Προς το περιεχόμενο

άντε πείτε μου με γειά...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερώτηση...... Μπορεί να αποτυπώσει, έστω κάτι απλό (μονόχορδο... ;D)..., σε αρχείο midi στο Daw;  Σε ρωτάω, γιατί εάν κάνει κάτι τέτοιο, με ενδιαφέρει τα μάλα!  Βέβαια και τα 333Eu δεν είναι λίγα (πουτάνες εποχές... >:() αλλά έστω κι έτσι με ενδιαφέρει.

 

σοβαρά τώρα για το παραπάνω, λεει άν η ζήλεια ήταν ψώρα θα κολλούσε όλη η χώρα...

Εχω πιάσει τον εαυτό μου να του τρέχουν τα σάλια 10άδες φορές, αλλά αλλιώς δεν θα βλέπαμε "πρώτο χέρι" εντυπώσεις και αλήθειες, πριν χώσουμε το χέρι στην τσέπη και σπρώξουμε τα πακέτα.

Οπότε δες (και δείτε) το νήμα ως πληροφοριακό και μόνο. Ο τίτλος είναι ..για την πλάκα μας.

 

Στο ζουμί:

 

εννοείται Φώτη μου. Λες να το ψώνισα για να βγάζω μπλιμπλίκια και μπιζμπιζίκια...

Μου ζητήθηκε όλο και πιό συχνά να δώσω παρτιτούρα για αυτά που έπαιζα, αλλά και φυσικά ήθελα να βγαίνουν σε midi αυτά που έπαιζα στο πιό οικείο σε μένα όργανο.

Στα πλήκτρα βγαίνουν βασικά πράγματα, και πολλές φορές δεν επαναλαμβάνονται.

Εδω παίζεις και μετά ανοίγεις το midi...να δεις τι έκανες.

 

Και προφανώς σου λύνει τα χέρια. (και σε σκέφτηκα με τη μία με το τελευταίο κομμάτι που ανέβασες)

 

Φυσικά θέλει να περάσει καιρός να μάθεις να παίζεις με λογική πλήκτρου και να είσαι 100% ακριβής, όπως με κάθε guitar synth, γιατί αλλιώς παίρνεις ένα κάρο ψευτονότες. (αλλά εννοείται ακόμα και τότε μπορείς να τις καθαρίσεις).

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως και νάχει δεν είμαι καλός στο unboxing, διότι βασικά δεν έχω την υπομονή για κάτι τέτοιο.

 

Μπορώ όμως να δείξω λίγο ξαναζεσταμένο unboxing ή ... τελειωμένο προϊόν

 

Λοιπόν στην πρώτη έτοιμο και στημένο. Φαίνεται ο hex μαγνήτης (τυπικός όπως σε όλα τα Roland), ο controller (επίσης το ίδιο τυπικός). Η κυριότερη διαφορά που δεν φαίνεται είναι το bluetooth που πάει στον υπολογιστή και στέλνει το σήμα ασύρματα αντί να υπάρχει το 13πολικό καλώδιο και βύσμα.

Στη δεύτερη φαίνεται η βάση όπου πάνω της κολλάει είτε με τα δικά της μαγνητάκια (πολύ σταθερά εκτός αν είσαι ο Pete Townsend ή ο Blackmore στα νιάτα του) είτε με διπλή ταινία. Με τα μαγνητάκια είναι πιό βολικό διότι βάζεις μια δεύτερη βάση για τον controller και τον μαγνήτη και το περνάς σε μιά άλλη κιθάρα.

 

20180520_192514.thumb.jpg.ef7edf9547829138c7bbf2594fc44ac8.jpg

20180520_192539.thumb.jpg.e4fcc0ac3be1334399bb4932a631c14d.jpg

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέρον εξάρτημα. Το παρακολουθώ απο τις πρώτες ανακοινώσεις της Fishmann. Όταν εγκλιματιστείς μαζί του γράψε μας λιγο περί latency και συνεργασία του με διάφορα vsts.

Μεγειά.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέρον εξάρτημα. Το παρακολουθώ απο τις πρώτες ανακοινώσεις της Fishmann. Όταν εγκλιματιστείς μαζί του γράψε μας λιγο περί latency και συνεργασία του με διάφορα vsts.

Μεγειά.

 

Ευχαριστω

το παρακολουθώ τουλάχιστον εδώ και ένα χρόνο μια και το είχε εδώ και καιρό γνωστός μου κιθαρίστας που το δούλεψε αρκετά, και live (κάτι δεν προτίθεμαι να κάνω εγώ).

Ετσι ομολογώ ότι είχα μια εξοικείωση.

Κατά τα άλλα ξεκινώντας από το γεγονός ότι δεν είχα άλλη hands on εμπειρία με άλλο synth δεν μπορώ ούτε θα μπορέσω να κάνω συγκρίσεις στην κατεύθυνση αυτή. (πχ με GK)

 

Για την ώρα θα πω εισαγωγικά, ότι εγκαθίστανται δυό εκδόσεις 32 και 64 Bit.

Που ανάλογα συνεργάζονται με τα αντίστοιχα vst που έχεις και τα πρόσθετα που παίρνεις.

Όπως κάθε guitar synthesizer θέλει προσοχή στο σετάρισμα και το τριγκάρισμα (εκτός απο την τεχνική σου) όπως φυσικά και ο κάθε ήχος που φτιάχνεις εσύ. Οι έτοιμοι είναι πάνω κάτω έτοιμοι, αλλά το αν σου αρέσουν ή τους χρειάζεσαι είναι άλλο θέμα.

Οι δυό εκδόσεις που ανέφερα είναι η μια λιγότερο και η άλλη περισσότερο βαρειά.

Επίσης εξαρτώνται άμεσα από το πόσο βαρειά είναι τα vst που θα κοτσάρεις επάνω.

Σε δυό υπολογιστές που το έβαλα, ο πρώτος celeron και ο άλλος i5 τελευταίας γενιάς δουλεύει κανονικά αλλά όταν η παράμετρος δυσκολίας ανεβαίνει τότε ο celeron ζορίζεται.

Στον i5 δούλεψα άνετα και με 1ms latency. Τα 8MB μνήμη τα θέλει.

Ιδίως οι ήχοι της eastwest που έρχονται δώρο στα 4ΜΒ ...δεν.

 

κατά τα άλλα παίζει ότι vst έχεις, πχ στο cubase τα halion one κλπ ακόμα και εκτός του περιβάλλοντός του.

Η ενσωμάτωσή του στο cubase είναι κανονική χωρίς πρόβλημα (όπως αφήνεται να εννοηθεί από διάφορους βιαστικούς reviewers στο youtube).

Το λογισμικό που παίρνεις μαζί είναι τεράστιο και μια απλή εγκατάσταση μπορεί να χρειαστεί έως και 3 ώρες....

 

Αυτά τα ολίγα.

Είναι πολύ νωρίς για να εκφέρω σωστές απόψεις. Οπότε παραμένω στα ολίγα τεχνικά.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου