Προς το περιεχόμενο

Περί Midi και άλλων διατάξεων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά.

 

Επανέρχομαι δριμύτερος γιατί μ' έχετε βοηθήσει πολύ σε αρκετά πράγματα.

Αγόρασα πρόσφατα το Havian 30 της Korg, το οποίο δίνει την δυνατότητα ηχογράφησης μουσικής απευθείας σε USB, είτε σε μορφή Mp3 είτε σε Midi.

 

Θέλω να ρωτήσω τα εξής, κ' σχωρήστε με για όποιες μπούρδες διαβάσετε:

 

Ένα Midi αρχείο που δεν περιέχει ηχητική πληροφορία αλλά «εντολές παιξίματος», έχει καθαυτό συγκεκριμένη ποιότητα ηχητική;

Δλδ έστω ότι έχω γράψει με το πιάνο αυτό, μια μουσική σε midi, έχει νόημα να πάρω αυτό το αρχείο και να το μετατρέψω πχ. σε FLAC (ένα audio format ποιοτικά καλύτερο από ένα mp3 ας πούμε); Γίνεται κάτι τέτοιο; Ή απ' τη στιγμή που το γράφω ως midi, παραμένει ως έχει;

 

Θα μου πεις γιατί να μη το γράψεις απευθείας σε Mp3 αφού σου δίνει την επιλογή αυτή και να έχεις το κομμάτι έτοιμο; Γιατί ακόμα και η "Highest quality" επιλογή που μου δίνει το OS του πιάνου είναι στα 32kbps. Δεν έχει καθόλου noise αλλά και πάλι δεν νομίζω ότι αξίζει ένας τέτοιος ήχος ποιοτικά. Δεν έχω κ' ένα μεγάλο ηχείο να το βάλω φουλ να δω πώς ακούγεται.

 

Ή ίσως θάπρεπε ν' αφήσω εντελώς αυτή την οδό και να συνδέσω το πιάνο με το PC; Αλλά αν αυτό γίνεται με USB σύνδεση, πάλι Midi δεν θα γράφω;

 

Και πάλι σόρρυ για το σεντόνι αλλά τώρα ψιλομπαίνω στη φάση και πάει η ασχετοσύνη σύννεφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, μάλλον βιάστηκα να ρωτήσω. Μετά από 3 λεπτά αναζήτησης στο φόρουμ, νομίζω ότι απάντησα στον εαυτό μου: εισάγω το midi σε ένα DAW software, χρησιμοποιώ ένα καλό VST όργανο και το κάνω export σε όποιον τύπο audio αρχείου θέλω. ( ; )

 

Αφήνω το thread ανοικτό, σε περίπτωση που δεν είναι τόσο απλό ή που πάλι δεν έχω «πιάσει» κάτι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου