Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα θορύβου σε νέο σπίτι


BillTrantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επανέρχομαι γιατί έψαξα κάτι πράγματα και προβληματίστηκα. Ο ήχος που ακούω στο σπίτι είτε μέσα από digital preamp, είτε παίζοντας από ενισχυτή και Captor, είτε καρφί στην κάρτα ήχου δε μοιάζει με αυτόν στο παρακάτω vid.

 

 

Εδώ είναι αυτό που ακούω εγώ από τα studio monitors με τον ενισχυτή να παίζω στα 22w, Master Volume στο 6 και το gain επίσης στο 6. Στο σπίτι του καθηγητή μου δεν είχε καμία φασαρία ο ενισχυτής και η κιθάρα. Κατά σειρά bridge pickup, neck+bridge, neck pickup και ανάποδα.

 

[soundcloud]

[/soundcloud]

 

Μήπως τα monitor μου έχουν θέμα ή η κάρτα ήχου μου; Δεν ξέρω τι να υποθέσω πλεόν. Στρέφομαι προς τα εκεί μιας και περνάνε μέσα από τα monitors και ήχη από τον υπολογιστή, ειδικά ανεβάζοντας το Volume κάθε monitor ξεχωριστά, αλλά δε μπορώ να το ηχογραφήσω καλά αυτό.

 

Edit: Νέα παρατήρηση. Όταν φορτίζω το τάμπλετ μου στις πρίζες που έχω υπολογιστή, monitors, ενισχυτή, βγαίνει από τα monitors ο ήχος του πρώτου video.

 

Μόνωσε τη γείωση με ταινία στο φις του ενισχυτή και δοκίμασε αν θα έχεις θόρυβο. Δοκίμασε αλλά μην το πάρεις σαν λύση αν σταματήσει ο θόρυβος. Αν δουλέψει κανονικά θέλει power conditioner στη πρίζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Μηπως ειναι παλιο το σπιτι? Καποια σπιτια παλια δεν ειχαν γειωσεις, και γι αυτο δημιουργειται αυτο το προβλημα...

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το σπίτι όντως είναι παλιό. Το πρόβλημα "λύθηκε" με έναν διπλό μαγνήτη στη γέφυρα, ο οποίος θα αφαιρεθεί μόλις μετακομίσω στο εξωτερικό, γιατί η κιθάρα από vintage spec Tele έγινε σαν τη Charvel του Joe Duplantier.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα το ίδιο πρόβλημα, το σπίτι παλιό με ότι αυτό συνεπάγεται από θέμα γειώσεων. Μια ανακατασκευή της γενικής γείωσης του σπιτιού θα λύσει πιθανότατα το πρόβλημα. Το κόστος κάτω από 40ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μεγάλη κουβέντα γύρω από το θέμα.

Προσοχή κάποιες diy λύσεις είναι επικίνδυνες.

Το Ebtech HUMX δείχνει να είναι μια λύση αλλά μέχρι πρότινος υπήρχε μόνο για τα Αμερικάνικα στάνταρ (120V 60Hz) .Ελπίζω να κυκλοφορήσει και για τα Ευρωπαϊκά. 

Εδώ κάποιες γενικές λύσεις.

 

http://tweakheadz.com/war-on-hum/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
Στις 6/10/2018 στις 8:39 ΜΜ, justinsignup είπε

 

Μόνωσε τη γείωση με ταινία στο φις του ενισχυτή και δοκίμασε αν θα έχεις θόρυβο. Δοκίμασε αλλά μην το πάρεις σαν λύση αν σταματήσει ο θόρυβος. Αν δουλέψει κανονικά θέλει power conditioner στη πρίζα.

Αυτή είναι μια δοκιμή που θα σου δείξει αν φταίει η γείωση (που φταίει εμφανέστατα).

ΔΟΚΙΜΗ όμως.

Μετά αφαίρεσε την ταινία (το λεγόμενο ground lift) γιατί θα είσαι χωρίς γείωση και αν και ήσυχος, δεν είσαι ασφαλής. Προσοχή λοιπόν.

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου