Προς το περιεχόμενο

Μια βόλτα η ζωή - τραγούδι για την αγάπη


Nikos Aravanis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είπα να μπω στην κατηγορία των σαχλών ερωτικών τραγουδιών  :P

 

Το πιάνο ακολουθεί την υποτιθέμενη φωνή(αν κάποιος ασχολείται με στίχο θα ήθελα την γνώμη του)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Εχω την εντύπωση πως ερωτικό και μάλιστα σαχλό, θα γίνει όταν προκύψουν οι σχετικοί στίχοι. Μπορεί και να μην γράψεις σαχλούς στίχους ακόμα κι αν είναι για τον έρωτα, διότι αυτός δεν χρειάζεται να είναι σαχλός.

 

Ερώτηση τεχνική: ή μπότα αριστερά και το ταμπούρο δεξιά και στο κέντρο πότε - πότε... πως προέκυψε; :)

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εντύπωση πως ερωτικό και μάλιστα σαχλό, θα γίνει όταν προκύψουν οι σχετικοί στίχοι. Μπορεί και να μην γράψεις σαχλούς στίχους ακόμα κι αν είναι για τον έρωτα, διότι αυτός δεν χρειάζεται να είναι σαχλός.

 

Ερώτηση τεχνική: ή μπότα αριστερά και το ταμπούρο δεξιά και στο κέντρο πότε - πότε... πως προέκυψε; :)

Χαιρετώ,

Υπάρχουν αρκετά όμορφα τραγούδια για τον έρωτα με προσεγμένο στίχο,όπως επίσης και πολλά άλλα που δεν ταιριάζουν στην ιδιοσυγκρασία μου(το λέω όσο πιο ευγενικά μπορώ),η λέξη "σαχλό" ήταν μια υπερβολή,προσπάθησα να περιγράψω μια ερωτική σχέση όσο με αφήνει το λεξιλόγιο μου και η φαντασία μου,ελπίζω να μην ήταν κοινότυπο.

Τώρα για το τεχνικό κομμάτι δεν ξέρω και πολλά να σου απαντήσω,ακόμα ψάχνομαι και πολλές φορές δεν ξέρω τι κάνω  ;D.Εβαλα το μπάσο δεξιά,την μπότα αριστερα,το ένα snare? δεξιά και τα υπόλοιπα κέντρο.Πειραματιζόμουνα με το μπάσο πιο πολύ γιατί πάντα έχω πρόβλημα να το ακούσω όταν το βάζω στο κινητό και στο τέλος αναγκάζομαι να το ανεβάζω αρκετά ένταση και καταλήγω να χαλάω και τον ήχο στα ηχεία του υπολογιστή μου.Θα ήθελα τα φώτα σας όσοι γνωρίζετε από μίξη για να λύσω αυτό το πρόβλημα.

Από το σχόλιο σου να υποθέσω ότι δεν πρέπει να ξανακάνω κάτι τέτοιο?

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Για να μη μπούμε βαθύτερα, σκέψου το εξής όταν κάνεις μια μείξη ορχήστρας:

 

Πες πως κάθεσαι σε μια ωραία θέση ενός θεάτρου και κοιτάς την μπάντα που παίζει.

Με το pan τοποθετείς πανοραμικά τα όργανα όπως τα βλέπεις και λογικά τα... ακούς.

Δεξιά πχ η κιθάρα, αριστερά το πιάνο και στην μέση η φωνή.

 

Το ίδιο θα κάνεις και με τα τύμπανα. Δεν μπορείς να τα απλώσεις αραιά (την μπότα στην μια άκρη της σκηνής και το ταμπούρο στην άλλη...) αφού δεν είναι έτσι και καλύπτουν μια συγκεκριμένη διάσταση στην σκηνή. Η μπότα και το ταμπούρο στην μέση λοιπόν, τα τομ λιγο δεξια το ένα και αριστερά το άλλο, το ίδιο και τα πιατίνια. Συνήθως έτσι είναι τοποθετημένα στα arrangers και ντραμοκούτια απο την μαμά τους. Οπότε μην τα πειράζεις. Είναι ήδη σωστά.

 

Το μπάσο επειδή είναι δύσκολη ιστορία και καλύπτει τις χαμηλές συχνότητες, είναι πολύ δύσκολο να το ακούσεις σε ένα μεγάφωνο σαν του κινητού σου. Χρειάζεσαι σοβαρά ηχεία για να μιξάρεις με αξιώσεις αλλά σαν γενικός κανόνας επειδή οι χαμηλές συχνότητες δεν μας δίνουν ακριβή πανοραμική πληροφορία τις τοποθετούμε στην μέση.

 

Μην θεωρείς σημείο αναφοράς το κινητό σου, ούτε και τα ηχεία του υπολογιστή σου. Επένδυσε σε κάτι καλύτερο αν σε ενδιαφέρει να συνεχίσεις. Παρα ταυτα όμως η ηχογράφηση σου είναι αξιοπρεπής.

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλογηχογραφημένο είναι και το κομμάτι ως κομμάτι ενδιαφέρον, αλλά όπως είπε ο Γιάννης το σεταπ των τυμπάνων βγάζει μάτι.

Ή μάλλον αυτί.

Θα μπορούσε κανείς να αντιτάξει ότι στα τύμπανα υπάρχει και η άποψη του μουσικού ή του παραγωγού να γίνουν ανορθόδοξα, αλλά εδώ έχουμε καθαρά περίπτωση λάθους.

αναμένουμε το διορθωμένο.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλογηχογραφημένο είναι και το κομμάτι ως κομμάτι ενδιαφέρον, αλλά όπως είπε ο Γιάννης το σεταπ των τυμπάνων βγάζει μάτι.

Ή μάλλον αυτί.

Θα μπορούσε κανείς να αντιτάξει ότι στα τύμπανα υπάρχει και η άποψη του μουσικού ή του παραγωγού να γίνουν ανορθόδοξα, αλλά εδώ έχουμε καθαρά περίπτωση λάθους.

αναμένουμε το διορθωμένο.

Σε ευχαριστώ,θα προσπαθήσω να το φτιάξω μέσα στο Σ/κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια τελευταία ερώτηση σε όποιον μπορεί να απαντήσει.

Θεωρείτε ότι η μελωδία είναι πολύ απλή?δλδ στο πιάνο θα έπρεπε να το γεμίσω με τρίτες πέμπτες,ίσως κάποια παιχνιδίσματα ή κρατάει όπως έχει?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου