Προς το περιεχόμενο

Τρεις low budget κιθάρες - Πείτε γνώμες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σου ρε john! Καλωσόρισες στο κλειστό club με τους μειοψηφικούς που οι κιθάρες τους δεν έχουν καλά καθαρά :lol: :lol: !!!

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κατασκευάζονται στην Κορέα στο εργοστάσιο της Samick όπου κατασκευάζονται και οι PRS Se

 

Εκτός και αν άλλαξε κάτι τελευταία' date=' οι SE [b']δεν[/b] κατασκευάζονται στο εργοστάσιο της Samick.

 

Επίσης κάτι off topic και παρακαλώ φίλε Acanthor μην το πάρεις προσωπικά...

 

Μπαίνει ένας και ρωτάει: 'να πάρω την κιθάρα Α ή την κιθάρα Β;'. Και πολλές φορές του απαντάει κάποιος 'γιατί δεν παίρνεις την C?' 8O

 

Συγνώμη παιδιά, το ξέρω ότι γίνεται από ενδιαφέρον να βοηθήσουμε, αλλά είναι πολύ κουλό.

 

Μου θυμίζει φόρουμ αυτοκινήτου που το ερώτημα ήταν 'ανάμεσα στο Fiesta 1.4 και στο Corsa 1.4 τι θα διαλέγατε;' και η κλασσική απάντηση ήταν 'μαλακίες είναι και τα δύο, πάρε το Clio καλύτερα!'. :D

 

Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός και να μην παρεξηγούμαι, εξάλλου και εγώ ένοχος είμαι ενίοτε... :?

 

Έτσι μου είχε πει κάποιος ιδιοκτήτης καταστήματος σχετικά με τις PRS SE και το είπα φυσικά με πάσα επιφύλαξη. :roll:

 

Τώρα σχετικά με το άλλο που λες, φυσικά και δεν παρεξηγούμαι :wink: , απλά εγώ θα ήθελα, αν έχω στο νου μου 2-3 μάρκες να μου λένε άλλες τόσες για να τις ψάχνω όσο μπορώ περισσότερο και να ξέρω τις επιλογές μου ώστε να βρω τί ταιριάζει καλύτερα στις δικές μου ανάγκες...

 

Τουλάχιστον αυτή είναι η δική μου άποψη και σε καμμία περίπτωση δε θέλω να μπερδέψω κανέναν, ούτε να χαλάσω το thread του παιδιού!

 

Γι'αυτό κι εγώ λοιπόν να ευχηθώ ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΗ ΚΑΙ ΚΑΛΟΠΑΙΧΤΗ, ΑΓΡΑΤΖΟΥΝΙΣΤΗ και με πολλές και καλές πενιές!

 

ΥΓ: Καλως ήρθες στο club της παραμελημένης Θεάς κι εσύ! Απλά είναι μια κούκλα!

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές και τις προτάσεις. Αφού παίξω αρκετά και "στρώσω" με το όργανο θα γράψω πλήρεις εντυπώσεις με λεπτομέρειες εν είδη review.

 

Γειά σου ρε john! Καλωσόρισες στο κλειστό club με τους μειοψηφικούς που οι κιθάρες τους δεν έχουν καλά καθαρά :lol: :lol: !!!

 

Μέχρι τότε πάω να παίξω κάτι καθαρά με το bridge μαγνήτη, ένα Big Muff κι ένα Rectifier!!! :twisted: :twisted:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγείες! και από εμένα John. Καλή επιλογή, ως εδώ. Καλόπαικτη. Είχα δοκιμάσει το G400 κάποτε, δεν ήταν καθόλου άσχημο για τα λεφτά του και όπως λες χωρίς ατέλειες φινιρίσματος και όπως όλα τα ταυράκια άλλωστε ΠΑΝΑΛΑΦΡΟ. Απλά θέμα γούστου όλα τελικά.......

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι'αυτό κι εγώ λοιπόν να ευχηθώ ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΗ ΚΑΙ ΚΑΛΟΠΑΙΧΤΗ' date=' ΑΓΡΑΤΖΟΥΝΙΣΤΗ και με πολλές και καλές πενιές![/quote']

 

 

να ευχηθω και εγω λοιπον τα παραπανω ΕΚΤΟΣ απο το "αγρατζουνιστη"...

 

 

συγγνωμη κι ολας, αλλα ΚΙΘΑΡΑ ΑΓΡΑΝΤΖΟΥΝΙΣΤΗ, ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΣΟΥΒΛΑΚΙ ΧΩΡΙΣ ΤΖΑΤΖΙΚΙ :lol: :lol: δεν εχει νοημα...πως να το κανουμε? :lol:

 

 

 

καλοπαιχτη λοιπον και ειθε τα σημαδια του χρονου να ερθουν πανω στο ωραιο σωμα της κιθαρας :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποστάρω εδώ τα πάντα μιας και σε αυτό το thread έγινε όλη η συζήτηση...

 

Αισίως το "ταυράκι" έκλεισε μια εβδομάδα στα χέρια μου και πλέον μπορώ να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα κάνοντας ένα σύντομο review:

 

ΗΧΟΣ: ¶ψογη για indie pop crunchy ήχους (Placebo-like) και post-rock στυλ βρώμικα και όταν παίζει κανείς riffs με τον bridge μαγνήτη και για ρυθμικά μέρη με το toggle switch στην μέση και τον neck μαγνήτη με το volume στο 7 περίπου. Δεν είναι βέβαια κιθάρα για να παίξει κανείς funky grooves...αλλά who cares??? Με το που "βλέπει" overdrive στα πετάλια "ξυπνάει" :D :D και αρχίζει να "τα χώνει" αλλά τα καθαρά της να βρίσκω από τίμια και επαρκή για τον ευρύτερο rock ήχο (χωρίς βέβαια να συγκρίνονται με τα καθαρά μιας Tele...) και θεωρώ υπερβολή ότι "SG + καθαρά είναι οξύμωρο". Αρνητικό ο αρκετά ασαφής (muddy που λέμε στην αγγλικήν... :D 8O ) ήχος που βγάζει ο neck μαγνήτης όταν παίζει κανείς πολύ μπάσσα και το σχετικά αδύναμο sustain του...πιθανώς σύντομα να αλλαχτεί αυτός ο...κύριος!!!

 

ΜΑΝΙΚΙ: Από τις πιο γρήγορες και άνετες ταστιέρες που έχω παίξει. Έκανα 4-5 ώρες να προσαρμοστώ στο παχύ μπράτσο της (σε σχέση με αυτό που είχα συνηθίσει) αλλά η ταστιέρα είναι απίστευτα γλυκιά και ευκολόπαικτη...καμία σχέση με την άθλια εντύπωση "ότι το χέρι μου κολλάει στο ξύλο" που είχα απόκομίσει από μια Gibson LP Studio.

 

ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ: Για τα χρήματα που κοστίζει Α-Ψ-Ο-Γ-Η!!! Πολύ καλό και προσεγμένο φινίρισμα, και το μαόνι και στο σώμα και το μπράτσο δίνει την αίσθηση καλά κατασκευασμένου και στιβαρού οργάνου. Τα κλειδιά της είναι Grover Rotomatic 10mm, που σημαίνει μια χαρά (αν και δεν είναι και η κορυφή...) και η γέφυρα επίσης δεν θυμίζει κατασκευή ασιατικού οργάνου αυτής της κλάσης τιμής, αλλά τουλάχιστον μια κλάσης παραπάνω! Η κιθάρα ήταν αρκετά καλά σεταρισμένη, και με μικρές επεμβάσεις στο action και το intonation (που μου πήραν περίπου μισή ώρα...) όλα ήρθαν πλέον στα μέτρα μου. Βέβαια σε σχέση με όργανα της Gibson που έχουν πέσει στα χέρια μου τα πάντα μοιάζουν πιο λεπτεπίλεπτα και πιο εύκολο να πάθουν ζημιά, αλλά τα πάντα κρίνονται σε σχέση με το αντίτιμο που καταβάλλεται. Χαρακτηριστικό είναι ότι και το σώμα μου μοιάζει πιο λεπτό από μιας Gibson SG και ίσως αυτό να παίζει ρόλο και στο sustain που βγάζει η κιθάρα.

 

Γενικά ο βαθμός που θα έβαζα είναι 8 και αυτό όχι γιατί η κιθάρα απέχει μονάχα 2 πόντους από το τέλειο, αλλά γιατί ο αγοραστής παίρνει πολλά περισσότερα από όσα πληρώνει και γιατί νομίζω πως είναι αρκετά ευέλικτη για όσους παίζουμε με πολλά πετάλια διαμορφώνοντας ισχυρά (heavy modulation) τον τελικό ήχο.

 

Φωτογραφίες:

http://i59.photobucket.com/albums/g294/jonny_06/Epiphone%20G400/P1010001.jpg

http://i59.photobucket.com/albums/g294/jonny_06/Epiphone%20G400/P1010003.jpg

http://i59.photobucket.com/albums/g294/jonny_06/Epiphone%20G400/P1010004.jpg

http://i59.photobucket.com/albums/g294/jonny_06/Epiphone%20G400/P1010006.jpg

http://i59.photobucket.com/albums/g294/jonny_06/Epiphone%20G400/P1010007.jpg

http://i59.photobucket.com/albums/g294/jonny_06/Epiphone%20G400/P1010009.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλοριζικη φιλε μου καλοπαιχτη και οτι αλλο ομορφο στο ευχομαι!!!

σημερα ειχα παει να αγορασω πενες σε ενα μαγαζι και την ειδα απο κοντα

και την χαζευα/ζηλευα θα θελα πολυ να παιξω....

σ'αυτο το οργανο θα θελα πραγματικα να ειναι και να εχει κεφαλη gibson ρε γαμωτο ομως, ισως αυτο με απωθει τοσο καιρο εστω να την δοκιμασω την epi,απιστευτος κομπλεξισμος στα 25 μου οταν καποτε τα ταυρακια μου ηταν αδιαφορα σαν σχημα και σαν οργανα

αν και ξερω οτι θα γουσταρω πολυ και με την epi υποσυνειδητα κατι μου λεει να κανω υπομονη η gibsonια ειναι κοντα... 8)

 

καλοριζικη και παλι αρχηγε!! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου