Προς το περιεχόμενο

Καλος ηχος στο παταρι / μαπα στο PA


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά και από μένα.

 

Μια ιδέα είναι να ζητήσεις πολύ ευγενικά από τον ηχολήπτη να κάνει bypass το EQ στο κανάλι σου (καθώς παίζει κάποιο looper ή συνάδελφος ή εσύ αν έχεις ασύρματο) και να δεις αν σου αρέσει αυτό που κάνει. Αρχικά χωρίς να παίζει κάποιος άλλος μαζί σου.

 

Αν έχεις έναν ισορροπημένο ήχο στον ενισχυτή, το e906 είναι τοποθετημένο περίπου στην ένωση του dust cap με τον κώνο (όχι στο κέντρο) και το γραφικό EQ του PA είναι σωστά ρυθμισμένο.. τότε πρέπει να ακούγεσαι σχετικά κοντά σε αυτό που του δίνεις από το μεγάφωνο.

 

Κάνοντας A/B με και χωρίς EQ θα καταλάβεις αν το έχει παρακάνει αυτός με κάποια ρύθμιση ή αν είναι αλλού το πρόβλημα.

 

 

 

"Everything should be made as simple as possible, but no simpler" (except my pedalboard)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρτε εναν δικο σας ηχοληπτη,να του εχετε εμπιστοσυνη και να μην σου χαλαει τη διαθεση η οποια ανασφαλεια περι ηχου.

Πιστεψε με,θα ευχαριστιεσαι τα live περισσοτερο χωρις αυτο το αγχος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Φιλε Ηλια εμεις εχουμε παιξει πολλακις μαζι και ξερεις και το στυλ μου. Καταλαβαινεις φανταζομαι απο πρωτο χερι το προβλημα. Στο παταρι εχουμε 1980 και country rock και στο κοινο ποπ.

 

ο Ηλίας ξέρει σίγουρα... ο (οι) ηχολήπτης ήξερε?... κι αν δεν ήξερε πριν το SC συζητήσατε το τι έχεις στο μυαλό σου ως "καλό ήχο" ώστε να ξέρει τι να επιδιώξει για να σε ικανοποιήσει (αν φυσικά το επέτρεπε το PA και η εμπειρία-γνώση του) χωρίς παχιές μπότες και λοιπά pop "κακούδια" (που έχει όμως κατα πάσα πιθανότητα συνηθίσει να του ζητούν)?...

 

παράλληλα νομίζω ότι ως έμπειρος μουσικός (με αρκετά live και σε διάφορους χώρους) που είσαι, θα έχεις αντιληφθεί ότι όπως υπάρχουν λίγες πραγματικά καλές μπάντες που ξεχωρίζουν και θα ικανοποιήσουν το αισθητήριο σου ως ακροατή στο country rock, ανάλογα λίγοι είναι και οι "καλοί" ηχολήπτες  εκεί έξω που θα συναντήσεις σε τέτοιους χώρους και μπορούν εύκολα να σε ικανοποιήσουν ζωντανεύοντας το ηχητικό σου όραμα ως μουσικό (η ηχοληψία δεν είναι πολύ λιγότερο απαιτητική δημιουργικά από την μουσική απαιτώντας και ταλέντο όταν ζητάς αποτελέσματα πέραν της απλής διεκπεραίωσης)...

 

τώρα αν συζητήσουμε και τι είναι ο "καλός ήχος" για τον καθένα, θα πάμε στις "γνώμες" που ως γνωστόν είναι τόσες όσοι οι ποποί... αλλά επειδή υπάρχουν λίγοι ωραίοι κι από δαύτους (με χαρακτηριστικά προϊόν κοινής αποδοχής) φυσικά να δεχθούμε ότι υπάρχουν και κάποια στάνταρ "καλού ήχου" για κάθε είδος... όμως για να γίνουμε ρεαλιστές θα γυρίσουμε σε αυτά που είπα παραπάνω...

 

θα πρέπει να πέσεις σε πραγματικά καλό ηχολήπτη (που δύσκολα βρεις στο "μεροκάματο") ή όπως λέει και ο Γιώργος παραπάνω θα πρέπει να έχεις δικό σου που ως μέλος της μπάντας σου πλέον θα μοιράζεται το όραμά σου και θα το έχει "προβάρει" παράλληλα μαζί σου...

 

τώρα κι αυτή η λύση δυστυχώς στην πράξη έχει δυσκολίες... η εν δυνάμει αποδοχή που θα συναντήσει ο δικός σου ηχολήπτης στον χώρο που θα σας φιλοξενήσει, δεν είναι εξασφαλισμένη και ακόμη και μετά  από θετικές αρχικές συνεννοήσεις οι συνθήκες και οι συμπεριφορές που θα συναντήσει πχ από τον συνάδελφό του που δουλεύει μόνιμα εκεί, κατά κανόνα (από δικές μου εμπειρίες) απέχουν από το να του προσφέρουν απρόσκοπτες συνθήκες εργασίας... αν βάλουμε και τον ελάχιστο κάθε φορά χρόνο εξοικείωσης του με το εκάστοτε PΑ ώστε να βγάλει το καλύτερο αποτέλεσμα, το πράγμα δυσκολεύει...

 

επειδή φαντάζομαι ήδη σου φαίνομαι πολύ "δυσκοίλιος" και μάλλον σε στεναχωρώ, να προσθέσω στην λύση του ηχολήπτη παράλληλα και ένα δικό σας "βανάκι" με ένα καλό για μικρούς-μέτριους χώρους PA... εδώ πλέον οι εξωγενείς από την μπάντα παράγοντες ελαχιστοποιούνται και ο ήχος σου ταξιδεύει μαζί σου... ;)

 

τώρα θα μου πεις "καλά ρε μεγάλε μας δουλεύεις μες στην κρίση"? κι εγώ θα σου απαντήσω όχι δεν έχω σίγουρα αυτή την διάθεση και σου εύχομαι σύντομα μια ανάλογη λύση...

άλλωστε ένα καλό μικρό PA πια δεν είναι άπιαστο όνειρο και πολλές φορές με ένα ρεφενέ από τα μέλη μιας μπάντας καθίσταται εφικτό...

 

φιλικά όλα αυτά και κυρίως κατανοώντας (ως και μουσικός εκτός από ηχολήπτης) τα προβλήματα που θέτεις...

 

 

 

ΥΓ> θεωρητικά πάντα ποτέ δεν πρέπει να ξεχνάς ότι ο "ατομικός" ήχος σου δεν "χωράει" apriori "ανέπαφος" σε ένα καλό mix της μπάντας σου, που φυσικά ως στόχο έχει μια "ισορροπημένη ηχητική συνισταμένη" που θα υπηρετεί το σύνολο...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

{τώρα θα μου πεις "καλά ρε μεγάλε μας δουλεύεις μες στην κρίση"?}

 

Δεν έχουν κρίση εκεί στο Μόναχο.

 

Μας πιραναι μαι τα μνιμονεια τοις  παραλιαις κε τον Ίλιο κε τρωναι Μάι χρισσα κουταλιά ι παλειογαιρμανι σιονειστε τις λαισχις Μπίλντερμπεργκ

 

:)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ΥΓ> θεωρητικά πάντα ποτέ δεν πρέπει να ξεχνάς ότι ο "ατομικός" ήχος σου δεν "χωράει" apriori "ανέπαφος" σε ένα καλό mix της μπάντας σου, που φυσικά ως στόχο έχει μια "ισορροπημένη ηχητική συνισταμένη" που θα υπηρετεί το σύνολο...

 

EDIT


να προσθέσω προς χάριν της κουβέντας στο υστερόγραφό μου το "και κυρίως τον μέσο ακροατή σου" που επισήμανε ένας φίλος, αν και προσωπικά δεν θεωρώ τον οποιοδήποτε καλλιτέχνη "υποχρεωμένο" να προσαρμόζεται στις όποιες "ανάγκες" του μέσου ακροατή του...

 

προτιμώ να εκφράζει την κατασταλαγμένη δική του ΑΠΟΨΗ και σε όποιον αρέσει (χωρίς απαραίτητα να κράζω και όποιον έχει εμφανείς "mainstream διαθέσεις"... άλλωστε για πολλούς η μουσική  είναι ΚΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ)... ;)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου