Προς το περιεχόμενο

Τρεις low budget κιθάρες - Πείτε γνώμες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1. Squier Tele Custom II (P-90s) 220 euros

2. Squier Jagmaster (Duncan Designed humbuckers) 270 euros

3. Epiphone G-400 (Alnico V humbuckers) 310 euros

 

Θέλω μια κιθάρα να μην περνάει τα όρια των 350 euros και ψάχνοντας τις διάφορες λύσεις κατέληξα σε αυτές τις τρείς. Πείτε γνώμες έχοντας στο μυαλό σας ότι θα χρησιμοποιηθεί σε στυλ new rock/indie/alternative

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

1. Squier Tele Custom II (P-90s) 220 euros

 

ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ

 

2. Squier Jagmaster (Duncan Designed humbuckers) 270 euros

 

ΜΑΠΑ

 

3. Epiphone G-400 (Alnico V humbuckers) 310 euros

 

ΚΑΛΗ :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ από διάφορα reviews περίπου αυτές τις απόψεις είχα σχηματίσει superfunk και άρχισα να καταλήγω προς την Tele Custom II. Την Epiphone δεν την έχω απορρίψει ακόμα, αλλά δυστυχώς έχω πρόβλημα με τις ταστιέρες των SG και LP, που δεν με βολεύουνε καθόλου.

 

Θα θέσω ακόμα δύο ερωτήσεις όποιος ξέρει ας απαντήσει

1. Ισχύει ότι η Squier Tele Custom II πέρα από τα όσα θετικά έχει θέλει πολύ προσεκτικό και επαγγελματικό σετάρισμα για να παίξει καλά ; Επίσης διαβάζω ότι έχει "agathis body"...τι είδους ξύλο είναι αυτό και πόσο βαριά είναι η κιθάρα ;

2. To Epiphone ταυράκι θα υστερεί θεαματικά στους καθαρούς ήχους και θα καταλήξει να κάνει μονάχα για "άγρια γκάζια" (Φίλος που την έχει, έχει πλέον αυτή τη γνώμη για κάθε είδους "ταυράκια").

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει ότι η Squier Tele Custom II πέρα από τα όσα θετικά έχει θέλει πολύ προσεκτικό και επαγγελματικό σετάρισμα για να παίξει καλά ;

 

OΛΕΣ οι κιθαρες που παραγονται μαζικα θελουν καλο σετάρισμα,τωρα για "επαγγελματικο" δεν ξερω τι ειναι αυτο το πραμα :lol: παντως ο πωλητης ΟΦΕΙΛΕΙ να σου σετάρει την κιθαρα ,αν την παρεις απο το μαγαζι,το πιο συνηθισμενο προβλημα ειναι το υψηλα κομμενο nut & τα αρυθμιστα μπράτσα.

 

Το agathis ειναι ασιατικο ξυλο συγγενικο με το μαόνι και ειναι βαριουτσικο :wink: (ομως η συγκεκριμενη κιθαρα ειναι σκαμενη αρκετα για να χωρεσουν τα κοντρολς & οι μαγνητες οποτε ελαφραινει...)

 

ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ κιθαρα η οποια δεν εχει κατασκευαστικες ανωμαλιες μπορει να παιξει ΤΕΛΕΙΑ :wink: αν σεταριστει καλα.

 

Ταυρακι και καθαρος ηχος ειναι σχημα οξυμωρο :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταυρακι και καθαρος ηχος ειναι σχημα οξυμωρο :wink:

 

Εγώ τουλάχιστον, δεν έχω χρειαστεί παραδουλεύτρα για καθάρισμα τόσα χρόνια... :wink:

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ στα χρήματα που διαθέτεις θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και καμιά Yamaha ή Washburn στον Νάκα. Στα δικά μου αυτιά και χέρια αυτές είναι οι κιθάρες που έχουν την καλύτερη σχέση τιμής-απόδοσης. Την (Epiphone)SG δεν στην προτείνω γιατί τα ξύλα της είναι χάλια και σε συνδυασμό με τους μαγνήτες της που είναι για τα μπάζα, το τελικό αποτέλεσμα είναι πρίμο και ενοχλητικό. Τώρα τις Squier που γράφεις δεν τις έχω δοκιμάσει, αλλά όσες κιθάρες τις συγκεκριμένης μάρκας έχω παίξει δεν με βόλεψαν στο μπράτσο. Το σημαντικό πάντως στα λεφτά που διαθέτεις είναι η κιθάρα να παίζει και όχι να δείχνει σαν μια fender ή gibson.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Tele Custom παραδόξως έχει θαυμάσιο μπράτσο, αλλά είναι λίγο... ό,τι σου κάτσει! :oops: Μπορεί να σου τύχει κάποια εξαιρετική, ή και κάποια μάπα...

 

Προσοχή στο ότι έχει P90 μαγνήτες, δεν είναι για όλους... αν μπορείς άκουσέ την πρώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά μην είναι χάλια η SG. :x Όσο για την ταστιέρα και εγώ έτσι έλεγα αλλά όσο έπαιζα και την συνήθιζα τόσο τώρα την γουστάρω περισότερο

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου