Προς το περιεχόμενο

Για τον Greg Howe


sotiroubas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τo Noiz.gr σε συνεργασία με τους ‘Καγμάκης Μουσικά’, ‘Music Accessories’ και GuitarFor Education+ παρουσιάζει:

 

Greg Howe live+clinic

Κυριακή 10 Mαρτίου στον «Σταυρό του Νότου».

 

 

Ο Greg Howe χαίρει μεγάλο σεβασμό και εκτίμηση απο όλους τους μουσικούς, καθ’ ότι είναι ένας απο τους καλύτερους κιθαρίστες στο είδος του. Έχει συνεργαστεί με τα μεγαλύτερα ονόματα στον χώρο της μουσικής σαν session κιθαρίστας όπως, Christina Aguilera, Rihanna, Timberlake, Enrique Iglesias, Lady Antebellum, P Diddy, T-Pain, και Salt-n-Pepa. Το 2009 ο Greg Howe παρουσίασε ένα τραγούδι στα Grammy Awards και το Νοέμβριο του 2011 το άλμπουμ του Michael Jackson «Immortal» περιλάμβανε τον Howe , ο οποίος έπαιξε το "Dancing Machine" και το "Beat It".

 

Το σεμινάριο είναι προγραμματισμένο για την Κυριακή 10 Μαρτίου στις 20.30 με διάρκεια 2 ωρών περίπου και θα πραγματοποιηθεί στο Club  του «Σταυρού του Νότου». Πρωτοποριακός για τα Ελληνικά δεδομένα θα είναι ο τρόπος διεξαγωγής του. Η διαδραστικότητά θα είναι το στοιχείο που θα το χαρακτηρίζει, καθώς παράλληλα με τα τραγούδια που θα παίζονται, θα υπάρχουν μικρά διαλείμματα στα οποία το κοινό θα συμμετέχει εκφράζοντας τεχνικές απορίες προς τον καλλιτέχνη.

 

Το συγκεκριμένο Event γίνεται σε συνέχεια των πολύ επιτυχημένων διοργανώσεων που έχουν προηγηθεί με την φιλοξενία μουσικών όπως οι Paul Gilbert, Guthrie Govan, Kurt Rosenwinkel, Dough Aldrich κ.α.

 

Επιπλέον της συναυλίας στο Club του «Σταυρού του Νότου» (στα πρότυπα αντίστοιχων εκδηλώσεων στο εξωτερικό), έχει προγραμματιστεί και ένα autograph session για να γνωριστεί με τους fans.

 

Ώρα Έναρξης: 20:30

Εισιτήρια: 25€ ενιαίο (συμπεριλαμβάνει μπύρα ή Red Bull).

[/quot

Τον έχω δει στην σχολή του Παρασκευά guitar nemesis school.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τo Noiz.gr σε συνεργασία με τους ‘Καγμάκης Μουσικά’, ‘Music Accessories’ και GuitarFor Education+ παρουσιάζει:

 

Greg Howe live+Guitar Clinic

Κυριακή 10 Mαρτίου στον «Σταυρό του Νότου».

 

 

Ο Greg Howe χαίρει μεγάλο σεβασμό και εκτίμηση απο όλους τους μουσικούς, καθ’ ότι είναι ένας απο τους καλύτερους κιθαρίστες στο είδος του. Έχει συνεργαστεί με τα μεγαλύτερα ονόματα στον χώρο της μουσικής σαν session κιθαρίστας όπως, Christina Aguilera, Rihanna, Timberlake, Enrique Iglesias, Lady Antebellum, P Diddy, T-Pain, και Salt-n-Pepa. Το 2009 ο Greg Howe παρουσίασε ένα τραγούδι στα Grammy Awards και το Νοέμβριο του 2011 το άλμπουμ του Michael Jackson «Immortal» περιλάμβανε τον Howe , ο οποίος έπαιξε το "Dancing Machine" και το "Beat It".

 

Το σεμινάριο είναι προγραμματισμένο για την Κυριακή 10 Μαρτίου στις 20.30 με διάρκεια 2 ωρών περίπου και θα πραγματοποιηθεί στο Club  του «Σταυρού του Νότου». Πρωτοποριακός για τα Ελληνικά δεδομένα θα είναι ο τρόπος διεξαγωγής του. Η διαδραστικότητά θα είναι το στοιχείο που θα το χαρακτηρίζει, καθώς παράλληλα με τα τραγούδια που θα παίζονται, θα υπάρχουν μικρά διαλείμματα στα οποία το κοινό θα συμμετέχει εκφράζοντας τεχνικές απορίες προς τον καλλιτέχνη.

 

Το συγκεκριμένο Event γίνεται σε συνέχεια των πολύ επιτυχημένων διοργανώσεων που έχουν προηγηθεί με την φιλοξενία μουσικών όπως οι Paul Gilbert, Guthrie Govan, Kurt Rosenwinkel, Dough Aldrich κ.α.

 

Επιπλέον της συναυλίας στο Club του «Σταυρού του Νότου» (στα πρότυπα αντίστοιχων εκδηλώσεων στο εξωτερικό), έχει προγραμματιστεί και ένα autograph session για να γνωριστεί με τους fans.

 

Ώρα Έναρξης: 20:30

Εισιτήρια: 25€ ενιαίο (συμπεριλαμβάνει μπύρα ή Red Bull).

Ακούστε wha-wha,να σας φύγει ο τάκος:http://www.youtube.com/watch?v=EA8mZNBlL0A.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι ένας απ'τους καλύτερους κιθαρίστες στο είδος του.

 

Και πολύ καλό άτομο,έχω πολυήμερη προσωπική άποψη,από προηγούμενη επίσκεψή του προ λίγων ετών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ωραία που θα'τανε να έβγαινε σαν κανονική κυκλοφορία σε κάποιο άλμπουμ το "Sunny" όπως το παίζει ο Greg... τρομερό feel και φρασάρισμα στο συγκεκριμένο βίντεο. Ώρες ώρες ο κερατάς είναι να το χαζεύεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ωραία που θα'τανε να έβγαινε σαν κανονική κυκλοφορία σε κάποιο άλμπουμ το "Sunny" όπως το παίζει ο Greg... τρομερό feel και φρασάρισμα στο συγκεκριμένο βίντεο. Ώρες ώρες ο κερατάς είναι να το χαζεύεις.

΄

Το βάζω το ξαναβάζω και ''φτιάχνομαι'' ρε  ''πού..η μου'' είναι και λίγο, και με έχει πιάσει στέρηση.Πάντως στην Καβάλα  που είχα πάει να τον δω,απογοητεύθηκα λίγο,γιατί υπήρχε κάποιο θέμα με τον ήχο του.Είχε πολύ λίγο drive στην κιθάρα με αποτέλεσμα να μην έχει κράτημα ο ήχος του.Φαίνεται ότι ο Greg ζορίζονταν στα bends(σηκώματα),νομίζω ότι δεν του πάνε οι 10άρες?Μπορεί και να ''άρπαξε'' και κάνα μπράτσο.Ξεκινήσαμε από Θεσσαλονίκη με φόρα και μείς καυ....νοι και ξινίσαμε λίγο.Τα ίδια είπαν και οι άλλοι δύο φίλοι κιθαρίστες,γιατί έλεγα μήπως εμένα μου φαίνεται μόνο.Παρ' αυτά γουστάραμε και άξιζε τον κόπο. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι φάση περνούσε τότε που τον είδες (ούτε τώρα ξέρω δηλ.), καθώς και τι συμβιβασμούς πιθανά να αναγκάστηκε να κάνει σε εκείνο το λάιβ σε θέματα εξοπλισμού, αλλά όταν τον είδα εγώ στο Φακανά πριν 5-6 χρόνια με την μπάντα του κυριολεκτικά "έσπερνε" στο πέρασμά του (έπαιζε ακόμα με την ESP όπως το βίντεο παραπάνω, και είναι κι ο μόνος κιθαρίστας που έχω δει ζωντανά να χρησιμοποιεί αρκετά το wah - από τα λιγότερο αγαπημένα μου εφέ - και όχι μόνο δεν βαρέθηκα, αλλά γούσταρα κιόλας). Πάντως πιθανά να έχετε δίκιο κι εσύ και οι φίλοι σου, γιατί σε κάποια βίντεό του των τελευταίων χρόνων και γω έχω παρατηρήσει πού και πού να του φεύγουν πραγματάκια στο παίξιμο (κάτι που παλιότερα δεν συνέβαινε).

 

Μιλάμε για πολύ ξεχωριστό τύπο πάντως... οι συνθέσεις του (έχει από τις πιο δυνατές δισκογραφίες στο είδος του), ο ρυθμός του, το signature vibrato του (άλλη ιστορία αυτό), η γνώση της ταστιέρας στους αυτοσχεδιασμούς του, το κουλ στυλάκι του, και ο ήπιων τόνων χαρακτήρας του, συνδυάζουν ένα μοναδικό πακέτο. Συνολικά σαν πακέτο για μένα είναι πάνω από Govan, Garsed, Machachek, MacAlpine και λοιπούς αυτής της γενιάς. Και είναι και σεσιονάς ωραίος επίσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι φάση περνούσε τότε που τον είδες (ούτε τώρα ξέρω δηλ.), καθώς και τι συμβιβασμούς πιθανά να αναγκάστηκε να κάνει σε εκείνο το λάιβ σε θέματα εξοπλισμού, αλλά όταν τον είδα εγώ στο Φακανά πριν 5-6 χρόνια με την μπάντα του κυριολεκτικά "έσπερνε" στο πέρασμά του (έπαιζε ακόμα με την ESP όπως το βίντεο παραπάνω, και είναι κι ο μόνος κιθαρίστας που έχω δει ζωντανά να χρησιμοποιεί αρκετά το wah - από τα λιγότερο αγαπημένα μου εφέ - και όχι μόνο δεν βαρέθηκα, αλλά γούσταρα κιόλας). Πάντως πιθανά να έχετε δίκιο κι εσύ και οι φίλοι σου, γιατί σε κάποια βίντεό του των τελευταίων χρόνων και γω έχω παρατηρήσει πού και πού να του φεύγουν πραγματάκια στο παίξιμο (κάτι που παλιότερα δεν συνέβαινε).

Παίχτουλας.

Μιλάμε για πολύ ξεχωριστό τύπο πάντως... οι συνθέσεις του (έχει από τις πιο δυνατές δισκογραφίες στο είδος του), ο ρυθμός του, το signature vibrato του (άλλη ιστορία αυτό), η γνώση της ταστιέρας στους αυτοσχεδιασμούς του, το κουλ στυλάκι του, και ο ήπιων τόνων χαρακτήρας του, συνδυάζουν ένα μοναδικό πακέτο. Συνολικά σαν πακέτο για μένα είναι πάνω από Govan, Garsed, Machachek, MacAlpine και λοιπούς αυτής της γενιάς. Και είναι και σεσιονάς ωραίος επίσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου