυτερα απο οτι αυτος στο 1.

 

EDIT και τωρα που κοιταξα υπαρχει στις αγγελιες ενας, αλλα ειναι λιγο τσιπημενος (590) και ειναι στα Γιαννενα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Βugera δεν έχει διαφορετικά eq και φυσικά και έχει switch. Τα διαφορετικά input (normal και bright) δεν έχουν να κάνουν με τα κανάλια του.

 

My bad! Τον μπερδεψα με άλλο μοντέλο μάλλον  ::) (κατσε ,μηπως έχει κι εκεινο switch τελικα  :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε το budget που έχεις χτύπα τον Laney Cub 12R  , το Τόμαν τον έχει 319 ευρώ.

 

Αυτό που δεν έγραψε κανείς για τον συγκεκριμένο, είναι ότι διαθέτει και είσοδο 1W, για οικιακή χρήση, οπότε πάει κι αυτή η σου η έγνοια,

Και έχει και FX Loop, και συνδέεται και με καμπίνα για live αν θες, και έχει και ενσωματωμένο ποδαράκι ανάκλισης. Ο ενισχυτής είναι μια ομορφιά.

 

Προσωπικά, έχω τον Bandit 112 που ποσταρίστηκε πιο πάνω. Εξαιρετικά δυνατός, φοβερά ευέλικτος, αλλά δεν γουστάρει τόσο τα πετάλια (μου) όσο ο Laney Cub.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου